ROZHOVOR: Zakladatel Xero Shoes Steven Sashen: První barefooty jsem vyrobil pro sebe

Příběhy a značky

ROZHOVOR: Zakladatel Xero Shoes Steven Sashen: První barefooty jsem vyrobil pro sebe

Na historii i současnost značky Xero Shoes jsme se zeptali jejího zakladatele Stevna Sashena. Uchvátí vás příběh této značky, která vznikla vlastně omylem.

Za vznikem značky Xero Shoes stojí náhoda. Steven Sashen, nadšený běžec a držitel titulu Masters All-American ve sprintu, trpěl častými zraněními. Kniha Zrozeni k běhu ho přivedla k běhu naboso s partou barefootových nadšenců. Aby své nohy ochránil v terénu, vyrobil si v roce 2009 barefootové sandály Huarache, které později změnily budoucnost nejen jeho, ale milionů nadšenců přirozeného pohybu po celém světě. Už jste si někdy kupovali boty, jejichž výrobce si přeje, aby vám sloužily téměř navěky?

Kniha Zrozeni k Běhu

Značka Xero Shoes je s naBOSo spojená hned od samého začátku – od roku 2015. Hledali jsme barefoot sportovní sandály a našli Xero. Postupně začali přidávat sportovní modely a nyní i casual; věřím, že za pár let budou lídr v barefoot kategorii,“ říká Andy Součková, která Stevena také vyzpovídala. Xero je nejprodávanější určitě díky technologii, tomu, že dobře sedí, jdou dobře utáhnout. V kategorii performance nemají konkurenci. Vyzkoušela jsem všechny sportovní barefooty na běh – a Xero jsou top. Jsem si jistá, že to je tím, že je Steven dělá tak, jako kdyby je dělal sám pro sebe,“ dodává.


Co bylo prvním impulzem, aby sis nazul barefooty, a důvod, proč jsi je už nesundal?

V roce 2007, když mi bylo 45, jsem se po třicetileté pauze vrátil ke sprintu. Po další dva roky jsem trpěl častými zraněními. Jistý mistr světa v běhu mi navrhl, abych zkusil běhat naboso, a dal mi výtisk knihy Zrozeni k běhu. Přečetl jsem ji jedním dechem, přidal se k partě barefootových běžců a poprvé vyběhl bez polstrovaných bot se zvýšenou patou či podporou klenby.

Zjistil jsem, že mám špatnou techniku. Moderní boty na běhání tenhle problém skrývaly. Naboso jsem naopak byl schopný problém jednoduše odstranit, protože špatné“ běhání bolelo, ale když jsem běžel správně, cítil jsem se skvěle.

Zbavil jsem se zranění, zrychlil, získal titul Masters All-American ve sprintu. Patřím mezi nejrychlejší Američany v mé věkové skupině. Chtěl jsem cítit prožitek z chození naboso na každém kroku… Zároveň jsem ale chtěl chodidla trochu chránit a rozhodně jsem se nechtěl hádat s hospodskými o tom, jestli je legální u nich jíst bos.

Začal jsem vyrábět minimalistické sandály, které jsme o několik měsíců později po založení Xero Shoes začali prodávat jako DIY sadu na výrobu sandálů.

Minimalistickou obuv nosím dodnes, nebo chodím dokonce častěji naboso, protože z toho mám skvělý pocit. Jakmile objevíte přirozený pohyb bez podpory klenby, zvýšené paty, pěnové výztuhy, která vám brání cítit a reagovat na terén, bez pevné podrážky a špičky, ve které budete mít namačkané prsty, nemůžete se jen tak vrátit k běžným botám. Cítíte se v nich špatně, protože špatné jsou.

Zdravotní důvody byly impulzem i pro mě. Po třech měsících od první zkušenosti v barefootech jsem se odhodlala otevřít vlastní prodejnu. Ty ses rozhodl barefooty rovnou vyrábět. Jaké byly začátky?

Já si v roce 2009 otevřít vlastní obchod nemohl, protože jediné minimalistické boty na trhu byly od FiveFingers, a ty mi nesedly. Značku Xero Shoes jsem vlastně založil omylem.

Znal jsem kmen Tarahumarů a sandály Huarache, ve kterých běhali. Když jsem si po jejich vzoru chtěl vyrobit vlastní sandály, zbylo mi dost materiálu na další tři, čtyři páry. Jeden pár jsem dal své ženě a další místním bosoběžcům. O další páry mě požádali zase další lidé, takže jsem koupil víc materiálu a pořádali jsme setkání, na kterých jsme boty vyráběli.

