Jak si správně změřit nohu a proč potřebují barefoot boty nadměrek

Výběr a údržba botJak si správně změřit nohu a proč potřebují barefoot boty nadměrek

Koupit si nové boty není vždycky jednoduché, o to víc, když jde o barefooty. Musí dokonale padnout a nesmí nohu při chůzi omezovat. Právě z tohoto důvodu je důležité správně určit velikost. Vysvětlíme vám, jak si nohu správně změřit v domácích podmínkách, proč je důležitý nadměrek a jak zvolit jeho správnou délku.

Kdy, jak a čím si nohu měřit

Aby vám barefoot boty opravdu dobře seděly, je třeba co nejpřesněji změřit délku chodidla od paty až po nejdelší prst (ne u každého je to palec). Ideální čas k měření je večer, protože dolní končetiny během dne dost často nabývají na objemu. Změřte si obě chodidla, jejich délka se může nezanedbatelně lišit.

K měření vám stačí list papíru A4 a obyčejná tužka. Stoupněte si patou ke stěně tak, abyste se jí lehce dotýkali a chodidla si podložte papírem. Nyní je důležité přenést na chodidlo celou svou váhu. Následně pomocí tužky udělejte na špičce chodidla (u nejdelšího prstu), nebo celé chodidlo obkreslete. Na závěr už jen zbývá změřit vzdálenost mezi tímto bodem a stěnou (patou). Právě tohle je délka vašeho chodidla, kterou se při nákupu barefootů budete řídit.

K měření chodidla můžete využít i měřidlo PLUS12.

Jak je to se šířkou barefootové obuvi

Když už budete u měření, není od věci soustředit se i na šířku chodidla, a to hlavně u dětí. Teplé vlněné ponožky můžou nožce přidat pár milimetrů navíc, které budou v botě chybět. Jde k tomu využít třeba papírová krabice od bot. Dítko si stoupne tak, aby se patou a zároveň bokem chodidla dotýkalo krabice. Pomocí tužky pak uděláte tečku před palcem (zjistíte délku), a navíc i na boku chodidla v jeho nejširším místě (tím získáte právě šířku).

Co se samotné šířky bot týče, platí, že by vám bota neměla být těsná. Šířka by tedy měla být taková, abyste mohli pohodlně roztáhnout prsty. Jedině tak bude vaše chodidlo při chůzi správně pracovat. A co když zjistíte, že máte v porovnání s vašimi vybranými botami chodidlo hodně široké, nebo naopak hodně úzké? Není třeba mít strach, existují i značky, které myslí na lidi se širokou i úzkou nohou.

Obecně širší modely nabízí například značky Baby BareBedaPegresCRAVE, AyllaAnglesXero Shoes nebo Saltic.

Užší nožky si pak budou lebedit v botách jako AffenzahnBundgaardleguanoGroundies nebo Merrell.

Kromě parametrů délky a šířky vstupuje do výběru obuvi veličina výška nártu. Ten totiž může být častokrát vyšší, než je běžné (noha je výrazně vyklenutá), nebo naopak výrazně nižší (noha je pak placatá). Pro děti s vysokým nártem jsou vhodné barefooty od značek Xero nebo Beda. U hodně nízkého nártu pak můžete zvolit Affenzahn či Bundgaard. Dospělým s vyšším nártem zpravidla sedí Xero nebo Saltic. Kdo má nižší, tomu budou sedět například Merrell.

Nezapomeňte na nadměrek

I když znáte délku a šírku svého chodidla, boty ještě neobjednávejte. Důležitou roli ve volbě správné velikosti hraje nadměrek. Při koupi barefootů neznamená, že délka chodidla rovná se délka stélky. U barefoot řešíme ještě nadměrek, což je prostor v přední části obuvi, který je nezbytný pro to, aby noha při chůzi správně pracovala. Obecně se doporučuje nadměrek 510 mm u dospělých a 912 mm u dětí.

Konkrétní nadměrek se pak liší podle typu bot, a sice následovně:

  • Sandály (otevřené boty) – tady není velký nadměrek nutný, v podstatě může být spíše na škodu, protože člověk má pak tendenci snadno zakopávat. Myslete však na to, že by vám chodidla při chůzi nemělo vyjíždět mimo podešev. Ideální je zde nadměrek přibližně 5 mm.
  • Baleríny – tohle je typ obuvi, který vám musí dokonale padnout, aby se při chůzi nevyzouval, a zároveň být dostatečně prostorný. Některé modely mají pásek přes nárt, takže nemají tendenci se vyzouvat. U těch, které ho nemají, volte nadměrek okolo 5 mm. Bota by vás ale v žádném případně neměla nikde tlačit.
  • Uzavřené šněrovací boty – u takových bot můžete vycházet z běžně doporučovaného nadměrku, tedy mezi 5 a 10 mm. Proč tak velké rozpětí? Platí zde, že čím zkušenější chodec, tím větší nadměrek si může dovolit.
  • Nazouvací boty (mokasíny apod.) – další typ bot, které musí opravdu výborně sedět. Ideálně by měly dobře přiléhat k nártu, aby noha při chůzi pevně držela na místě. Nadměrek by ale určitě neměl být menší než 5 mm.

Každá barefootová značka je jiná

Pokud si budete vybírat nové barefooty, myslete na to, každá značka, potažmo i model mívají jiné rozměry Nestačí tedy přihlížet pouze k délce vašeho chodidla, ale i k délce stélky u konkrétních bot. Je třeba koukat na tabulky, které mají jednotliví výrobci uvedené na svých stránkách. Snadno se tedy může stát, že zatímco u jedné značky vám bude stačit velikost 37, u jiné můžete mít klidně i 39.

Nebojte se nákupu po internetu

Nejste si jistí velikostí? Váháte, zda vám daný model bude sedět? Řešení je velmi snadné – klidně si objednejte dvě velikosti či dva modely, mezi nimiž váháte. Botky si pak doma v klidu vyzkoušíte, a ty, které vám nepadnou, jednoduše spolu s dokladem o zakoupení do 14 dnů vrátíte. Rádi vám poradíme i v chatu tady na webu.

Co by vás k tématu ještě mohlo zajímat?


Související produkty

Registrace do newsletteru

Nenechte si ujít naše speciální nabídky a slevy!