Od prvních dětských kroků ke zdravým a silným chodidlům: Průvodce výběrem prvních botiček

Děti naBOSo Chůze, pohyb a zdraví Výběr a údržba bot

Od prvních dětských kroků ke zdravým a silným chodidlům: Průvodce výběrem prvních botiček

Obujte děti od prvních krůčků do obuvi, která pomůže k zdravým a silným chodidlům. Barefoot je ideální volbou už pro první botky. Začněte s capáčky a bačkůrkami.

Děti rostou jako z vody a než se nadějeme, začnou se pokoušet o samostatné krůčky. Nákup prvních botiček určitě není vhodné uspěchat. Správná dětská obuv by měla být nejen krásná na pohled, ale především by měla splňovat určitá kritéria. Jak tedy první boty pro malé caparty vybrat?

To, že se svému dítku chystáte pořídit první pár botiček, je v jeho životě velkou událostí, kterou byste neměli podcenit.

Špatně zvolená obuv totiž nejen vede k otokům či puchýřkům na nožičce, ale také může deformovat prstíky nebo negativně ovlivnit způsob chůze na celý život.

Další užitečné informace najdete v těchto článcích, které jsme – stejně jako tento – psali ve spolupráci s fyzioterapeuty:

Moderní zlozvyky, na které je lepší zapomenout

Sotva se vaše děťátko začalo stavět na nožičky a pokoušet se samo o první krůčky, máte možná tendenci hned vyrazit do obuvi. Ačkoliv to zní logicky, pravda je trochu jinde. Ještě předtím, než se vydáte na nákupy, nějaký čas vyčkejte.

Zpevňování dětské nohy pomocí kotníčkové obuvi s pevně zavázanými tkaničkami může nadělat více škody než užitku

Nožička se bude nejlépe vyvíjet a naučí správně pracovat, když bude úplně bosá, tedy i bez ponožek.

Dalším nešvarem, kterého se spousta rodičů stále dopouští je to, že drží dítko pod ramínky, všelijak mu pomáhá s chůzí nebo, nedej bůh, používá různé vodicí kšíry. Tomu všemu je vhodné se vyhnout z jednoho prostého důvodu.

Dítě si potřebuje posílit nejen svaly na nohou, ale i zádové vzpřimovače, stejně jako ostatní svaly na těle. Právě díky tomu se postupně naučí správě chodit.

Kdy dítěti pořídit první boty

Pokud se nemůžete dočkat a přeci jen chcete dítěti (zejména v zimě) pořídit jeho první botičky, zvolte takzvané capáčky. Jejich předností je nejen měkká podrážka, ale i to, že nijak nezpevňují kotníky, takže se v nich noha může volně pohybovat. První krůčky v capáčcích je vhodné nechat dítko nacvičovat doma, na rovné podlaze.

Při nákupu prvních bot je ideální, když dítko déle než dva měsíce chodí v prostoru samo, bez jakékoliv podpory. Ruce už nemá nahoře, aby se tak vyvažovalo, a umí bez problémů popoběhnout.

Až uvidíte, že získává v chůzi jistotu (chodí bez podpory a nevyvažuje se rukama), je čas zamířit na nákupy a vybrat vašemu potomkovi první opravdové botky.

Proč se vyhnout běžným botám

Správná velikost je základ

Barefootová botička nesmí nožku nijak omezovat a být dostatečně, ale zase ne příliš, velká. Určitě by neměla dítko tlačit přes nárt a měla by dobře sedět v oblasti paty. Co se týče velikosti, může to být u každé značky jiné, protože výrobci se v konkrétních rozměrech většinou trochu liší. K jejímu správnému zvolení je nutné znát co nejpřesnější délku a šířku nožky, ideálně i výšku nártu a pamatovat také na nadměrek. Ten by u prvních botiček měl čítat maximálně 10 milimetrů do délky a 2 mm na každou stranu.

Pokud si nejste jisti, jak správně změřit nohu a proč potřebují barefoot boty nadměrek, čtětě článek na blogu. 

P.S.: Na co určitě nezapomeňte – dětská nožka roste poměrně rychle, takže ji pravidelně přeměřujte, aby ji botičky nezačaly škrtit.

Co vše by barefoot bota měla splňovat

Barefooty nesmějí při chůzi nohu nijak omezovat ani narušovat její přirozený vývoj. Zvýšený podpatek či úzká špička, o nichž jsme se zmínili výše, by tedy měly být naprostým tabu. Podle kterých vlastností ale naopak poznat správné barefooty?

CRAVE dětské boty

Tipy na konkrétní značky

Jakmile budete mít nožičku svého potomka pečlivě přeměřenou, můžete se pustit do nakupování. Vybrali jsme pro vás pár tipů na konkrétní značky, se kterými dítko nejen udělá parádu, ale především se naučí správně chodit.

 Pro začátek můžete pořídit domácí capáčky:

Poté můžete dítku koupit první botky od značek:

Další botky můžete pořídit od značek:

 

Barefooty pro zdravé, silné nožky

Barefootů, které imitují chození na boso, se tedy u dětí nemusíte vůbec bát. Klidně jim je s čistou hlavou nazujte už od prvních samostatných krůčků. Uvidíte sami, že se vám tahle investice vyplatí a vrátí v podobě zdravých a silných dětských chodidel, která nepotřebují žádný zásah fyzioterapeuta.

Článek vznikl ve spolupráci s fyzioterapeutkou a podoložkou Editou Proškovou

Co by vás k tématu ještě mohlo zajímat?

Související produkty