Chůze, pohyb a zdraví Výběr a údržba bot
Proč začít chodit v barefoot botách? Přečtěte si 6 důvodů, které vás přesvědčí k nákupu prvních barefoot bot. Od pohodlí po zdraví.
Barefoot boty napodobují chůzi naboso. Poskytují dostatek prostoru pro prsty a jsou velmi ohebné a lehké. Zároveň chrání chodidlo před nečistotami, chladem nebo poraněním a na rozdíl od bosých nohou budou ladit k vašemu outfitu. Vypadají totiž až na pár detailů jako klasické boty.
Pojďme si nejprve říct, co vlastně znamenají všechna ta slova:
Barefoot = naboso či bosý
Barefoot obuv = obuv simulující chůzi naboso
Chůze barefoot = chůze naboso neboli bez bot
Jde tedy o boty, které mají něco společného s bosou chůzí. Nabízí se otázka, proč nechodit úplně naboso? Jednoduše – chůze úplně naboso bez bot není pro každého.
Barefoot boty jsou pohodlné, chrání nohu a za poslední roky ušly velký kus cesty i v designu. U spousty modelů tak nikdo nepozná, že boty jsou „jiné“.
Zároveň ale o barefoot botách koluje spousta mýtů a nepravd. Neznalému člověku se tak může zdát, že jde jen o módní výstřelek. Mnoho lidí také má obavy, jestli je chození v barefoot botách příjemné, nebo dokonce, zda si nezničí nohy.
Barefoot boty ze své podstaty kopírují přirozený tvar zdravého chodidla. Proto mají širší neboli anatomickou špičku. Ta poskytuje prstům dostatek místa, nijak je při chůzi nemačká, ba naopak jim dovoluje dostatečně se roztáhnout, opírat a odrážet.
Zkuste si pro srovnání stoupnout na botu: pokud bude chodidlo – byť i jen trochu – přesahovat přes okraj, je pro vás bota příliš úzká.
Tak schválně – sundejte si boty i ponožky, podívejte se na své chodidlo a zkuste s ním trochu zahýbat. Jde to téměř bez problému, že?
Teď si znovu navlečte ponožky, obujte boty a zkuste chodidlem opět zahýbat. To už je téměř nemožné, viďte?
Přesně v tomhle tkví problém klasické obuvi: kvůli tvrdé podrážce nedovolí noze přirozeně se hýbat. Barefoot boty jsou oproti tomu maximálně ohebné a krásně pružné do všech stran, takže se v nich chodidlo může pohybovat stejně volně, jako by bylo úplně naboso.
Pojem „drop“ sice ještě není natolik zažitý jako pojem „podpatek“, významově se od něj ale nijak neodlišuje. Drop u boty vyjadřuje rozdíl mezi patou a špičkou a právě u barefoot obuvi je nulový, tedy žádný. Naše tělo je přirozeně dokonalé – kdyby podpatek potřebovalo, tak si ho vytvoří.
Co podpatek s tělem dělá, můžeme vidět na obrázku níže. Podpatek, byť sebemenší, deformuje postavení těla při jednotlivých krocích. Nulový drop naopak podporuje přirozenou a vzpřímenou chůzi. Jako bonus tím posiluje imunitu, zlepšuje prokrvení a podporuje plíce v tom, aby při dýchání plně využívaly svou kapacitu.
Zdroj: naBOSo, (https://naboso.cz)
Hmat je jedním z našich důležitých smyslů – a přesto ho na chodidle nepoužíváme. Nechali jsme ho jen pro ruce, což je velká škoda.
Když máme tenčí podrážku a cítíme, po čem jdeme, dáváme našemu mozku jasné informace, na co se má připravit. Jestliže jdeme po tvrdém povrchu, tělo se na tvrdý povrch dokáže připravit. Jdeme-li po studeném povrchu, tělo může reagovat. Když je povrch nestabilní, mozek vyšle signál.
K čemu to vlastně potřebujeme? Už jste někdy šli v pohorkách a nešikovně šlápli na kámen takovým způsobem, že vám luplo v kotníku? Kdyby chodidlo včas odeslalo informaci, že podloží je nestabilní, dokáže tělo nastavit nohu tak, že se to nestane.
Říká se, že bychom každý den měli ujít alespoň 10 000 kroků. Jedna klasická bota pro dospělého váží okolo 0,7 kg, což znamená, že musíme denně nazvedat nějakých 7 tun váhy. Tím se nám z obyčejné chůze stává už dost slušná posilovna, co myslíte?
Barefoot boty jsou oproti tomu úžasně lehoučké. Jedna bota pro dospělého váží v průměru 250–300 g a máte naše slovo, že při delším chození ten rozdíl opravdu pocítíte na vlastní nohy.
Už jste slyšeli názor, že pod klenbou musíme mít oporu, protože jinak bychom měli ploché nohy? Klenba – to jsou kosti společně se svaly a šlachami. Samotné kosti nedrží žádný tvar, pro správnou funkci klenby potřebujeme svaly a šlachy. Pokud klenbu nepodepíráme, posilujeme při chůzi svaly, které nám do nohou příroda nadělila.
Když naopak klenbu podepřeme, nahrazujeme funkci svalů, které klenbu mají držet. Ano, klenba bude mít v botě správný tvar. Ale co až se vyzujeme?
Chodidlo zavřené v botě nebude fungovat tak, jak má, a svaly na chodidle následně začnou ochabovat, až nám klenba spadne úplně. Proto posilujte svou klenbu samotnou chůzí naboso.
Podpora klenby může negativně ovlivnit například i průchod krve směrem k prstům.
Většina problémů s klenbou vzniká právě proto, že svaly a šlachy nepracují tak, jak mají. Barefoot boty s tím mohou hodně pomoct. Jen je samozřejmě potřeba začínat postupně, doslova krůček po krůčku. A v případě větších potíží vše konzultovat s fyzioterapeutem a přidat cvičení pro nohu.
Pojďme si to shrnout: barefoot bota je taková bota, která nedělá nic.
Zní to možná překvapivě, ale jestliže se největší světové značky předbíhají v tom, která bota bude dělat víc věcí – více tlumit, více pružit nebo více držet kotník –, není to divné? Naše tělo je přece dokonalé ze své podstaty.
Jediné, co chceme od barefoot bot, je:
Jste připravení obout své první barefooty? Stačí si vybrat z naší nabídky.
Výběr barefoot bot:
Běh v barefoot botách:
Barefoot boty pro děti:
Cvičení (nejen) pro nohy: