Chůze, pohyb a zdraví Děti naBOSo
Aktivujte svá chodidla v domácím prostředí s využitím senzomotorických pomůcek, kořenového koberce RootyRUG nebo hledejte bosé stezky. Chodidla vám poděkují.
Jsou to právě nejrůznější nerovné povrchy, díky kterým se lidské chodidlo vyvinulo do své dnešní podoby. Pokud je nožka pravidelně stimulována, je to velmi zdravé nejen pro ni, ale i pro celé tělo. V hračkářstvích však na předměty, které by podporovaly zdraví chodidel, patrně nenarazíte. Jak tedy svým dětem umožnit, aby mohly svoje nožičky stimulovat a posilovat? Odpověď je snadná – dostaňte do jejich každodenního života co nejvíce nerovných povrchů.
Právě chůze po nerovném terénu plném rozmanitých podnětů napodobuje pobyt v přírodě. Pomáhá aktivovat svaly, které dítko při běžné chůzi po rovné podlaze nepoužívá.
Nožka si tak osvojuje tlumící schopnosti, svaly na celé dolní končetině díky tomu správně pracují, a chodidlo je navíc lépe chráněno před vznikem různých ortopedických potíží. A co by vás možná ani nenapadlo – právě chůze v různorodém terénu pozitivně ovlivňuje nejen nohy, ale i celý pohybový aparát, a dokonce i psychiku. Takže, co si budeme povídat, alespoň občas si takhle procvičit chodidla rozhodně neuškodí ani nám dospělým.
Pokud se vám poštěstilo bydlet hned u lesa, nebo máte dokonce vlastní zahradu, pak vám z celého srdce gratulujeme (a tak trochu i závidíme). Právě přírodní povrchy jsou pro naše chodidla, na rozdíl od rovného, tvrdého asfaltu, hotovým balzámem. A chůze po nich je tím nejpřirozenějším cvičením, kterému se můžete věnovat. Ač se to možná nezdá, noha je velmi vnímavým smyslovým orgánem. Právě rozmanitý terén podněcuje práci svalů a nervů, trénuje schopnost koordinace, a navíc podporuje prostorovou orientaci.
Speciální chodníky a stezky, které stimulují chodidla, nabývají stále na popularitě. V současné době je tak najdete i na mnoha místech České republiky (jejich seznam najdete zde), a dokonce i v naší prodejně na Poděbradské. Barefoot stezky jsou vyrobené z různých přírodních materiálů, jako jsou kamínky, jehličí, písek nebo třeba sláma. Skvěle zabaví nejen vaše děti, ale i vás samotné. Bosou chůzí v takovém rozmanitém terénu si procvičíte nejen chodidlo a jeho klenbu, ale i všechny smysly, kterými budete povrch vnímat.
Pokud z nějakého důvodu nemáte možnost trávit mnoho času venku, a naopak pobýváte spíše doma, máte dvě možnosti. Buď dítko necháte chodit bosé (což u studených, tvrdých podlah nemusí být zrovna ideální), nebo mu pořídíte správnou domácí obuv. A jak by měly takové bačkůrky vypadat? Vhodné jsou především měkoučké botičky ve stylu capáčků, případně můžete děťátku pořídit ponožkoboty nebo protiskluzové ponožky. V obou případech ale pamatujte na to, že je důležité, aby měla nožička dostatek prostoru – prsty nesmí být nijak skrčeny ani tlačeny k sobě.
Tvrdé, studené podlahy (zejména dlaždice v chodbě či kuchyni) se velmi jednoduše dají proměnit na příjemné, hravé prostředí plné zajímavých podnětů. Díky různým senzomotorickým koberečkům, polštářkům či kostkám bude moci svá chodidla posilovat celá rodina, a to kdykoliv během celého dne. Uvidíte, že sami velmi brzy zjistíte, jak je chůze po rozmanitém terénu příjemná a návyková.
Ortopedické koberečky jsou speciální hmatové kostky nejčastěji vyrobené z umělé hmoty. Mají různé povrchy s protiskluzovou úpravou, které mezi sebou můžete libovolně kombinovat, a vytvořit tak svému dítku rozmanitý hmatový chodníček. Střídají měkké a tvrdé povrchy, čímž simulují chůzi po nerovném přírodním terénu. Jejich velkou výhodou je navíc to, že se snadno čistí a díky své odolnosti leccos vydrží, což určitě oceníte hlavně v případě, že máte doma malé raubíře.
