Dopřejte svým nohám maximální pohodlí a chůzi, která je pro ně přirozená – naboso. Přejděte na barefoot boty a naučte se v nich správně chodit.
Bosá chůze je sice něco tak přirozeného jako dýchání, ovšem v dnešní době už na ni nejsme zvyklí. Většina z nás svá chodidla stále vězní v úzké, tvrdé obuvi se silnou podrážkou a často i podpatkem. Noha je tak logicky zakrnělá a při přechodu na barefoot může zažívat trochu šok. Dejte tomu ale čas, obrňte se trpělivostí a uvidíte, že po nějaké době si bosé boty zamilujete a už je nebudete chtít vyzout.
Odolejte touze vyřadit hned všechny boty, které jste doma dosud měli, a nahradit je několika barefootovými páry. Jakmile propadnete kouzlu bosé chůze, už se vám sice s největší pravděpodobností nebude chtít vracet zpět, na druhou stranu je ale dobré nikam nespěchat. Zaprvé se vám trochu změní chodidla a dost možná tak budete po nějaké době muset přejít na větší velikost. Zadruhé potřebujete zjistit, jaké konkrétní značky vám budou sedět, protože se mezi sebou liší co do šířky přední části nebo třeba výšky nártu.
Chodidla, která byla léta uvězněná v běžné obuvi, zpravidla potřebují čas k tomu, aby se „probudila“. Je to podobné, jako když si rozehříváte svaly před náročným tréninkem ve fitku. Chcete-li se vyhnout bolestem chodidel, kolen, či dokonce zad, dovolte svým zlenivělým svalům a šlachám, aby si postupně zvykaly a získaly potřebnou sílu. Zpočátku se raději vyhněte městským chodníkům, které jsou pro nohu náročnější na odpružení. Barefooty naopak noste spíše do mírného terénu, kde se chodidlům dostane různorodých podnětů, takže díky tomu vydrží delší trasu.
Pomalejší, vědomá chůze by se měla stát vaší každodenní mantrou. Aby nohy dobře reagovaly na terén, je zapotřebí trochu ubrat na tempu. Vnímejte, jak chodidla měkce pokládáte na zem, došlapujete na celou jejich plochu a při dalším krůčku nejprve odlepujete patu, teprve poté se odrážíte prsty. Nezapomínejte ani na rytmické dýchání, abyste se vyhnuli nepříjemnému píchání v levém boku, pamatujte na celkové postavení svého těla, které by mělo být krásně napřímené, a vnímejte i svaly, jež při chůzi zapojujete.
Při přechodu na barefoot obuv se vám začnou posilovat svaly chodidel i nohou a můžete pociťovat jemnou bolest stejně jako po návštěvě posilovny. Vaše nohy mohou během chůze relaxovat na senzomotorických vložkách a závěr dne strávený v senzomotorických ponožkách stimuluje prokrvení nohou, zlepšuje krevní oběh, uvolňuje svaly a fascie. Pokud máte kladívkové prsty nebo hallux, můžete si pomoci silikonovými oddělovači prstů.
Aby se vaše chodidla plně probrala a naučila fungovat tak, jak je pro ně z evolučního hlediska přirozené, přijdou vám vhod také speciální cviky určené k aktivaci svalů. Doporučuje se to zejména v případech, kdy se potýkáte s nějakou deformitou – ať už kladívkovými prsty, silně vbočenými palci, nebo výrazně propadlou klenbou. Ačkoliv někdy zcela postačí posilovat jen chodidla, v některých případech se budete muset zaměřit na celé tělo – to platí například u potíží s krční páteří.
Nazouváte si barefooty už pěkných pár týdnů, snažíte se o vědomou chůzi, a i přesto vás stále trápí výrazné, ne-li dokonce stupňující se bolesti nohou či zad? Pak určitě neotálejte a vyrazte za fyzioterapeutem či podologem (na odkazu najdete odborníky, se kterými naBOSo dlouhodobě spolupracuje). Zhodnotí nejen vaše chodidla či styl chůze, celkové držení těla a poradí vám, na čem zapracovat, abyste stav svého těla zlepšili.
Ještě než se dáte na obměny botníku, nezapomeňte zhodnotit svůj celkový zdravotní stav, případně své úmysly nejprve konzultujte se svým ortopedem nebo fyzioterapeutem. Barefootová obuv totiž není vhodná úplně pro každého. Odborníci se jí obecně doporučují vyhnout u některých neurologických či ortopedických diagnóz – mohli byste si při chůzi zbytečně způsobit poranění.
Ačkoliv je přechod na barefoot obuv hlavně v začátcích tak trochu posilovna, nenechte se odradit prvními neúspěchy. Vnímejte náznaky nepohodlí, únavu nohou či lehkou bolest, nestyďte se využít korekčních pomůcek, které jsou dnes na trhu, a rozhodně se nepřetěžujte. Pokud budete trpěliví a dopřejete svému tělu čas, uvidíte, že si na nové boty postupně zvyknete.
Kam dál povedou vaše kroky: