Věděli jste, že správným skladováním barefoot bot můžete výrazně prodloužit jejich životnost? Ukážeme vám, jak na to.
Patříte mezi milovníky pořádku? Pak se nejspíš mají vaše boty jako v bavlnce. Dočkají se očištění po každém menším ušpinění, pravidelná impregnace aspoň jednou (ideálně dvakrát) za měsíc je pro vás rutinou, mají své vlastní kosmetické přípravky a zajisté jim náleží teplé místečko ve vašem řádně uspořádaném botníku.
Tak, teď už ve zkratce víte, jak se o vaši milovanou obuv starat. Znáte ale i ideální podmínky pro skladování bot? Nečistoty, prach, voda, slunce… ale i nevhodné uložení mohou zkrátit dobu životnosti vašeho oblíbeného páru, který vám jinak může dělat radost několik let. Pojďme si k tomu říct něco blíž.
Dáváte všechny boty na jednu hromadu, prostě… jak se podaří? Tak my vám něco prozradíme: tohle vám čas neušetří. Spíš naopak. Když bude mít každý pár své místo, budou se vám boty lépe hledat, budete se snadněji rozhodovat, v čem vyrazit, a konečně – je radost na uspořádaný botník pohledět.
Skvělým tipem, který ušetří místo, je skládat boty k sobě opačně. Levou botu špičkou ke stěně botníku, patou směrem k vám, a pravou naopak, tedy špičkou k vám a patou dozadu. Vyhněte se tomu dávat jednotlivé páry přes sebe. Může se zdát, že ušetříte místo, ale boty vespod trpí a mohly by nenávratně ztratit svůj původní tvar i vlastnosti materiálu. Potíže s místem vám vyřeší správný organizér.
K uspořádanému botníku se váže jedna důležitá věc. Zbavte se párů, které nenosíte, které vám nedělají radost a které jste nevytáhli už víc než rok. My víme: ono se to lehce řekne, hůř dělá. Odměnou vám ale bude dobrý pocit a více prostoru kolem sebe. „Zbavit se“ nutně neznamená vyhodit. Věnujte boty do dobročinných obchůdků nebo je vhoďte do speciálně označených charitativních kontejnerů k tomu určených a věřte v jejich další užitečnou a veselou budoucnost.
Nechávejte si v botníku pouze kousky, které jsou aktuální v tom daném období. V zimě se bez žabek obejdete a naopak v létě je výhodnější věnovat prostor pro sněhule barevnějším a vzdušnějším párům. Boty, které po sezoně ukládáte ke spánku, vždy pečlivě očistěte, naimpregnujte a ideálně je vycpěte třeba papírem, ať neztrácejí tvar.
Vyplatí se určit jedinečné místo každému typu obuvi. Páry, které nosíte denně, dát na přední místa, ať jsou hned po ruce. Sportovní boty dejte o kousek vedle a boty společenské, které si užívají vycházky jen párkrát do roka, nechte někde na spodních příčkách. Nebo ideálně v původní krabici pod postelí (ve skříni, ve sklepě…).
Náš tip: Jak ukládat kožené boty? Kožení krasavci jsou dražší záležitostí, do které se ovšem vyplatí investovat. Jako kvalitní přírodní materiál s mnoha nespornými výhodami pro naši nohu si zaslouží extra péči, za kterou se vám odmění vytrvalostí a mnohaletou výdrží. Konkrétní tipy najdete v našem článku Jak správně pečovat o kožené barefoot boty.
Tohle rozhodnutí záleží na vašem estetickém cítění a využití prostoru u vás doma. Každá z těchto možností má své výhody. Botník nemusí být jen nudná uzavřená skříň. Můžete z něj naopak udělat designovou ozdobu vaší předsíně. Zajímavých tipů na otevřené botníky nejrůznějších tvarů i materiálů je plný internet a mnohé zvládnete vytvořit i sami (nebo s pomocí někoho zručného).