Michael Sandler, běžecký trenér, který se specializuje na běh naboso, mi o několik měsíců později řekl: „Dostal jsem smlouvu na knihu Barefoot Running. Pokud bys z toho tvého hobby udělal business a měl bys webovky, mohl bych tě v knize uvést.“ Já sám jsem vytvořil stovky webových stránek, takže mi to přišlo jako skvělá příležitost.

Pospíchal jsem domů a řekl to manželce, podle které to byl hrozný nápad a ztráta času. Odrazovala mě od toho a já s ní souhlasil. Když šla spát, vytvořil jsem si webovky.

Za zrodem značky Xero nestojíš pouze ty, ale i tvoje žena Lena. Barefootům na začátku nevěřila. Kdy nastal zlom?

Nejdřív to prostě nechápala. Měla ráda turistiku, běhání ji ale nebralo. Přestože se jí knížka Zrozeni k běhu líbila, barefooty ji nezajímaly, ani chození naboso. Rozhodla se ale vyzkoušet sandály, které jsem pro ni vyrobil, a už na první procházce byla překvapená, když cítila, jak silně při každém kroku dopadá na paty.

Uvědomila si, že to je špatně, a během následujících dvou týdnů změnila styl chůze. Začala chodit s lehkostí, tišeji a měkčeji. Jednoho dne si obula „zdravé sandály“ od jiné značky a už po několika krocích si všimla, že to není ono. Chybělo jí spojení se zemí a volnost pohybu. Ty sandály zahodila a vrátila se ke svým podomácku vyrobeným Huarache sandálům.

Když se v Čechách řekne bosá chůze, spousta lidí si představí právě Huarache sandály. Pojďme trošku víc přiblížit propojení mezi Huarache a Xero.

Naším prvním produktem byla DIY sada na výrobu sandálů. Na chvilku odbočím: huarache ve španělštině znamená sandál. Ve většině španělsky mluvících zemí se tohle slovo používá pro vyplétané kožené sandály, ne pro boty Tarahumarů. To ale lidé ze Západu, kteří se s Tarahumary setkali jako první, nevěděli. Huarache jsou proto v komunitě barefoot běžců známé jako „sandály na běhání“.

Pokud se podíváme na historii obuvi, podobné boty se v různých kulturách objevily už před deseti tisíci lety. Není to moc překvapující: jednoduchý design – něco, co chrání nohu, a to je nějakým způsobem připevněné k noze. Prosté.

Ale vraťme se zpět k tomu spojení.

Když jsme lidem ukázali naše DIY sady, většině se moc líbily a bavilo je něco, čemu říkám „super schopnost umět si vyrobit vlastní obuv“. Někteří však říkali: „Ten koncept je skvělý, nechci si ale boty vyrábět sám.“

Takže jsem roky pracoval na hotové verzi stejného sandálu. V té době se k nám naštěstí přidal návrhář obuvi Dennis Driscoll, který vyráběním bot strávil téměř 40 let. Společně jsme vyrobili první „hotové“ sandály ve stylu Huarache, které připomínaly náš současný model GENESIS.

Pak se ozvali další zákazníci s tím, že potřebují větší ochranu v terénu. Takže jsme přišli se sandály Cloud, které jsou vybavené tenkou vrstvou pěny BareFoam™ právě pro takové případy.

Tento a další zajímavé rozhovory & tipy si můžete přečíst v elektronické podobě BAREFOOT magazínu. V tištěné podobě se na vás těší na prodejnách, nebo ve vaší nové objednávce.

Udržitelnost. Téma, které rezonuje společností. Jak se odráží ve vývoji a výrobě Xero Shoes?

Věříme v autentickou udržitelnost. Neděláme nic, co by – alespoň podle nás – nemělo skutečně přidanou hodnotu. Nedopustíme se žádného greenwashingu. Nebudeme z marketingových důvodů předstírat, že nám záleží na životním prostředí, aniž by tomu tak skutečně bylo. Jinými slovy, většina toho, co lidé považují za udržitelné, takové zkrátka není. Psal o tom například časopis Harvard Business.

Máme tři hlavní principy:

  1. Dlouhá životnost – nechceme naše boty vidět na skládkách, proto vyrábíme obuv, která vydrží víc než jiná. Nabízíme záruku na pět tisíc mil (na rozdíl od jiných výrobců běžeckých bot, kteří tvrdí, že byste si měli pořídit nový pár na každých 300500 mil, v případě nových maximalistických bot dokonce méně).
  2. Méně materiálů – minimalistická obuv využívá méně materiálu, čímž klade menší zátěž na ekosystém a jejich výroba vyžaduje méně energie.
  3. Lepší alternativy – neustále hledáme nové, lepší materiály, které jsou skutečně šetrné k životnímu prostředí. Kdykoli je to možné, používáme konopí či recyklované a biologicky rozložitelné materiály.

model XCURSION FUSION Spruce

Od sandálů přes baleríny, boty na sport, do města, do hor, na zimu. Za kterým typem bot bylo nejvíc úskalí a failů ve vývoji?

