NABOSO: Senzomotorické poklady z Ameriky

Chůze, pohyb a zdraví Příběhy a značky

NABOSO: Senzomotorické poklady z Ameriky

Aktivujte svá chodidla i dlaně senzomotorickými pomůckami NABOSO – vložky NABOSO activation, performance, neuro, foot recovery socks, neuro ball, splay.

Nohy jsou základem každého pohybu. Zapátrejte ve svědomí: dopřáváte jim dostatek péče? Vnímáte při chůzi svá chodidla? Přemýšlíte nad povrchem, po kterém jdete? Přitom je to právě chodidlo, které v každém kroku posílá tisíce signálů do všech koutů těla, aby vědělo, jak reagovat a jak se pohybovat. Stimulace chodidel nám pomáhá chůzi vnímat a soustředit se na ni.

O to jsou potom naše pohyby koordinovanější, tělo spokojenější a náš život šťastnější. A to je přesně ten důvod, proč vzniklo NABOSO – náš americký jmenovec, který se zabývá vývojem senzomotorických pomůcek k aktivaci chodidel a tím k lepšímu propojení mozku a našeho těla.

Senzomotorika: známé slovo, ale co přesně znamená?

Senzomotorika je souhra smyslových orgánů a tělesného pohybu. Je to reakce našeho těla na to, co vidí, slyší, cítí, jí, vnímá hmatem či jakkoliv jinak. Smyslové a pohybové orgány pracují koordinovaně. 

Senzomotorické reakce jsou většinou podvědomé, řízené přirozenými reflexy a naučenými pohyby. Jednoduše řečeno: jsou to reakce našeho těla na podněty zvenčí, které vnímáme skrze smysly. Třeba ucuknutí, když se píchneme o trn, nebo vložení prstů do úst, když se v nich najednou objeví kus čokolády.

Mezi senzomotorické pohyby patří i samotné stání či sezení. Při špatných pohybových návycích, jako je třeba hrbení u počítače, se mohou některé svaly trvale přetěžovat a na základě toho vznikají různé bolesti (zad, šíje či pohybového aparátu). 

Neduhy tohoto typu se léčí pohybovou terapií a senzomotorickou stimulací, při které si organismus vytváří a procvičuje lepší souhru mezi smyslovými vjemy a pohybem.

V tomto článku se postupně podíváme na konkrétní produkty pro senzomotorickou stimulaci. Protože se ale věnujeme hlavně výrobkům americké značky NABOSO, se kterou v naBOSo spolupracujeme, pojďme si ji nejdřív představit. Třeba i proto, ať pochopíte, proč se jmenujeme stejně.

Proč se americké NABOSO jmenuje NABOSO

Znáte pojem podiatrie? Je to lékařská disciplína, která se věnuje našim nohám. Přímo a jen jim. Příběh značky NABOSO začal právě u jedné podiatričky, která se do své práce ponořila naplno. Věnovala se léčbě nemocí a zranění, stejně tak ale pátrala i po jejich příčinách. 

Během mnohaleté praxe objevila, že příroda nám nenadělila chodidlo s tisíci nervovými zakončeními jen tak. A že procvičováním a stimulací těchto bodů se s naším tělem dějí zázraky. Zázraky, které nás navrací k přirozenému pohybu.

Za značkou s českým názvem stojí doktorka Emily Splichal, také s náznakem českého jména. Jak to tedy je? Doktorka Emily není Češka, jak by se mohlo zdát; své rodové kořeny má v sousedním Německu. K České republice má však dost vřelý vztah. Často jezdí přednášet o své práci do Prahy a při jedné takové přednášce přišel i nápad na název NABOSO:

Když jsem vyvíjela svůj první produkt, jela jsem přednášet do Prahy a někdo měl slovo NABOSO na tričku. Zaujalo mě to, zeptala jsem se, co to znamená, a jakmile jsem zjistila, že NABOSO znamená bosky, věděla jsem, že moje společnost musí být spojená s tímto slovem, říká sama zakladatelka.

Kdo je doktorka Emily?

Dr. Emily Splichal je světově uznávaná podiatrička a specialistka na lidský pohyb. Ve svých výzkumech spojuje odborné lékařské znalosti s dlouholetými zkušenostmi z praxe v oblasti lidského pohybu a smyslového vnímání. O svém jedinečném přístupu k pohybu přednášela ve 35 zemích pro více než 20 000 odborníků a je světově uznávanou kapacitou v oboru bosé chůze a rehabilitace. Základní myšlenkou výzkumů doktorky Emily je, že naše zkušenosti jsou postavené na stimulaci smyslů, laicky řečeno – na jejich procvičování a povzbuzování k činnosti, a naší schopnosti tyto informace efektivně vnímat a zpracovat.

