Výběr velikosti

Našli jste na našem e-shopu barefoot boty přesně podle svých představ, ale zvolit správnou velikost se vám zdá jako nadlidský úkol? Protože vám výběr chceme maximálně usnadnit, dali jsme pro vás dohromady praktického průvodce. Číslování se u jednotlivých značek může trochu lišit, takže pod každým modelem v e-shopu najdete tabulku velikostí. S ní si pak svou naměřenou délku snadno porovnáte, a správné číslo bot tak hravě trefíte hned na první dobrou.

Obsah:

Co a kdy vůbec měřit

  • Nejprve je třeba zaměřit se na nejzásadnější rozměr, a tady délku chodidla (měří se od paty po nejdelší prst – nemusí jít nutně o palec).
  • Dále přichází na řadu šířka nožky, protože boty jednotlivých výrobců bývají do šířky různě tvarované. Hodně štíhlá nožka by tak v příliš široké botě zbytečně klouzala, a široká by se zase v úzkém modelu mohla deformovat.
  • Nezapomínejte, že chodidlo během dne nabývá na objemu, a měřte ho tak v druhé polovině dne, ideálně navečer.
  • Při výběru zimních bot navíc pamatujte na to, že budete v mrazivém počasí dost možná nosit teplé ponožky, zatímco v letních balerínách budete chodit bez nich.
  • Pokud se navíc neobejdete bez vložek (např. v zimě), pamatujte, že i ony zmenšují vnitřní prostor v botě – co do délky, šířky i výšky.tvary chodila

Jak při měření postupovat

Přesné změření délky a šířky chodidla je základem pro výběr ideálně padnoucích bot, které nebudou omezovat zdravý vývoj dětských nohou. V naBOSo všem rodičům doporučujeme pořídit měřidlo PLUS12, se kterým dětské nožky změříte přesně, snadno – a rovnou si i zkontrolujete vnitřní rozměry bot. Vzhledem k tomu, jak často ho v následujících letech budete používat a kolik nervů vám ušetří, je to investice, která se vyplatí.

Délku změříte ideálně pomocí měřidla PLUS12

  • Dítě stojí naboso na měřidle, pata se dotýká zadní stěny, nejdelší prst je v červeném zobáčku.
  • Dítě musí stát rovně, koukat před sebe a mít váhu rovnoměrně na obou nohách, aby měření bylo přesné.
  • Změřte obě nohy – a pro větší přesnost měření ještě jednou zopakujte.
  • Pozor! Měřidlo PLUS12 měří nohu již s nadměrkem 12 milimetrů – vyjde vám tedy přibližná doporučená velikost boty pro danou nohu.

Nemáte po ruce měřidlo PLUS12? Pomůže krabice

Tento způsob měření je přesnější alternativa k měření obkresem, kde může šikmo postavená tužka přidat nebo ubrat rozměru nožičky i několik milimetrů. Takže jak na to?

  • Patu a palcovou hranu nožky jemně přitlačíme na stěnu krabice.
  • Dítě musí stát rovně, koukat před sebe a mít váhu rovnoměrně na obou nohách, aby bylo měření přesné. 
  • Tužkou kolmo udělejte značku u nejdelšího prstu a malíkové strany.
  • Změřte pravítkem délku od nejdelšího prstu po střed paty a šířku.
  • Změřte obě nohy – a pro větší přesnost měření ještě jednou zopakujte.
  • K naměřeným hodnotám přičtěte nadměrek 12 mm na délku a 2–7 mm na šířku a máte přibližnou vnitřní velikost boty, kterou hledáte.

Šířku určíte pomocí šuplery nebo pravítka

Správná šířka boty je stejně důležitá jako délka. Příliš úzká bota deformuje prsty, příliš široká vede k otlakům. 

  • Měřte šířku chodidla vždy přes klouby prstů, a to i přesto, že to nemusí být vždy nejširší místo na nohou – některé děti mají širší prsty.
  • K naměřené hodnotě přičtěte nadměrek 2–7 mm.
  • Obkreslování je u měření šířky stejně zavádějící jako u délky.

Pozor! Měření šířky v oblasti prstů je namístě, pokud chcete konvenční boty – aby děti měly šanci se do těchto úzkých bot vejít. U barefoot obuvi je široká špička standardem, proto vždy měříme šířku v oblasti kloubů – jak u chodidel, tak u bot. 

Proč pamatovat na takzvaný nadměrek

Délka chodidla není to samé, co vnitřní délka boty (zde se můžete běžně setkat s pojmem „stélka“). Pokud si vybíráte barefooty, je potřeba k délce chodidla (tedy k prostoru uvnitř boty, jež vyplníte změřenou nohou) přičíst ještě nadměrek. Ten je mimořádně důležitý k tomu, aby chodidlo při chůzi správně pracovalo, a nenaráželo při tom prsty do špičky boty. Jeho délka se pak různí – jednak podle toho, o jaký typ boty se jedná, a jednak podle toho, co je komu pohodlné. Obecně ale platí, že by se měl nadměrek pohybovat mezi 5 a 10 mm (u dětí 9–12 mm). Podrobněji se tomuto tématu věnujeme na našem blogu.

nadměrek barefoot boty

Jak vybrat správnou velikost bot?

Stejně jako se může lišit rozměr vaší levé a pravé nohy, liší se i velikostní tabulky jednotlivých značek. Proto zde nenajdete jednu univerzální tabulku, ale je přímo u každého modelu na e-shopu.

Jak s tabulkou pracovat?

Délka v tabulce velikostí odpovídá vnitřní délce boty v mm. Jakmile si změříte obě chodidla a k délce toho většího připočtete požadovaný nadměrek (5–10 mm), získáte rozměr boty, který je pro vás vhodný. Měří-li tedy vaše delší chodilo 235 mm a chcete přibližně 6milimetrový nadměrek, pak pro vás bude vhodná bota s vnitřní délkou 241 mm. Chcete-li mít naopak v botě více volného prostoru, pak zvolte velikost, která má vnitřní délku 245 mm.

Pokud si nejste jisti správným rozměrem, zastavte se na naší prodejně, kde vám zkušení prodavači poradí s výběrem správné velikosti, ale i modelu a poradí s péčí o váš nový barefoot kousek.

Čas nazout své vysněné barefooty

Jak sami vidíte, správně si změřit nohu není až taková věda, jak by se mohlo zdát. Teď, když víte, jak si správně vybrat velikost, už vám nic nebrání v tom, vkročit do dámského, pánského i dětského světa barefootů. Tak příjemnou chůzi a zdravé nožky.

Co by vás dál mohlo zajímat?