Veškerá minimalistická obuv je z různých důvodů náročná, protože chyby nemůžete nikam schovat. Když jsme například vyvíjeli naše gumové podrážky FeelTrue®, první várka neměla jednotnou váhu a vršek byl celý flekatý. Důvodem bylo, že výrobci podrážek se o takové věci nikdy nemuseli starat, protože podrážky se běžně stejně přilepí k mezipodešvi.

Zároveň je těžké pohodlně a pevně připevnit pásky a popruhy k sandálu, který nemá silnou podrážku nebo víc vrstev materiálu, mezi které je můžete vložit.

U bot je nejsložitější to, jak padnou. Rád říkávám, že bych mohl vzít tři lidi se stejnýma nohama, obout je do stejných bot – a dostal bych tři různé názory na to, jestli jim padnou, nebo ne. Záleží na preferencích.

Nohy zároveň mají různé velikosti, tvary a šířky. Chceme, aby naše boty padly většímu procentu lidí, než je běžné u velkých výrobců obuvi, ovšem není možné vyrobit botu, která by byla dokonalá pro každého.

Jak dlouho trval vývoj prvního modelu, který si zákazníci mohli koupit? Prodává se ještě?

Vývoj naší DIY sady nám ve skutečnosti žádný čas nezabral. V době, kdy pro mě výroba bot byla pouhým koníčkem, jsem našel zdroj podrážek Vibram a v místním železářství měli výborné provázky. Tu sadu prodáváme dodnes, dokonce i její vylepšenou verzi s našimi podrážkami FeelTrue®.

Naše první „hotové“ sandály nám zabraly víc než rok vývoje. Říkali jsme jim VENTURE. Od té doby jsme vylepšili jejich design a šněrování, které jsme si nechali patentovat, a dnes se jmenují GENESIS.

Mojí vášní je běh, přidala se velká část týmu. Při posledním závodu jsme všichni běželi v Xero. Jakou roli hraje běh ve tvém životě a ve kterém modelu běháš?

Říkám o sobě, že jsem sprinter, ne běžec. Na venkovních závodech soutěžím ve sprintu na 100 metrů, ve vnitřních na 50 a 60 metrů. Jak už jsem řekl, patřím mezi nejlepší běžce Masters All-American. Sprint – stejně jako jeho trénink – je pro mě velmi důležitý.

Většinou se zahřívám naboso. Na trénink a závody nosím boty SPEED FORCE.

Přirozený pohyb je součástí tebe samého. U něj péče o tělo a ducha začíná, nebo končí? Prozraď nám nějaký tvůj life hack.

Zkoumejte své pohybové návyky a pokuste se je změnit. Já jsem si například všiml, že při natahování kalhot vždy začínám levou nohou. Teď to dělám naopak – kdykoli mohu, začnu pravou nohou. Možná to zní hloupě, ale procvičí to váš mozek.

Nebo se můžete zaměřit na to, jak křížíte ruce. Kterou ruku máte nahoře? Zkuste to obráceně a dělejte to tak do té doby, než zapomenete, jak jste to dělali předtím. Mně to zabralo několik let.

Pomoci může všechno, co naruší obvyklou práci neuronových spojení a co napomáhá vytvářet nová.

V naBOSo je pro nás silnou motivací i možnost osvěty, vlivu přirozeného pohybu, který barefooty umožňují, na celé tělo. Soustředíme se už na těhotné ženy, věnujeme velkou pozornost dětem a samozřejmě dospělým. Spolupracujeme s fyzioterapeuty. Věnujete pozornost i této formě komunikace?

Rozhodně. Od našich začátků jsem vytvořil stovky vzdělávacích videí. Mám vlastní podcast s názvem The MOVEMENT, ve kterém mluvím o výhodách přirozeného pohybu a barefootových botách, bořím mýty o tom, co je potřeba, abychom mohli chodit, běhat, vyšlápnout na túry, cvičit a aktivně trávit volný čas, a jak to vše můžeme provádět zábavně a efektivně. Zároveň mám spoustu přátel mezi světovými výzkumníky, se kterými často hovořím.

Máte krásný slogan: „There is no reason to start another shoe company, unless your SHOES change people’s lives!“ Jak Xero změní můj život?

