Jak správně pečovat o kožené barefoot boty

Výběr a údržba botJak správně pečovat o kožené barefoot boty

Přemýšlíte-li, jaké boty si koupit a neodrazuje vás vyšší pořizovací cena, určitě neváhejte, a zvolte kůži. Jde o velmi kvalitní přírodní materiál, který je nejen pohodlný, ale také nedusí pokožku nohou a při pravidelné péči vám dlouho vydrží.

Jak se ale o kožené barefoot boty správně starat, aby vám nedělaly společnost jen dvě sezony, naopak vás provázely třeba i 10 let?

Jak si boty správně nazout 

Před každým nazutím i vyzutím je důležité pečlivě rozvázat tkaničky a povolit je tak, aby se okraje boty nemačkaly. Především u kotníčkových bot pak při obouvání ještě sáhněte po lžíci. Možná se vám to zdá zbytečné a vnímáte to jen jako ztrátu času. Jde ale o to, že kdybyste boty nazouvali jen tak, a ještě navíc bez povolených tkaniček, patní část by se zbytečně prohýbala, ničila a mohla by se poškrábat nebo popraskat.

Není kůže jako kůže

Pokud chcete koženým barefoot botám dopřát odpovídající péči, je potřeba brát v potaz, z jakého typu kůže jsou vyrobeny. Například semiš totiž potřebuje zcela jiný přístup než hladká useň. Jaké základní typy kůže tedy existují?

  • hladká kůže – jemně strukturovaný povrch, který může mít jak matnou, tak lesklou úpravu,
  • lakovaná kůže – kůže s vysoce lesklým povrchem, který je náchylný na poškrábání i působení vlhkosti či mrazu,
  • velur neboli semiše – kůže, která se upravuje broušením, a to na rubové straně,
  • nubuk – tato kůže je naopak broušena z lícové strany,
  • povrstvená kůže – má na lícové straně nanesen například polyuretan, který zvyšuje životnost boty (např. sportovní obuv),
  • spodková kůže – je typická pro společenskou obuv, nemá ráda nerovný povrch a působení vlhka.

Jak boty správně čistit

Dnešní doba sice spěje k tomu, aby měl člověk se vším co nejméně práce, nicméně u bot to bez správné péče tak úplně nepůjde. Všelijaké nástrahy vnějšího světa mohou totiž vést k tomu, že se kůže začne vysušovat, lámat či praskat. Jakmile přijdete domů, očistěte boty co nejdříve.

Na prach a běžné nečistoty vám postačí klasický kartáč, kterým boty párkrát přejedete. Jsou-li ale boty více znečištěné (např. od prachu či bláta), otřete je vlhkým hadříkem. Pozor si dejte u broušených bot, protože velur a semiš vyžadují místo hadru speciální gumu.

A jak na odolné šmouhy, ke kterým často ani nevíte, kde jste přišli? Pokud je nezvládnete odstranit čistou vodou, je nutné sáhnout po speciálních chemických prostředcích. Nejprve je ale vyzkoušejte na malé ploše boty (na skrytém místě), abyste zjistili, zda kůže nebude nějak barevně reagovat apod.

Sušte boty tak, abyste je nezničili

Když už je řeč o vnějších vlivech, které se na kvalitě bot mohou podepsat, zastavme se na chvíli u mokra. Jestli budete chodit v dešti, vyhněte se tomu, že byste boty po návratu domů položili na rozpálený radiátor. Tím by kůže ztvrdla, a navíc by i mohla popraskat. Kůži je nutné sušit volně a pomalu (minimálně tři dny), nejlépe na speciálních napínácích. Pokud je nemáte, můžete boty důkladně vycpat novinami. Jakmile budou boty zcela suché, určitě je nezapomeňte naimpregnovat, aby byly opět dobře ochráněné před vlhkostí a špínou.

Bez speciálních pomůcek to nepůjde

Není nic horšího, než když se hodíte do gala a obujete k tomu okopané boty. Kožená obuv by zkrátka měla být na pohled krásná za jakékoliv situace. Je tedy nutné ji nejen pravidelně čistit, ale i leštit a krémovat.

Jak boty snadno vyleštit

K leštění bot se používá buď krém, nebo vosk. Krém dodá botám jen jemný, sametový lesk. Naopak díky vosku s trochou vody se vaše boty budou blyštit jako zrcadlo. Přemýšlíte-li nad tím, který způsob zvolit, nezáleží vůbec na typu bot, ale čistě na vaší preferenci. Ideální jsou pak přípravky, které oba přístupy kombinují, jako třeba ten od firmy Pedag.

Práce s krémem je jednodušší a nezabere skoro žádný čas. Nejprve je samozřejmě potřeba boty očistit kartáčkem, aby na nich nezůstal prach apod. Poté na ně nanesete např. hadříkem malou vrstvičku krému. Na závěr už nezbývá než vzít čistý hadřík či kartáček a boty rovnoměrně vyleštit.

U vosku je naopak třeba se obrnit trpělivostí, protože vyžaduje o trochu víc času. Výsledek ale stojí za to. Vosk se opět nanáší na čistou obuv, ale tentokrát krouživými pohyby a pouze v tenoučké vrstvě. Střídá se pak s kapkou vody a bota se otírá tak dlouho, dokud se krásně neleskne.

Nezapomínejte na impregnaci

Impregnaci ve spreji můžete použít na všechny druhy kůže. Nejen v dešti zabrání pronikání vody dovnitř bot a stejně tak předejde usazování nečistot v kůži, takže se vám pak bota bude snáz čistit. Impregnaci ale vždy nanášejte pouze na suché boty, a to alespoň každých 14 dní, pokud boty nosíte pravidelně. Koupíte-li si ale impregnaci voskovou či pastovou, můžete s dalším ošetřením klidně počkat i 6 týdnů.

Za správnou péči se vám boty odvděčí

Kožené barefoot boty sice vyžadují o trochu víc péče než plátěné tenisky, ale rozhodně se vám za ni odmění. Pokud si je budete šikovně obouvat, šetrně je čistit a občas jim dopřejete krém či vosk, budou po celé roky vypadat jako nové. A pak ve výsledku už ani nebudete litovat toho, že jste do nich při pořízení investovali vyšší sumu peněz.

Co by vás k tématu ještě mohlo zajímat?


Související produkty

Registrace do newsletteru

Nenechte si ujít naše speciální nabídky a slevy!