Nubuk, velur, semiš, veganská kůže, bavlna, len. Pojďme se pod drobnohledem podívat na všechny materiály využívané k výrobě barefootových bot.
Často slýcháme otázku, proč jsou barefootové boty tak drahé. Za vysokou částkou je z velké části schovaný poctivý lidský dotek a ruční výroba, která trvá desítky hodin. Než se boty dostanou k vašim nohám, pomazlí se s nimi v procesu výroby např. u značky Angles až deset lidí. Materiály v tom ale hrají svou velkou roli.
Všichni výrobci barefoot krasavců vybírají prémiovou jakost a ideálně lokální zdroje, aby se za své boty mohli postavit jak kvalitou, tak filozofií značky. A sami dobře víte, že na ekologii a udržitelnost výrobci barefoot opravdu dbají.
Přemýšleli jste někdy nad tím, že kůže použitá na vaše boty je vlastně úplně dokonalá? Bez známek pigmentových skvrn, vpichů od hmyzu a podobných drobných nedostatků? To proto, že se extrémně dbá na výběr kvality a správného dodavatele. Není kůže jako kůže – a u kůže používané na šití bot to platí tuplem. Chceme přece, aby boty vydržely dlouho a byly stále jako nové.
Není to proto, že by se měl ušetřit materiál, naopak: zlepšují se tím jeho vlastnosti a kůže se stane poddajnější a měkčí, čili nožce přizpůsobivější. Tím pádem bychom jakkoli zpracovanou kůži měli nazývat správnou ševcouskou hantýrkou, tedy jako useň. Useň je pevný, pružný a odolný materiál, který je zároveň lehký a prodyšný, což jsou pro obuv dokonalé a velmi žádoucí předpoklady. I usní je více typů – klasická lesklá kůže, nubuk, velur a semiš. Pojďme se o nich dozvědět víc.
Tak si ji většina z nás vybaví na první pohled. Jde o vrchní materiál, který je absolutně hladký, tedy bez vlasů. Při zpracování bývá voskován a voskování plně stačí k jeho údržbě, proto je to velmi oblíbený typ ke zpracování, na boty obzvlášť. Kožené boty z hladké kůže (i jakékoliv jiné předměty) jsou jednoduché na údržbu, odolné proti oděrkám i proti vlhkosti. Z dokonalé výběrové kůže vyrábí barefooty třeba značky Angles, Groundies, Saltic, Be Lenka nebo Camper.
Už zvučný název nubuk napovídá, že půjde o ušlechtilý typ kůže. Značí se svou jemností, poddajností, ale přesto dokonalou pevností a – možná vás to překvapí – i dokonalou prodyšností. Nubuk se brousí po líci a tím na materiálu zůstávají kratší vlasy. Výška vlasu je nízká, někdy je tedy pouhým okem těžko rozeznatelný. Po ošetření voskem se nubuk snadno může splést s hladkou kůží. Jeho příprava je poměrně náročná, proto i produkty z něj vyráběné bývají často exkluzivními kousky – jako třeba kolekce dětských bot od značky Pegres.
Často se nubuk plete se semišem. Ten však má znatelně delší vlas, na kterém zůstávají po dotyku tmavší stopy. Semiš i nubuk mají jedno velké minus: náchylnost na vodu a vlhkost. Pokud se tyhle materiály dostanou do styku s vodou, velmi pravděpodobně ztmavnou. Na obuvi se tak mohou tvořit fleky, které jí v pozitivním smyslu dodávají na originalitě a v negativním naruší dokonalý vzhled. Vše se to ale dá vyřešit, na nubuk i semiš seženete speciální gumy a kartáče, které jsou šetrné a dokážou podobné fleky odstranit.
Velur je kožený pracant. Je to kůže broušená po rubu a její vlas zůstává na povrchu, takže se povrch zdá být viditelně – i hmatatelně – chlupatý. Je méně náchylný na šmouhy při doteku než nubuk, proto bývá oblíbenější, často u výrobců pracovních doplňků a obuvi. Z barefootových designérů si ho oblíbila zlínská značka Saltic v kolekci Fura.
Věděli jste, že kůže, která se používá k výrobě bot, je vlastně odpad při zpracování hovězího masa? Díky vašim botám neskončí ve spalovně, ale je využita téměř do posledního kousku.
Doba nevkusných syntetických jakoby kůží je dávno pryč. Dnešní imitace bravurně kopírují přírodní typy kůže a mnohdy nabízejí i lepší vlastnosti. Mohou být odolnější (vůči mikroorganismům, ale i jiným vlivům), nabízí širokou škálu všech barev duhy a různými kombinacemi materiálů se při vývoji stále dokonaleji vychytávají podmínky pro ideální obuv, jako je poddajnost a prodyšnost.