NABOSO: mise, zkušenosti, věda

Motto značky NABOSO zní FEEL MORE TO MOVE BETTER, volně přeložené jako POCIŤUJ VÍC A HÝBEJ SE LÍP. Cílem a účelem značky NABOSO je zlepšovat náš pohyb, smysly i život celkově, a sice díky kvalitnějšímu propojení pohybu těla se smyslovou stránkou. A to velmi příjemným způsobem masáží chodidel

Díky neurostimulaci se aktivují a trénují tisíce nervových zakončení, která posílají intenzivnější podněty do mozku. Ten pak reaguje bystřeji a vnímavěji ke všem pohybům našeho těla.

Nervy procházejí celým tělem a plní různé úkoly, které jim mozek pošle. Fungují jako dokonalá komunikační síť, která přenáší impulzy do mozku i z mozku dál do příslušných orgánů a částí těla. Díky stimulaci nervových zakončení se tenhle nezastupitelný komunikační proces bystří a trénuje. 

A jak už dobře víme, trénink vede k lepším výsledkům. To vše se navíc děje pasivně. Vy si jen nasadíte ponožky či vložky do bot a dál už nad tímhle nemusíte přemýšlet, tělo si s tím poradí samo.

NABOSO není jen značka, je to celá filozofie. NABOSO produkty jsou vyvinuté tak, aby nejen léčily už vzniklé potíže pohybového aparátu, ale aby předcházely jejich vzniku. 

Díky pravidelné stimulaci nervových zakončení se v našem těle spouštějí tisíce drobných procesů, které pomáhají z dlouhodobého hlediska právě v procesu komunikace nervymozekpohyb. Tím se podvědomě bystří smysly a trénují správné pohyby.

NABOSO v medicíně a sportu

Za každým z produktů stojí velmi pečlivé bádání a zkoumání. Své uplatnění mají v medicínských oborech neurorehabilitace, ortopedie, podiatrie a pediatrie, i v rámci sportovního odvětví. 

Produkty byly a jsou používané v terapeutických ordinacích a léčebných centrech po celém světě k léčbě neuropatií a motorických potíží. Díky tomu má značka nepopiratelná cenná data a může sledovat vliv a vývoj při používání svých produktů v praxi. Pozitivní vliv používání stimulujících masážních produktů sleduje NABOSO i v několika sportovních odvětvích.

Díky výzkumu, číslům a datům tak můžeme my i spousta pacientů a sportovců potvrdit, že produkty NABOSO prokazatelně obnovují funkci pohybového aparátu, zlepšují koordinaci pohybů, posilují mozek a proces zpracování signálů nervového systému díky stimulaci nervových zakončení na chodidlech.

Doktorka Emily k výzkumům říká: Jedna z nejpůsobivějších změn, kterou vidíme u produktů NABOSO, je u pacientů s chronickými neurologickými stavy. Četla jsem výzkum o tom, jak textura může pozitivně ovlivnit podvědomí a rovnováhu nohou u lidí s roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou a neuropatií.

Když jsem však viděla reakce a emoce lidí, kteří mohli znovu cítit nohy nebo chodit bez zaváhání, bylo to dechberoucí. Právě tohle vede naši značku k zapojení se do lékařských výzkumů. A teď, když vyvíjíme nové produkty, vždy zvažujeme prostor pro neurorehabilitaci a potenciální příležitost pozitivně ovlivnit zdraví a životy pacientů.“

Vložky do bot jako lék, životabudič i aktivátor

Jedním z prvních produktů, které NABOSO vyvinulo, byly vložky do bot. Proč? Doktorka Emily se věnuje podiatrii, tedy potížím spojeným s našimi chodidly, a pohybu – přesněji tomu, jak naše chodidla pohyb ovlivňují. Léty zkoumání objevila, že vliv chodidel na pohybový aparát je obrovský, že posilováním chodidla posilujete i vaše tělo a že ideální boty pro zdraví člověka jsou boty žádné.

