
Pokud jste do svých barefoot bot investovali nemalou částku, jistě od nich očekáváte, že vám nějakou dobu vydrží. Není třeba obav. Kvalitní, poctivě ušité boty jsou předurčené k tomu dělat vám společnost dlouhé roky. Ať už je máte jako přezůvky do práce, každé ráno v nich běháte po parku, nebo je obouváte k prozkoumávání krás přírody. Má to ovšem jednu podmínku – o boty je potřeba se pravidelně starat.
Umění správného obouvání
Správné obouvání není žádná věda. Přesto ho spousta lidí podceňuje a boty si na nohy natahuje bez lžíce, nebo dokonce i s utaženými tkaničkami. Jenže právě takhle riskujete, že se boty nejen nehezky zmačkají, ale dost možná i poškrábou nebo někde popraskají.
Jak by tedy obouvání barefootů mělo ideálně vypadat? Rozvažte a dostatečně povolte tkaničky, do bot vklouzněte pomocí nazouváku a teprve poté si tkaničky zavažte. A že nosíte baleríny či jiné boty bez tkaniček? Ani tady rozhodně neuděláte chybu, pokud si na pomoc přizvete lžíci.
Nepříjemný zápach si na vás nepřijde
Ani za sebou nemusíte mít náročný trénink ve fitku nebo celodenní túru. Občas se z bot line nepříjemný odér i v momentě, kdy jste ve velkém stresu. Tak či tak, přijde vám vhod pohlcovač pachu od SMELLWELL ORIGINAL – má podobu látkových pytlíků obsahujících směs minerálů a absorbentů, které stačí na konci dne vložit do bot.
Preventivně pak můžete používat také speciální deodoranty do bot, jako je COLLONIL BREEZE, které vzniku nepříjemných pachů zabraňují.
Pravidelná očista je základ, ale…
Ať střídáte několik párů kožených barefootů, nebo máte v botníku spíše textilní tenisky, určitě už jste někdy domů přišli s botami špinavými třeba od bláta. Vězte ale, že použitím čisticího přípravku a kartáčku či hadříku péče o barefooty zdaleka nekončí. Ba právě naopak. Jen se bude trochu lišit podle toho, jaké boty zrovna nosíte.
Taková malá vychytávka, co se týče tkaniček – před čištěním je z bot vyndejte, a jakmile budou suché, dopřejte jim impregnaci, která nejen prodlouží jejich životnost, ale také vám pro příště usnadní jejich údržbu.
Náš tip: Čistění bílé podešve na teniskách i jiných barefootech vám znatelně usnadní čisticí pěna COLLONIL CARBON LAB CLEANER FOAM.
Hladká, broušená a lakovaná kůže
Zatímco hladká kůže snese prakticky cokoliv, u broušené kůže je potřeba větší opatrnosti; více se dozvíte v článku Jak správně pečovat o kožené barefoot boty. A co s barefooty z lakované kůže? Tady opravdu nezapomínejte na pravidelnou péči, která je klíčem k úspěchu.
Boty hned ve chvíli, kdy je doma zujete, pečlivě očistěte, a to nejlépe pomocí kartáče s hodně měkkými štětinami, aby se na povrchu nevytvořily rýhy. Na větší nečistoty použijte flanelový hadřík navlhčený v mýdlové vodě. Jakmile budou boty čisté, je čas na jejich vyleštění a pečující rituál můžete stejně jako u jiných typů kůže zakončit impregnací.
Barefoot boty Saltic
Eticky vyrobené boty Saltic řady Outdoor a Vintero, ačkoliv jsou kožené, vyžadují trochu odlišnou péči, protože jsou vybavené speciální membránou. Stejně jako boty z potištěné nebo třpytivé kůže proto nemají rády výživný krém ani balzám. Jak se o ně tedy správně starat?
Nejprve z nich kartáčkem odstraňte hrubé nečistoty, poté je otřete navlhčeným měkkým hadříkem, a jakmile je dobře osušíte, může přijít na řadu impregnace (i tady stačí cca dvakrát do měsíce). Boty Saltic vám přijdou již s přibalenou impregnací a stylovým vakem.
Boty z (ne)tkané přírodní textilie
Ať už jde o barefooty z organické bavlny (např. Sambas the Bambas), konopného plátna, nebo jiných přírodních textilií, vyhněte se praní v pračce a sušení na přímém slunci či v blízkosti zdrojů tepla. Při čistění bot nejdříve použijte kartáček na hrubé nečistoty, následně boty dočistěte navlhčeným hadříkem a jemným mýdlem a opět nezapomínejte na pravidelné impregnování.
