Chůze, pohyb a zdraví Výběr a údržba bot
Na co se zaměřit, když vybíráte své první barefoot boty? Tipy od podešve až po zavazování. Jaké budou první kroky a co vás může zaskočit.
Správná chůze je kumšt. Zkuste se rozhlédnout a na chvíli se zakoukat na chůzi a našlapování kolem kráčejících lidí. Brzy si všimnete, že jeden našlapuje na špičky, druhý na paty, někdo prošlapává boty z vnitřní strany, jiný z vnější. Ono by se mohlo říct, že o nic nejde, ale jde. A především o zdraví. Všechny tyto aspekty mohou vést ke zdravotním komplikacím nejen nohou, ale celého těla. Obzvlášť když si uvědomíte, že v botách trávíte celé dny.
To ovšem nebude váš případ, protože už to, že přemýšlíte nad barefoot obuví a čtete tento článek znamená, že chcete něco změnit. Skvělé rozhodnutí. Pojďme vás tedy s barefoot obuví seznámit, ať si vyberete tu správnou botu skvěle padnoucí vaší noze, oku i srdci.
Možná vás to překvapí, ale na první pohled mnohdy ani nepoznáte, že se jedná o barefoot. Jako u běžné obuvi i tady existuje obrovská škála typů a snadno si vyberete boty do kanceláře, do přírody i na sport, sandály, tenisky, celoročky, zimní s kožíškem či pohodlné bačkůrky.
Každá správná bosá bota má ale tyhle parametry, kterým věnujte při výběru obzvlášť velkou pozornost:
Je naprosto přirozené, že každý při výběru obuvi kouká v první řadě na vzhled. Bota, která nepadne oku, nepadne ani noze, to je jasné. A stejně tak je důležitý materiál, ať už preferujete kůži, umělé varianty z polyesteru nebo přírodní či veganské materiály jako len, bavlna a technické konopí.
Materiál hraje významnou roli i u podrážky – správně řečeno podešve. Její tloušťka bude udávat směr vaší chůzi, proto vybírejte pečlivě. Pro barefootové začátky se doporučují silnější podešve, tedy 4 nebo 5 milimetrů. Tyhle podešve nabízí třeba česká značka městských bot CRAVE, německá značka GROUNDIES nebo sportovní XERO SHOES. Pokud chcete skočit hned na tenčí verzi, střední cestou jsou 3 milimetry, třeba u české značky ANGLES nebo u teniskových SALTIC.
Stejně důležitý je i tvar. Bota má nohu hezky obepínat, ale tak, aby jí nechala dostatek volnosti pro pohyb. Různé barefootové boty mají různou délku stélky a šířku, takže velikost 39 od jedné značky nemusí sedět stejně jako 39 od jiné. Právě proto je klíčové vědět vaši pravou velikost, a to tak, že si chodidla sami změříte. Jak na to, se dozvíte v našem článku Jak si správně změřit nohu a proč mít nadměrek.
Zapínání, šněrování, zip nebo gumička dělají estetický dojem a také plní svou podstatnou funkci. Vybírejte takovou obuv, která se přizpůsobí vaší noze a ne naopak. Pevné zapínání a zip zpravidla neposkytují příliš velký prostor pro přizpůsobení, což je ve většině případů v pořádku. Pokud ale máte třeba vysoký nárt, trpíte otékáním nohou nebo vybočením kloubů, zvolte raději šněrování nebo gumičku.
Zkoušet, zkoušet a zkoušet. Ideální varianta je zajít do specializované barefootové prodejny, zahrát si na Popelku a prošlápnout co nejvíc typů bot. V každé prodejně vás čeká úsměv ochotných prodavačů, kteří vám dokáží skvěle a odborně poradit. Seznam našich prodejen najdete na webu.
Nicméně v dnešním světě internetu láká spíše objednávka na slepo a buď to klapne, nebo ne. On-line varianta je naprosto v pořádku, ovšem o to více dbejte na výběr vhodné velikosti a tvaru boty, a řádně si změřte obě své nohy (ano, opravdu je důležité změřit obě). Každá barefootová značka má svou tabulku velikostí, vyplatí se vám věnovat čas pečlivému porovnání obrysů svých chodidel a čísel v tabulkách. A nezapomeňte připočítat nadměrek.
Dalším krokem je volba vhodného a vám milého materiálu, a to především s myšlenkou na vaše nejčastější trasy, procházkové cíle a roční období. S ohledem na všechny neduhy při chůzi, obouvání i vyzouvání promyslete i správné/žádné zapínání.
A co dál? To nejdůležitější, u čeho beztak začíná každý. Barva a vzhled takové, aby lahodily vašemu oku i kabátku.
Obzvlášť důležitý a citlivý je výběr dětské barefootové obuvi. Proto mu věnujeme speciální pozornost ve článku Jak vybrat dětské barefoot (naBOSo) boty.
Není kam spěchat. A to při přechodu z podrážkových bot na bosé platí dvojnásob. Zpočátku zvolte kratší procházky přírodou, která je balzám pro tělo, duši i skoro bosé nohy. Nejlepším učitelem je les, měkké cesty, větve pod nohama, občas kámen. V barefootech si chodidlem velmi rychle osaháte a navnímáte terén pod vámi. A až narazíte na svůj první pořádný kámen, budete překvapení, jaké to vlastně je. Rychle se tak naučíte vybírat si cestičky a tím i správně našlapovat.
„Než jsem si pořídila barefoot, chodila jsem dva roky téměř výhradně treky v běžeckých botách bez dropu. Hádám, že zejména díky tomu pro mě přechod na BF nebyl nijak výrazně bolestivý ani nepříjemný. Jakožto BF začátečník cítím po celodenním výšlapu v horách tah v achilovkách a mám lehce namožená lýtka. Zádové svaly taky pracují trochu jinak než jsou zvyklé, ale to se brzy poddá. Zase mám srovnání s kamarády, kteří se mnou chodí v pohorkách – mnohem snáz zvládám komplikovaný terén a jsem rychlejší. Nejvíc mě překvapilo, že mi v barefoot není zima, i když jdu sněhem nebo je pod nulou – chodidla se v barefoot výborně prokrvují.” Viktorka Hlaváčková z Viktorčina Cesta tam
Choďte pomalu a vnímejte své tělo, jeho postavení, ramena, střed těla a svaly, které zapojujete. Bosé boty vás nenechají jen tak bezmyšlenkovitě kráčet. Minimálně zpočátku vás nutí o chůzi přemýšlet. Uvědomíte si své pohybové návyky a to je dokonalý start k tomu, je změnit.
Počítejte i s možností, že vás po prvních kilometrech budou bolet nohy. A to vůbec není špatně. Svaly, které se po dlouhou dobu kvůli běžné obuvi nepoužívaly, potřebují čas, aby se znovu aktivovaly. Buďte trpěliví, vaše tělo a dokonale vyrýsovaná lýtka vám to časem vrátí.
Co říci závěrem. Pojďte do barefoot, zkuste to. Budete nadšení, stejně jako my.
Co by vás k tématu ještě mohlo zajímat?