Výběr velikosti

Našli jste na našem e-shopu barefoot boty přesně podle svých představ, ale zvolit správnou velikost se vám zdá jako nadlidský úkol? Protože vám výběr chceme maximálně usnadnit, dali jsme pro vás dohromady praktického průvodce. Číslování se u jednotlivých značek může trochu lišit, takže pod každým modelem v e-shopu najdete tabulku velikostí. S ní si pak svou naměřenou délku snadno porovnáte, a správné číslo bot tak hravě trefíte hned na první dobrou.

Co a kdy vůbec měřit

 • Nejprve je třeba zaměřit se na nejzásadnější rozměr, a tady délku chodidla (měří se od paty po nejdelší prst – nemusí jít nutně o palec).
 • Dále přichází na řadu šířka nožky, protože boty jednotlivých výrobců bývají do šířky různě tvarované. Hodně štíhlá nožka by tak v příliš široké botě zbytečně klouzala, a široká by se zase v úzkém modelu mohla deformovat.
 • Také nárt je potřeba přeměřit. Může být totiž vyšší, než je obvyklé (mluvíme pak o vyklenutém chodidle), tak výrazně nižší (noha je takzvaně placatá).
 • Co je však neméně důležité, je i mohutnost paty. Může totiž dojít k tomu, že mezi patou a opatkem (místo v botě za patou) vznikne volný prostor. Tím se logicky také zmenší využitelný vnitřní prostor v botě.
 • Nezapomínejte, že chodidlo během dne nabývá na objemu, a měřte ho tak v druhé polovině dne, ideálně navečer.
 • Při výběru zimních bot navíc pamatujte na to, že budete v mrazivém počasí dost možná nosit teplé ponožky, zatímco v letních balerínách budete chodit bez nich.
 • Pokud se navíc neobejdete bez vložek (např. v zimě), pamatujte, že i ony zmenšují vnitřní prostor v botě – co do délky, šířky i výšky.tvary chodila

Jak při měření postupovat

Při měření chodidla si hravě vystačíte s čistým listem bílého papíru. Ten položte na rovnou plochu – ideálně na plovoucí podlahu či lino (určitě ne koberec s vysokým vlasem). Následně si na papír bosky stoupněte a přesuňte celou svou váhu na nohu. Nyní se můžete dát do měření, které probíhá takto:

 1. Pomocí tužky označte na papíře patu a nejdelší prst (tedy nejvzdálenější bod chodidla od paty).
 2. Pomocí dlouhého pravítka nebo krejčovského metru změřte vzdálenost mezi těmito dvěma body.
 3. Celý postup zopakujte i u druhé nožky – rozdíl mezi chodidly totiž někdy čítá až 5 mm.
 4. Rozhodující je délka většího chodidla (nerovná se ale velikosti obuvi, protože je třeba počítat ještě s takzvaným nadměrkem).

U dětí, zejména těch hodně neposedných, může být měření chodidla tak trochu oříšek. Na to, jak si s tím elegantně poradit a zároveň dítku vybrat ty pravé barefooty, jsme se zaměřili v tomto článku.

Náš tip: Velmi přesně a rychle změříte chodilo pomoc speciálního měřidla 12PLUS. Je vhodné pro děti i dospělé, již počítá s nadměrkem 12 mm a využijete ho nejen při nákupu nových bot, ale i při kontrole toho, jestli stávající botky vašemu dítku stále dobře sedí.

Proč pamatovat na takzvaný nadměrek

Délka chodidla není to samé, co vnitřní délka boty (zde se můžete běžně setkat s pojmem „stélka“). Pokud si vybíráte barefooty, je potřeba k délce chodidla (tedy k prostoru uvnitř boty, jež vyplníte změřenou nohou) přičíst ještě nadměrek. Ten je mimořádně důležitý k tomu, aby chodidlo při chůzi správně pracovalo, a nenaráželo při tom prsty do špičky boty. Jeho délka se pak různí – jednak podle toho, o jaký typ boty se jedná, a jednak podle toho, co je komu pohodlné. Obecně ale platí, že by se měl nadměrek pohybovat mezi 5 a 10 mm (u dětí 9–12 mm). Podrobněji se tomuto tématu věnujeme na našem blogu.

nadměrek barefoot boty

Velikostní tabulka (délka chodidla, velikost bot)

Stejně jako se může lišit rozměr vaší levé a pravé nohy, liší se i velikostní tabulky jednotlivých značek. Proto zde nenajdete jednu univerzální tabulku, ale je přímo u každého modelu na e-shopu.

Jak s tabulkou pracovat?

Délka v tabulce velikostí odpovídá vnitřní délce boty v mm. Jakmile si změříte obě chodidla a k délce toho většího připočtete požadovaný nadměrek (5–10 mm), získáte rozměr boty, který je pro vás vhodný. Měří-li tedy vaše delší chodilo 235 mm a chcete přibližně 6milimetrový nadměrek, pak pro vás bude vhodná bota s vnitřní délkou 241 mm. Chcete-li mít naopak v botě více volného prostoru, pak zvolte velikost, která má vnitřní délku 245 mm.

Pokud si nejste jisti správným rozměrem, zastavte se na naší prodejně, kde vám zkušení prodavači poradí s výběrem správné velikosti, ale i modelu a poradí s péčí o váš nový barefoot kousek.

Čas nazout své vysněné barefooty

Jak sami vidíte, správně si změřit nohu není až taková věda, jak by se mohlo zdát. Teď, když víte, jak si správně vybrat velikost, už vám nic nebrání v tom, vkročit do dámského, pánského i dětského světa barefootů. Tak příjemnou chůzi a zdravé nožky.