Ne vždy a ne pro každého je možné přejít hned na bosou chůzi. Senzomotorická vložka do bot teoreticky funguje jako náhrada chůze bosky. Stimuluje chodidlo, prokrvuje ho a tím procvičuje smyslové vnímání chůze i při běžných činnostech. Díky těmto vložkám poznáte, jaký je to pocit opravdu vnímat svá chodidla.

Není ale třeba mít vložku v botě od rána do večera. Může se z toho stát váš ranní rituál, který vás po cestě do práce nastartuje do báječného dne. Nebo naopak večerní relax, kdy vám prokrvení nohou pomůže překonat únavu po celodenní dřině. Právě k aktivnímu nošení byly vyvinuté NABOSO SENZOMOTORICKÉ VLOŽKY Activation se střední úrovní stimulace chodidla.

Stejně jako při běžných činnostech funguje stimulace chodidel skvěle i při sportu. Posilování chodidla při tréninku vám zajistí intenzivnější trénink pocitově i fyzicky. Pro sportovce byly navržené NABOSO SENZOMOTORICKÉ VLOŽKY Performance, které díky nízké úrovni stimulace udržují chodidlo aktivní, nijak ale neruší soustředění se na fyzický výkon.

Všechny NABOSO vložky do bot jsou navržené tak, že si velikost i střih snadno přizpůsobíte své noze (a botě). Stačí obkreslit vaši běžnou stélku a nůžkami vystřihnout.

Stimulace nohou má obrovský vliv i v medicíně. Vědci už prokázali, že prokrvení nohou a stimulace nervových zakončení na chodidlech má významný pozitivní vliv pro pacienty s různými typy neuropatie. Speciálně pro tento účel byly navržené NABOSO SENZOMOTORICKÉ VLOŽKY Neuro, které zajišťují vysokou a intenzivní úroveň stimulace chodidel. Jsou vhodné i pro rehabilitační a neurorehabilitační programy na zlepšení rovnováhy a stabilizace, trénink chůze a snížení rizika pádů.

Náš tip: Plánujete se přezout z běžné obuvi do barefoot? Stimulační vložky NABOSO vám postup zjednoduší. Pravidelným používáním se vaše chodidla brzy posílí a první kilometry v barefootech pak pro vás budou procházkou rajskou zahradou. Víc o přechodu na barefoot obuv se dočtete v článku Proč se rozhodnout pro barefoot obuv, jak ji vybrat a nosit.

Malý kulatý zázrak pro zdraví

Je to malá, kulatá, jemně hrbolatá a na dotek velmi příjemná věcička. Co je to? NABOSO NEURO BALL, masážní a uvolňovací pomůcka 3 v 1. Jeden zázračný míček skvěle nahradí šikovné ruce maséra, a to klidně několikrát denně. Díky drobným pyramidovým výstupkům míček aktivuje nervová zakončení na chodidlech, tím posiluje celé chodidlo i reakce našeho vnímání. A navíc je to táák příjemné.

Co znamená 3 v 1? Onen drobný míček má totiž tři části. Snadným pohybem se dá rozdělit na dvě poloviny, uvnitř kterých najdete ještě jeden speciální pidimíček pro akutní uvolnění svalů chodidel. A na dvou polokoulích se skvěle masírují obě chodidla najednou. Promyšlené do posledního detailu.

NEURO BALL je nejmenší a nejskladnější stimulační pomůcka. To však neubírá na jeho funkčnosti, naopak. Je ideální pro každou příležitost. Uvolnění vám přinese na cestách a stejně tak doma večer u televize. Vejde se do kabelky a v klidu projde i letištní kontrolou.

„O tom, jak příjemné a zdravé je masírovat si nohy ježkem nebo tenisákem, snad ani nemusí být řeč. NABOSO NEURO BALL funguje úplně stejně, ovšem jeho povrch s malými pyramidkami krásně prokrví a stimuluje měkké tkáně nohy. Při šlápnutí patou na určené místo se vám podaří míček rozdělit na dvě polokoule a to mě na něm baví nejvíc. Na polokoule můžete šlapat oběma nohama najednou, nikam vám neutíkají, takže můžete přesně zacílit na místa, která si chcete vychutnat, promasírovat je a uvolnit.

Uvnitř míčku najdete i malou kuličku, kterou si můžete na závěr masáže s přesností vyhledat nejcitlivější místa a uvolnit je. Tohle je pro zdraví nohou velmi vhodná pomůcka, která vám pomůže uvolnit přetížené struktury nohou a zároveň nastimuluje svaly nohou k dalším výkonům,“ říká Bc. Hana Tonarová, fyzioterapeutka ze zdravotnického centra HoneyCare.