Chcete i doma zažívat ten samý pocit, jako když chodíte v přírodě? Pak si pořiďte některý z kořenových koberců RootyRUG, které svými vystouplými prvky velmi věrohodně napodobují kořeny v lese. Úplně nejlepší je umístit tenhle relaxační prvek na nějaké místo, kde trávíte hodně času – ať už do středu místnosti, ke dveřím v chodbě, nebo třeba do kuchyně. Kromě toho, že aktivuje nepoužívané svaly na chodidle a napomůže ke zdravému vývoji dětské nožičky, pomůže vám se díky spojení se zemí dostat do stavu „tady a teď“.
„Pro nožičky našich dětí mám slabost. Chůze naboso je pro člověka přirozená, ale v naší moderní společnosti se nedá vždy bezpečně provozovat. Doma naopak bosí chodit můžeme, ale často se jedná o prostředí, které chodidlo příliš nestimuluje. Tvrdé, rovné podlahy, minimum koberců, dokonce i ty prahy ve dveřích často chybí. S radostí jsem kývla na nabídku naBOSo vyzkoušet kořenový koberec RootyRUG. Umístila jsem ho na strategické místo do průchodu mezi obývací pokoj a kuchyň, takže ho přejdeme denně opravdu mnohokrát, děti si na něm občas i hrají.
Kořenový koberec od RootyRUG má opravdu simulovat kořeny stromů. Koberec je poměrně tvrdý a vcelku drsný, to mě na něm překvapilo, nicméně je to pro chodidla velmi příjemné. Nemá vysoký chlup, takže se dobře udržuje (stačí vyklepat nebo vysát hubicí vysavače). Design je za mě přijatelný, časem ho budou mít děti v pokojíčku, ale dají se vybrat neutrálnější barvy i tvary. Jedná se o senzomotorickou pomůcku, která stimuluje chodidlo, podporuje správnou nožní klenbu, pomáhá zlepšit stabilitu dolních končetin, děti na něm mohou trénovat rovnováhu.” @pediatrie_s_laskou
Kreativita vám není cizí? Pokud umíte šít (případně máte v rodině ochotnou babičku), můžete svým dětem vyrobit vlastní senzomotorický koberec. Využijete při tom různé materiály, které jsou běžně po ruce – kameny, provázky, kousky dřeva, luštěniny a podobně. Cílem je udělat kobereček co nejrozmanitější, aby byl pro chodidla zajímavý. Dětem ho můžete umístit třeba kolem pracovního stolu a jeden klidně můžete dát i do koupelny, aby si na něm váš malý poklad mohl přešlapovat během čištění zubů.
A ještě jeden tip pro všechny tvůrčí duše. Polštářky naplněné hrachem, pohankou, molitanem či kaštany představují rovněž skvělý způsob, jak malé děti zabavit (například při přípravě oběda) a zároveň jim poskytnou možnost posilovat nožičky. Ušijte je z pevných materiálů, aby se při zátěži nemohly roztrhnout, zapínání jim udělejte nejlépe na zip a po nějaké době jejich náplň klidně obměňte.
Probuďte své nohy s praktickou stimulační podložkou, kterou si můžete rozložit kdekoliv, kde často stáváte. Ať už je to doma při vaření, nebo v práci – vaše nohy budou díky efektivní masáži správně prokrvené a aktivované. Praktickou alternativou jsou i senzomotorické ponožky nebo vložky do bot, které stimulují vaše chodidla ať už se vydáte kamkoliv. Masážní míček zase pomáhá uvolnit ztuhlé svaly po celém dni na nohou nebo sportovním výkonu.
Že nejste z Prahy? To ale vůbec nevadí! Spolu s dětskou fyzioterapeutkou Vlaďkou Botlíkovou jsme dali dohromady on-line cvičební program pro děti od cca 3 do 11 let. Kromě sady účinných cviků zahrnuje i testy, s jejichž pomocí zhodnotíte držení těla a stav dětských nožiček, sadu testovacích výzev či několik zábavných her pro nohy, které budou bavit nejen vaše děti, ale i vás samotné.
Na nic nečekejte, a vrhněte se svými dětmi do výroby vlastního senzomotorického koberce ještě dnes. Za příznivého počasí vyrazte na procházku do přírody nebo navštivte některou z bosých stezek, kterých jsou na území naší republiky již desítky. Uvidíte, že si čas, který takto strávíte, určitě užijete. Posílíte si svá chodidla, a dost možná se při tom i pořádně nasmějete.
Kam dál povedou vaše kroky?