Pro boty, které nosíte nejčastěji, doporučujeme najít prostor třeba na rohožce blízko dveří nebo věšáku na bundy. Když už jsme u věšáku – věděli jste, že existují věšáky na boty? Pro uskladnění a přehlednost je to vlastně geniální věc. Stejně tak se dají pořídit i organizéry a pořadače, které vám umožní ukládat boty nad sebe, aniž by spodní kousek trpěl váhou toho horního.
Ať už si zvolíte jakýkoliv typ ukládání, v žádném případě neuklízejte boty ještě mokré. Plíseň není věc, kterou chcete řešit; u obuvi ani kdekoliv jinde. Ihned po návratu domů z průtrže mračen boty umístěte na dobře větrané místo. Nikdy je ale nesušte blízko topení nebo přímo na něm. Pohltit vlhkost i zápach pomohou třeba sáčky SmellWell. Po vyschnutí očistěte, naimpregnujte a můžete uložit. Opět se vám to z dlouhodobého hlediska a výdrže obuvi rozhodně vyplatí.
Péče. Péče o boty je zárukou jejich dlouhověkosti a oddanosti. Pravidelné čištění, impregnace a správné ukládání by mělo být součástí vašich společných životů. Každý typ obuvi má trochu jiné požadavky – jiná může být péče o textilní boty a jiná o kožené. Liší se většinou jen v typech kosmetických a impregnačních přípravků. Taky ale nedoporučujeme dávat kožené boty do pračky, to dá rozum.
Jak na správné uskladnění? Odstranění nečistot (ano, opravdu i z podrážky) a impregnace je základ. Dále doporučujeme boty vycpat zmačkaným papírem, ať neztrácejí tvar. Ovšem pozor, není papír jako papír. Třeba novinový nebo letákový může pouštět barvu, což u světlých bot rozhodně nechcete. Můžete ale použít třeba nastříhané role od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek. Takhle zužitkujete kompletně celou roli, to je panečku upcyklace!
Samostatnou kategorií jsou vysoké boty jako třeba kozačky. Hrozí u nich ohýbání a praskání materiálu, proto se doporučuje skladovat je podrážkou vzhůru a celé je vycpat. Koupit se dá i speciální stojan, který se přizpůsobí přesně šířce boty. Pokud vám tato investice připadá zbytečná, zkuste třeba prázdnou láhev od vína nebo PETku. Takhle je opět další věc zužitkovaná hned dvakrát. A ještě máte důvod dát si sklenku vína.
V čem boty skladovat? Rozhodně žádné plastové obaly. Boty musejí dýchat, především ty kožené. Naše rada zní: Nechávejte původní krabice. Víme, skladovat krabice zabere dost prostoru, ale opět si dovolíme připomenout, že barefoot boty nekupujete jen na sezonu a při správné péči vám budou sloužit i několik let. Boty z kůže nebo veganské kůže je vhodné před uložením ještě každou zvlášť obalit do balicího papíru (takového, který nebarví).
Skvělý tip, který zaručí přehlednost: Popište si krabice. Až budete přehrabovat haldu krabic, jistě si na něj vzpomenete.
Povětrnostní podmínky se vyplatí řešit nejen při plánování výletů, protože vlivy okolí mohou nepříznivě ovlivnit i vaši uskladněnou obuv. Ideálním místem pro skladování bot je tmavý prostor, kde se nemění teplota a je dobře větraný (nehrozí vlhkost). Takže třeba již zmiňovaný sklep (zde ale pozor na vlhko a teploty, které mohou být v zimě a v létě dost rozdílné) nebo šatna. Pokud ani jedno nemáte, v pohodě stačí i místo pod postelí.
Jak bojovat proti molům? Variantou je použít chemické přípravky přímo k tomu určené. My se ale přikláníme k přírodní variantě, která molům vůbec není vhod, zato vám boty hezky provoní. Přidejte do krabice kousek cedrového dřeva.
Od teď máte kompletní informace ke správnému uskladnění bot a návod na úklid vašeho botníku. Takže už žádné výmluvy a šup na to. Držíme palce, ať to dotáhnete do zdárného konce. Uspořádaný botník vám bude dělat radost každý den… i několikrát… uvidíte.