Prociťte každý krok

Permanentní minimasáž pro vaše chodidla – to jsou NABOSO FOOT RECOVERY SOCKS, senzomotorické ponožky se speciální texturou uvnitř. Žádné jiné ponožky jste na nohou tak intenzivně necítili, to vám zaručujeme (a nemyslíme tím konkurenci pánských ponožek v šatně po fotbale). Tyhle ponožky jsou s vámi na každém kroku, neustále stimulují vaše chodidlo, ať stojíte, chodíte, běháte. Jsou to neúnavní pracanti, kteří stimulací nervů na chodidlech zlepšují váš krevní oběh, uvolňují svaly a posilují smysly. Díky tomu pozitivně přispívají celkovému zdraví a kondici.

Ponožky mají v rubu chodidlové části drobné špičaté pyramidky, které vám budou neustále připomínat, že vaše tělo má i chodidla. Díky této aktivaci začnete při chůzi podvědomě měnit aktivitu svalů celého pohybového aparátu a tím zlepšíte držení celého těla.

Slovo recovery v názvu napovídá, že ideální čas k nazutí NABOSO ponožek je po zátěži či tréninku a večer, po celodenní námaze. Pro lepší regeneraci a boj s únavou fungují dokonale, doporučená doba nošení je aspoň šedesát minut. Někdo ale potřebuje nastartovat spíš po ránu, kdy jsou nohy ztuhlé a citlivé. Stačí si ponožky navléct na procházku do koupelny a chystání snídaně. Za dvacet minut budou vaše nohy jak vyměněné rozehřáté, uvolněné a nastartované do nového dne.

Účelem NABOSO ponožek není nosit je celý den, ale tak dlouho, aby vaše nohy získaly dostatečnou relaxační odměnu za to, jak skvěle vám slouží. Pro někoho mohou být první kroky náročné, možná až nepříjemné. Každý z nás je jinak citlivý. Naše tělo je ovšem láskyplný chrám otevřený všem pozitivním změnám.

Za pár dní si zvyknete a začnete intenzivní masáž chodidel milovat natolik, že bude těžké najít den, kdy se masáže vzdáte a hodíte ponožky konečně do pračky (na jemný cyklus, žádná chemie a do sušičky v případě nutnosti ano, ale na nízkou teplotu).

Na výběr jsou dvě varianty:

„Senzomotorické podkolenky NABOSO KNEE HIGH RECOVERY SOCKS využívám především pro regeneraci po náročných tréninkových a zápasových dnech, někdy ale taky před fyzickou aktivitou pro lepší ‚nabuzení‘ nohou. Hrubá struktura na chodidlech mi pomáhá promasírovat a prokrvit chodidla a navodit pocit úlevy. Vysoká kompresní ponožka mi pomáhá lépe prokrvit a zregenerovat svaly lýtka. Ponožky doporučuji všem, kdo se věnují výkonnostnímu sportu a potřebují kvalitně regenerovat,“ říká o své zkušenosti Lukáš Vraštil, profesionální fotbalista SK Sigma Olomouc.

Používáte správně prsty u nohou?

Pamatujete si období módy špičatých bot? Nemusíme chodit až do temného středověku, zúžená špička boty je často vidět v obuvních řetězcích i dnes. Uzavřené boty většinou neposkytují dostatečný prostor pro to, aby se naše prsty mohly vesele zapojit do pohybu chodidla při chůzi. A přitom právě proto je máme. Prsty pomáhají lepší rovnováze a stabilitě.

Tohle uvěznění prstů v uzavřených botách má často na svědomí různé křivení prstů, které nelahodí oku ani našemu zdraví. Deformace prstů nejsou nic neobvyklého, právě naopak. Málokdo ale ví, že se s tím dá něco dělat. A málokdo taky ví, že značka NABOSO přišla s řešením, které se nazývá KOREKTORY PRSTŮ Splay.

Tyhle univerzální oddělovače prstů jsou navržené tak, aby díky pravidelnému používání obnovily přirozený tvar chodidla a prstů. Vyrovnávají polohu prstů a vrací je zpět do správné pozice. Proč je to tak důležité? Při správné zdravé a přirozené chůzi využívá chodidlo celou svou plochu – včetně prstů, které, aby pracovaly správně, potřebují mít vlastní prostor. To pak napomáhá celkově ke zlepšení držení těla, rovnováhy i při chůzi.