Nejde ani tak o to, že ti Xero změní život, jako spíše o změny, které způsobí přirozené a správné používání nohou. Xero Shoes ti v tom jen pomůže. Nohy jsou základ. Nemáme je pouze proto, aby podporovaly celé naše tělo při jakékoliv aktivitě. Posílají také smyslovou zpětnou vazbu do míchy a do mozku, který informaci dále použije pro povely ke správnému pohybu, ať už jde o chůzi, běhání, jízdu a tak dále.

Všechny tyto pohyby vychází z chodidel, která nám poskytují rovnováhu, hbitost, pohyblivost. Pro optimální výkon tedy stačí, aby naše nohy dělaly to, pro co jsou stvořené – ohýbaly se, napínaly a vnímaly svět. Právě proto se naše společnost jmenuje Feel The World (vnímej svět). Proto musí být flexibilní, silné a musí umět reagovat.

Xero mění život v téměř 100 zemích světa. Který trh je nejsilnější v poměru k počtu obyvatel? Který národ vnímá přínosy bosé chůze? Tušíš, čím to je?

Analýzu zemí jsem neprováděl, ale všiml jsem si, že Evropa obecně víc přijímá a chápe význam přirozeného pohybu a minimalistické obuvi. Myslím, že je to ze dvou důvodů.

Zaprvé, Evropané mají delší tradici bot navržených pro přirozený pohyb. Například značka Birkenstock začala vyrábět boty ještě před vznikem Spojených států. Přestože to není zrovna minimalistická obuv podrážka je mnohem silnější a tužší, než bych si představoval –, jde správným směrem.

Druhým důvodem je, že velcí výrobci bot vyvinuli společné úsilí zdiskreditovat v Americe přirozený pohyb a minimalistické/barefootové boty, což se jinde ve světě nestalo.

Zároveň ale vím, že v přepočtu na obyvatele je v Česku víc barefootových obchodů než jinde na světě. Takže Češi jsou nejchytřejší. To je jeden z důvodů, proč tu máme hlavní evropskou pobočku.

Taková perlička, na kterou se mě nedávno ptala kolegyně, když listovala vaším novým katalogem. Xero NABOSO TRAIL. Naboso je české slovo, jak se objevilo ve vašem katalogu?

Dr. Emily Splichal vytvořila technologii stimulace nohy, kterou nazvala Naboso. Její firma prodává různé produkty, které tu technologii využívají: vložky do bot, podložky na jógu apod. Když jsme začali prodávat její vložky do bot, zákazníci se nás ptali: „Ale co když nosím sandály? Do sandálů nemůžu dát vložky do bot.“

A tak jsme vzali náš nejprodávanější sportovní sandál Z-TRAIL a nahradili stélku BareFoam™ materiálem od Naboso.

Staly se boty tvojí vášní a máš každý model, který jste vyrobili, případně i modely konkurence? Aktuálně tvůj nejoblíbenější model? 

Mojí vášní je především přirozený pohyb. A boty jsou nejlepším způsobem, jak propagovat význam přirozeného pohybu. Sice jsem vyzkoušel každý pár bot a sandálů, které vyrábíme, ale všechny nevlastním. Když zrovna nechodím naboso, nosím boty SPEED FORCE, Z-TRAIL nebo GENESIS.

Někteří lidé myslí, že se obouvám podle počasí, já jsem ale schopný nosit sandály i během coloradské zimy. Vyzkoušel jsem i některé boty od konkurence, žádné ale nemám.

Přenesme se o 13 roků zpátky do okamžiku, kdy ses skutečně rozhodl založit barefootovou značku. Co bys svému mladšímu já poradil, aby cesta k úspěchu byla hladší?

Cesta k úspěchu je trnitá a ne vždy vede tam, kam chcete. Kdybychom udělali něco jinak, mohlo by nás to zavést do slepé uličky. Takže mě nenapadá nic, co jsme mohli změnit a co by nám zajistilo lepší výsledek.

Upřímně řečeno – když se podíváme na to, čeho jsme dosáhli, a na množství lidí po celém světě, kterým jsme pomohli žít šťastnější a zdravější život, jsme prostě nadšení a vděční… a těšíme se, že pomůžeme dalším a dalším.

Kam dál povedou vaše kroky?

Související produkty

XERO SHOES 360 M Asphalt 9 XERO SHOES 360 M Asphalt 2
Běh Posilovna Město

XERO SHOES 360 M Asphalt | Pánské barefoot sportovní boty

3 490 Kč
Skladem
41
XERO SHOES TARI Toffee 1 XERO SHOES TARI Toffee 12
-40%

XERO SHOES TARI Toffee | Dámské barefoot chelsea boty

3 990 Kč 2 394 Kč
Skladem

XERO SHOES JESSIE Black | Dámské barefoot sandály

1 650 Kč
Skladem
35