Odhoďte ponožky, i naboso se ve svých botách můžete cítit pohodlně a mít svěží nohy

Výběr a údržba botOdhoďte ponožky, i naboso se ve svých botách můžete cítit pohodlně a mít svěží nohy

Milujete bosou chůzi natolik, že vám v botách překážejí ponožky? Nezáleží přitom, jestli je zrovna léto, nebo zima. Chodidla se vám mohou potit tak jako tak. Právě proto vám přinášíme tipy, jak se o své nohy, potažmo barefooty starat, aby byly voňavé a jako ze škatulky.

Kdy jsou ponožky nutnost

Do práce, na přijímací pohovor nebo na slavnostní události, mezi které patří nejen svatba, ale i oficiální hostiny. Tam všude se rozhodně nehodí vyrážet bez ponožek – ženy pak do bot s uzavřenou špičkou volí zpravidla silonky v decentním, nejlépe tělovém odstínu. Nejste-li si jistí, jestli ponožky můžete nechat ve skříni, nebo ne, řiďte se tímto jednoduchým pravidlem: čím formálnější událost vás čeká, tím nutnější ponožky jsou.

Boty se dají nosit i bez ponožek

Neformální pracovní schůzky, prázdninové výlety či odpolední káva s kamarádkou. To jsou jen příklady situací, kdy se bez ponožek zcela dobře obejdete. Odkrýt nohy se vedle sandálů neostýchejte ani v mokasínech, espadrilkách či balerínách, ale i plátěných teniskách. Trend nošení bot bez ponožek přitom není žádný rozmar současnosti. Má své kořeny v Itálii, kde si muži již před mnoha a mnoha lety začali vyhrnovat nohavice a obouvali k nim boty typu mokasín, čímž světu odhalovali své kotníky.

Nošení bot bez ponožek je sice povětšinou příjemné, má ale i svá úskalí. Vedle pohodlí je potřeba myslet především na hygienu, tedy ochranu chodidel nejen před možnými odřeninami, ale i bakteriemi či plísněmi. Je totiž zcela přirozené, že se nohy do jisté míry potí, a to hlavně během letních měsíců nebo v uzavřených botách. A právě v tuto chvíli přicházejí na řadu nejrůznější vychytávky, které by vám doma neměly chybět.

Jak se zbavit zápachu nohou

Nepříjemný odér vás může potrápit, ať už ponožky nosíte, nebo ne, a může mít řadu příčin. Od nezdravé životosprávy přes stres až po prostý fakt, že bota není dostatečně prodyšná. Chodidla se pak více potí, což v kombinaci s bakteriemi vytváří onen nelibý pach. Tady kromě dostatečné hygieny pomohou i koupele s epsomskou solí, octem či jedlou sodou, domácí osvěžovač z vodky a několika kapek éterického oleje (např. z tea tree či máty), nebo sprej proti zápachu COLLONIL ODOR CLEANER, který se aplikuje do bot a pohltí v nich veškerý zápach, navíc je na několik dnů provoní. Zpozornět byste určitě měli v případě, že pokožka chodidel (zejména mezi prsty) je zarudlá, svědící a s drobnými puchýřky – často jde o plíseň, se kterou vám pomůže kožní lékař.


Když se nohy potí až moc

Pot je zcela přirozený – slouží k regulaci tělesné teploty a jen chodidla jsou během dne schopná ho vyprodukovat až 500 ml. Při zvýšené tělesné námaze či ve stresových situacích to samozřejmě může být i víc. Máte-li ale pocit, že se vám nohy i v klidovém stavu potí až moc a omezuje vás to v každodenním životě, je vhodné spolu s lékařem zapátrat po příčině.

Přílišné pocení totiž netrápí jen ženy v těhotenství či menopauze. Souviset může také se zvýšenou činností štítné žlázy, cukrovkou či neurologickými onemocněními a nezřídka i s pouhým nedostatkem vitaminu D v organismu. A jak si můžete pomoct sami? Vedle koloidního stříbra můžete vsadit také na speciální pudry, adstringentní bylinky jako šalvěj, ořešák či vrbu, punčochy ve spreji COLLONIL SILKY.

Co s otlaky a puchýři

Skvělou prevencí puchýřů a oděrek jsou například výše zmíněné punčochy ve spreji s příjemnou svěží vůní COLLONIL SILKY. Na pokožce totiž vytváří neviditelnou, sametově hebkou vrstvu předcházející pálení a následnému vzniku oděrek a puchýřků. Funguje i jako tvz. neviditelná náplast má schopnost pokožku chránit/znecitlivět i po jejím poranění.

Skvělé jsou ale i různé samolepicí gelové polštářky, které zabraňují popojíždění a vyklouznutí nohou ze sandálů nebo odírání pokožky a vzniku otlaků nad patou. Po dlouhé túře pak jistě oceníte náplasti na puchýře, a to hlavně v situaci, kdy si nedočkavě nazujete nové pohorky a vyrazíte v nich na celodenní výšlap.

Aby to z bot „netáhlo“

Před vznikem nepříjemného zápachu ochrání vaše nohy antibakteriální deodoranty, o kterých už tu byla řeč. Jak ale pečovat o barefooty? Těm můžete preventivně dopřát nejrůznější spreje, a pokud už se z nich přece jen bude linout nějaké to nežádoucí aroma, přijde čas na důkladnější očistu. Vedle pohlcovače pachu SMELLWELL, který se prostě vkládá do bot, můžete některé barefooty i jednoduše vyprat a tím nejenže boty zbavíte nečistot, ale taky eliminujete nepříjemný zápach. 

Péče se vám vrátí

I po celém dni stráveném v botách mohou být vaše nohy voňavé a bez otlaků. Stačí se o ně po celý rok poctivě starat. Stejně jako o boty, které díky vaší pravidelné pozornosti nejen zůstanou voňavé, ale také budou po dlouhá léta vypadat jako nové. A že vás pocení netrápí? I tak o chodidla nezapomínejte pečovat – přece jen vás nosí po celý den.

Kam dál povedou vaše kroky?

 


Související produkty

Registrace do newsletteru

Nenechte si ujít naše speciální nabídky a slevy!