KOREKTORY PRSTŮ Splay můžete nosit během dne, kdy plní svou funkci napřímo. Nebo jim dáte noční směnu, kdy na správném postavení prstů pracují za vás. Pro celkové zlepšení koordinace a pohybu chodidla a našeho těla při chůzi doporučujeme používat je zároveň s jakoukoli NABOSO vložkou do bot.

Dostaňte své nohy do formy

Máte najednou pocit, že vaše chodidla potřebují tyhle aktivační pomocníky všechny? Však ony si nohy zaslouží dostatečnou péči, pozornost a odpočinek, vždyť nás láskyplně nosí celé dny, kolikrát i celé noci. Pokud jim chcete dopřát pravidelnou nálož relaxu a aktivace zároveň, doporučujeme vyzkoušet NABOSO FOOT RECOVERY KIT.

Tahle kompletní sada obsahuje všechny tři nejoblíbenější NABOSO produkty:

Aktivací nervových zakončení na chodidlech probudíte nejen samotné plosky, ale i nohy a celé tělo. Velmi brzy to pocítíte na své náladě, budete se cítit míň unavení a zlepšíte své výkony během dne i při sportovním tréninku. Tohle senzomotorické kombo vám pomůže ráno, během dne i večer. Je jen na vás, na kterou pomůcku budete mít zrovna náladu.

Které produkty používá zakladatelka značky NABOSO?

„Všechny. Moje oblíbené jsou aktivační vložky do bot, NEURO BALL a RECOVERY SOCKS. Každé ráno chodím v domácích pantoflích s vložkami uvnitř. To probudí moje nohy i tělo a nastartuje mě do nového dne plného pohybu. Ve své kanceláři jsem obvykle bosky. Večer před spaním si nohy ráda uvolňuji pomocí míčku NEURO BALL, než si navléknu RECOVERY SOCKS.

Našim produktům věřím a používám je během své každodenní rutiny,“ říká Dr. Emily Splichal. A jaké budou vaše NABOSO rituály?

Intenzivní trénink NABOSO

Tréninková podložka, která cvičí za vás – to by byl panečku vynález. Zní to jako fikce, není ale daleko od pravdy. NABOSO TRAINING MAT – CVIČEBNÍ PODLOŽKA má jedinečný texturovaný povrch, který stimuluje nervy na chodidle. Při zátěži aktivuje chodidlo i celý pohybový aparát ještě o něco intenzivněji. Objevíte tak zcela nový level cvičení s extra zapojením chodidel. Cílem je zlepšení síly, rovnováhy a kvality pohybu.

Podložka má klasické rozměry (182,8 cm x 60,9 cm x 5 mm), je lehká a vhodná pro rehabilitační cvičení, do tělocvičny i na cesty. Má střední úroveň stimulace. Ideální je pro cviky s vlastní vahou a se zátěžovými pomůckami (třeba kettlebell nebo sandbag). Nedoporučuje se pro cvičení vleže, jako je jóga, pilates nebo strečink.

„Cvičební podložku NABOSO TRAINING MAT jsme s kolegy zvolili hlavně proto, že máme v léčebně hodně dětí, které mají problémy s chůzí a postavením dolních končetin. Stimulace chodidel při cvičení dopomáhá dětem ke zvědomění jejich chodidel. Dost často se setkáváme s tím, že vlivem dlouhodobého nevhodného obouvání jsou chodidla a nohy pro děti cizí. Nejenže neumí ovládat postavení prstů či kotníku, ale prakticky plosku nevnímají.

Podložku bych doporučila i jako vhodný kompenzační doplněk pro sportovce, které při výkonu jejich sportu bota nějakým způsobem omezuje, například fotbalisty. Může napomoci obnově vnímání chodidla a navrácení jeho přirozené funkce,“ říká Mgr. Edita Knotková, fyzioterapeutka Olivovy dětské léčebny v Říčanech u Prahy.

Dá se cvičit, i když jen stojíme?

U kuchyňské linky, v práci, za barem či za pokladnou. Pokud často stojíte, třeba i celé hodiny, a nechcete stát jen tak pro nic za nic, zkuste u toho stání cvičit. Není potřeba hned dřepovat, ono stačí i samotné správné stání. A přešlapování. Skvělým přítelem pro tyhle chvíle je NABOSO STANDING MAT – stimulující podložka, která nutí vaše chodidla makat, i když stojíte.