Obrovsky důležitá je samozřejmě myšlenka, že kvůli těmto botám nepřišel o život žádný živý tvor. Celkově by použití veganské kůže mělo být co nejšetrnější k životnímu prostředí, a to od výroby až po likvidaci. To taky výrobci veganské barefoot obuvi poctivě dodržují. Boty vyrobené z vysoce odolné imitace kůže najdete třeba u značky CRAVE. Řadou VEG se chlubí i značka Saltic. Veganské barefoot menu najdete na našem webu v podsekci Veganské boty. Každou botu veganského základu máme speciálně označenou zeleným „vegan“ kolečkem. K této tematice jsme se více rozepsali v článku Mohou být barefoot boty veganské?
Šiju, šiju si botičky, do sucha i do vodičky. Tohle nebude případ textilních bot. Ideálním podnebím je pro ně samozřejmě suché jaro, léto i teplejší podzim. Od zimy vás příliš neochrání, naopak v létě – to budete z prodyšnosti nadšení vy i všichni kolemsedící, kdekoliv se zujete. A voděodolnost? To je oříšek. Ale i ten se dá rozlousknout. Věděli jste, že existují i voděodolné ponožky?
O výhodách plátěných bot věděl už Tomáš Baťa. Právě lehká obuv z textilních materiálů – takzvané baťovky – byla tím klíčovým produktem, který se rázem stal obrovským světovým hitem. A divíte se? Rozhodně nemusíte, textilní obuv nabízí samé benefity. Pohodlí nohy obklopené přírodními materiály s ideálním prostorem pro prsty mluví za vše, stačí vyzkoušet. Bavlna bývá často doplňkový materiál k syntetickým, tedy ne čistě přírodním materiálům, třeba u značky leguano. To jim ale neubírá na funkčnosti, ba naopak.
Syntetické textilní materiály mají své jiné kouzlo, a to především prodyšnost, voděodolnost a lehkost. Hádáte správně – je to ideál pro sportovní boty, ale nejen to. Tihle lehouncí krasavci udělají parádu jak v kanceláři, na procházce v lese i ve městě, tak i na sportovním tréninku. Slova jako softshell, polyester nebo nylon už jste jistě někdy slyšeli. Právě tenhle seznam je základem pro textilní barefoot boty od značek Xero Shoes nebo leguano. Co se polyesteru týče, často se používá ten ze zpracovaných PET láhví. Ať žije recyklace!
Na začátku jsme zmínili správnou šeucouskou hantýrku, tak v ní budeme pokračovat. Žádná podrážka; podešev je to správné slovo. Barefootová podešev je věda sama o sobě. Vám jako uživatelům to možná tak nepřipadá, ale barefootové podešve musejí splňovat dokonalé vlastnosti, jako je pružnost, odolnost proti oděrkám, voděodolnost, přizpůsobivost terénu a tak dále. Výrobci jsou nekompromisní a neustále pracují na zlepšování vlastností. Třeba značka leguano si vyvinula úplně vlastní typ.
Není to jen tak. V létě se chodí jinak než v zimě, což platí jak pro svrchní materiály bot, tak i pro podešve. Na slunných plážích Karibiku bude zbytečné mít podešev s trekovými vlastnostmi, které naopak oceníte při brouzdání cestičkami v rakouských Alpách. Proto při výběru obuvi na specifický účel zkoumejte nejen vzhled a rozměry, ale i to, jak vypadá podešev.
Většina značek přechází na miskové podešve, které jsou vyráběné sériově a drží tak standard kvality. Výhodou také je, že se můžete spolehnout na stálost zvolené velikosti.
Výhodou barefootového botníku zajisté je, že bot nemáte příliš, o to víc a častěji o ně pečujete, aby vydržely co nejdéle. Správná péče je totiž základ. Na našem webu se u každé boty dočtete, z jakých materiálů se skládá a jakou péči si zaslouží. Obecně platí tato pravidla:
Naše vyčerpávající info k materiálům užívaným v barefoot průmyslu je u konce. Snad jste našli odpovědi na všechny otázky, které vás v hloubi duše trápily při výběru dokonalých bot pro vaše bosonožky. Přejeme vám tedy šťastnou volbu při hledání a lehký krok při chůzi.
Pokud vás zajímá ještě něco víc, mrkněte na naše další články. Klidně nám napište. Nebo se za námi stavte v některé z naBOSo prodejen, kde vám je k dispozici školený a neskonale milý personál.
Kam povedou vaše další kroky?