Bosoboty leguano
Extrémně flexibilní leguana – vyjma modelů, kde je to přímo uvedeno v pokynech péče – můžete bez obav ze ztráty záruky prát v pračce. Předtím je ale pomocí kartáčku zbavte hrubých nečistot, poté je dočistěte vlhkým hadříkem a nakonec je v pracím vaku vložte do pračky. Zvolte šetrný program s teplotou 30 °C, boty vyperte bez aviváže (a bez použití sušičky) a po každém praní je ošetřete pomocí IMPREGNACE NA VŠECHNY POVRCHY COLLONIL CARBON.
Barefooty z polyesteru
Jak se správně starat o boty, které jsou – jako třeba Xero Shoes – vyrobené z polyesteru? Čistěte je pouze ručně, teplou vodou a jemným mýdlem, a to až poté, co z nich pomocí kartáčku odstraníte hrubé nečistoty. Na odolnější špínu použijte pěnu PEDAG COMBI SET. Ani tady sice není potřeba žádná výživa, ovšem impregnaci určitě nevynechávejte – zvýší se tím odolnost bot.
Veganská „kůže“
Veganská „kůže“ (neplést s levnou koženkou) již není na trhu s barefooty žádnou novinkou. Vzhledově připomíná pravou kůži a jsou z ní vyrobené například modely od Ahinsa shoes, které navíc vynikají nejen svou nepromokavostí, ale i dlouhou životností. Veganská „kůže“ nepotřebuje příliš mnoho péče. Bláto a další nečistoty z ní jednoduše otřete navlhčeným hadříkem a hned poté můžete sáhnout po impregnaci.
Boty s voděodolnou membránou
Před dalším ošetřením je potřeba i barefooty s membránou pečlivě očistit. Pomocí kartáčku je zbavte hrubých nečistot, poté omyjte vlažnou vodou za pomocí pěny COLLONIL CARBON COMPLETE, která je zároveň naimpregnuje, a nechte vyschnout přirozenou cestou. Budete-li následně (v případě kožených bot) chtít použít výživu, volte pouze takové produkty, které neobsahují tuk – způsobil by ucpání membrány.
Ponožkoboty Slipstop
Stylové ponožkoboty Slipstop jsou na údržbu poměrně nenáročné. Stačí je po každém použití ručně vyprat v teplé mýdlové vodě, otočit naruby a nechat volně uschnout. Určitě odolejte touze dávat je do pračky či sušičky, nebo je dokonce žehlit. Ani na ně nepoužívejte příliš horkou vodu, prací a bělicí prostředky.
Ponožkoboty Skinners
Univerzální minimalistickou obuv Skinners můžete oproti Slipstopům úplně bez obav svěřit pračce. Otočte je naruby, aby nedošlo k poškození tkanin, vložte je do síťovaného sáčku a dopřejte jim prací program na jemné prádlo s 30 °C (můžete je klidně prát s oblečením). Jakmile budou vyprané, nechte je volně usušit.
Jak barefooty správně sušit
Jen se zamyslete a sami sobě přiznejte: kolikrát jste po návratu domů položili své barefooty na rozpálený radiátor s vidinou, že budou rychle suché? Ano, na topení (podobně jako v troubě) se boty sice rychle vysuší, jenže zároveň si koledujete o to, že vinou sálavého tepla ztvrdnou, změní svůj tvar, ty kožené dokonce popraskají.
Jak tedy boty usušit, abyste si je nezničili? Stačí do nich vložit zmačkané staré noviny a nechat je pozvolna vyschnout při pokojové teplotě – u hodně promočených bot to zabere přibližně tři dny.
Investice, která se vám vrátí
Pravidelná péče zahrnující čistění, impregnaci či voskování vám zabere jen pár minut času, ovšem ve výsledku může znatelně prodloužit životnost vašich barefootů. Když k tomu také přidáte opatrné obouvání, je jisté, že vám milovaný pár bude věrný i dávno po uplynutí záruční doby.
Kam dál povedou vaše kroky?
- Odhoďte ponožky, i naboso se ve svých botách můžete cítit pohodlně a mít svěží nohy
- Tipy na výběr turistické barefoot obuvi: aby dobře a dlouho sloužila
- Přezujte se z klasické obuvi do barefoot. Průvodce výběrem i prvními kroky