Tahle praktická podložka se dá rozložit kdekoliv, kde trávíte hodně času vestoje. Při tak obyčejném pohybu, jako je stání, člověk většinou nepřemýšlí nad tím, co se zrovna děje s jeho tělem. Speciálně navržená textura NABOSO podložky bude i při tomto líném pohybu nápadně nenápadně masírovat vaše chodidla a tím udržovat nohy v pozoru, prokrvené a aktivované. Tahle pravidelná minimasáž je dokonalou prevencí proti bolestem nohou, kyčlí, kolen a zad. A přitom jen stojíte.

Multifunkční cvičicí závaží – co to znamená?

To znamená, že značka NABOSO myslí opravdu na všechno. Ve svém vývoji stimulujících pomůcek přišli na to, že stejně jako nohy a chodidla můžeme aktivovat a posilovat i ruce. K tomu slouží NABOSO SENSORY STICK – jednokilová multifunkční závaží, která stimulují vaše ruce (klidně i chodidla).

Sada dvou kilových senzomotorických tyčinek je vhodná k aktivaci drobných mechanoreceptorů na dlaních, které jsou – stejně jako chodidla – poseté tisíci nervovými zakončeními. Díky speciální textuře a hmotnosti cvičicích tyčinek bude váš mozek dostávat signály, které procvičují propojení mezi tělem, mozkem a rukama. Tohle senzomotorické cvičení ocení především sportovci, kteří potřebují rychlejší reakce svalů na rukou (chytat, házet, zvedat, držet), jako třeba při hokeji, tenise, golfu, basketu, ale i při józe a rehabilitacích.

Co teď?

Pohltil teď vaši mysl pocit, že nutně potřebujete všechny NABOSO produkty? To je dobře, nebojte se jich a pojďte do toho. Začněte pomalu, třeba s masážním míčkem NEURO BALL. Udělejte si z příjemné minimasáže pravidelný (třeba večerní) rituál. Zvládnete to hravě i na gauči při koukání na seriál, jen si vzpomenout. Díky pravidelné masáži chodidel brzy poznáte změny – při chůzi, na svém těle i ve vnímání okolí. A bonus? Tyhle pozitivní změny budou doprovázené vaším úsměvem, který vám lidé kolem rádi oplatí.

Žijte naplno. Vnímejte pohyb. Naučte se znovu naslouchat svému tělu, ono se vám odmění. Svět vám bude blíž.

Pár slov závěrem od samotné zakladatelky značky NABOSO

„Jsem velkým zastáncem barefoot obouvání. Je to skvělý způsob, jak podpořit přirozenou funkci chodidla a zvýšit jeho senzorickou stimulaci. Téměř všechny typy noh mohou využívat výhod barefoot obuvi a zjistila jsem, že v kombinaci s vložkami NABOSO skutečně získáte kompletní stimulační a posilující účinek. Mám tři pilíře zdraví nohou, které doporučuji všem svým pacientům a každému, s kým mluvím, jako prevenci bolestí a potíží – aktivace, síla a regenerace:

Aktivace představuje potřebu udržovat naše nohy smyslově citlivé tím, že chodíme naboso, stojíme na míčku NEURO BALL, nebo chodíme po trávě. Tato každodenní stimulace nervů nás udržuje v uvědomění si držení těla a spojuje nás se zemí. Doporučuji alespoň 30 minut smyslové stimulace každý den.

Síla představuje, jak silně je noha propojená se svaly ve spodní části chodidla. Tyto malé svaly hrají roli v každém aspektu pohybu, včetně toho, jak balancujeme na jedné noze a zvládáme sílu nárazu. Výzkumy prokázaly, že tyto svaly se posilují, když nosíme barefoot.

A nakonec moje oblíbená regenerace. Jde o uvolnění chodidel na konci dne. Stimulující masáž posiluje svaly chodidel a zlepšuje krevní oběh. Doporučuji každému uvolnit chodidla tak, že se každý den na pět minut postaví na půl koule NEURO BALL a večer nasadí RECOVERY SOCKS pro podporu mikrocirkulace k nohám.“

Dr. Emily Splichal, zakladatelka značky NABOSO

Kam dál povedou vaše kroky:

Související produkty