10 tipů, jak správně skladovat boty

Výběr a údržba bot10 tipů, jak správně skladovat boty

Už žádný chaos v botníku, kde sotva najdete obě boty z páru. Obuvi stačí věnovat pár minut navíc a jako výsledek budete mít přehledný botník plný bot v perfektním stavu. A nejen to, správným skladováním také výrazně prodloužíte životnost (nejen) barefoot bot. Jak na to?

1.   Do botníku jen čisté a suché

Pokud chcete, aby uskladnění pomohlo životnost bot prodloužit, rozhodně si dejte trochu práce s přípravou. Odstraňte z nich bahno a ostatní nečistoty a nechte je pořádně vyschnout. Každý materiál vyžaduje jinou péči. Textilní boty ošetřete kartáčem případně mýdlovou vodu, kožené pak měkkým kartáčkem, který povrch nepoškodí. Syntetické boty si vystačí s vodou a mýdlem.

2.   Boty skladujte v suchu a ideálně v temnu

Přímé sluneční paprsky obuvi nesvědčí. Proto jsou nejlepší uzavřené (ale dobře odvětrané botníky). Policové botníky jsou vhodnější pro boty, které nosíte častěji. Máte je hned po ruce a obuv může po nošení volně vyschnout. Pokud nemáte v botníku místo, využijte pro sezónní obuv třeba prostor pod postelí. Doporučujeme nedávat boty do sklepa, kde je vyšší vlhkost a teplota během roku výrazně kolísá.

3.   Roztřiďte obuv podle použití

Konec skladování bot na jedné hromadě. Jednotlivé páry roztřiďte podle příležitosti a ročního období. V takto zorganizovaném botníku se vám bude lépe orientovat. Do jedné části přijdou společenské boty a boty na podpatku, do další pak sportovní a vycházkové. Další skupinou jsou zimní boty a své samostatné místo si zaslouží i veškerá letní obuv.

4.   Boty na každodenní nošení skladujte zvlášť

Ty páry, které nosíte nejčastěji, nezavírejte do botníku, ale vyhraďte si pro ně odkládací prostor blízko dveří nebo věšáku. Mějte je ideálně na rohožce nebo v otevřeném botníku, kde vyschnou od potu i od deště.

5.   Boty uskladněné v krabicích si označte

Málo používanou obuv se vyplatí skladovat v krabicích, které ji chrání před prachem. Jenže kdo by si pamatoval, kde jaké boty jsou? Na to vyzrajete, když si krabice označíte popisky. S označením můžete jít ještě dál a dát na krabice malou fotku obuvi, která se uvnitř nachází.

6.   Vycpěte boty, aby držely tvar

Obuv, která je častěji v botníku než na noze, vycpěte zmačkaným papírem (novinový papír ovšem není vhodný, mohl by obuv obarvit). Na kožené boty použijte napínáky k tomu určené. Takto skladované boty si udrží tvar a nebudou se nikde lámat v ohybu.

7.   Vysoké boty skladuje podrážkou vzhůru

Na lámání materiálu v ohybu jsou obzvlášť náchylné vysoké boty, jako jsou například kozačky. Proto vysokou obuv skladujte nejlépe na stojanu, na kterém budou podrážkou vzhůru a zbytek boty se nebude mačkat. Levnější variantou stojanu jsou například lahve od vína, na které boty nasadíte.

8.   Nechte boty dýchat

Nikdy neskladujte obuv v plastových obalech. Zejména kožené a semišové boty potřebují dýchat a takto by mohly začít plesnivět, v lepším případě jen měnit barvu. Pokud je chcete zabalit, tak jedině do papíru.

9.   Proti molům raději přírodně

Aby se během skladování nestala obuv lákavou pochoutkou pro moly, přidejte k ní trochu cedrového dřeva. To molům nevoní, a navíc je přírodní. Chemie boty neprovoní, a ještě je nebezpečná pro děti i čtyřnohé mazlíčky.

10. Nedávejte jednotlivé páry přes sebe

Skládání bot přes sebe šetří místo, ale obuv zbytečně deformuje. U obyčejných žabek nebo sandálů je takové řešení v pořádku, ale jiné boty by brzo mohly začít ztrácet svůj tvar.

Kam dál povedou vaše kroky?

Registrace do newsletteru

Nenechte si ujít naše speciální nabídky a slevy!