Od prvních dětských kroků ke zdravým a silným chodidlům: Průvodce výběrem prvních botiček

Děti naBOSoOd prvních dětských kroků ke zdravým a silným chodidlům: Průvodce výběrem prvních botiček

Děti rostou jako z vody a než se nadějeme, začnou se pokoušet o samostatné krůčky. Nákup prvních botiček určitě není vhodné uspěchat. Správná dětská obuv by měla být nejen krásná na pohled, ale především by měla splňovat určitá kritéria. Jak tedy první boty pro malé caparty vybrat?

To, že se svému dítku chystáte pořídit první pár botiček, je v jeho životě velkou událostí, kterou byste neměli podcenit. Špatně zvolená obuv totiž nejen vede k otokům či puchýřkům na nožičce, ale také může deformovat prstíky nebo negativně ovlivnit způsob chůze na celý život.

Moderní zlozvyky, na které je lepší zapomenout

Sotva se vaše děťátko začalo stavět na nožičky a pokoušet se samo o první krůčky, máte možná tendenci hned vyrazit do obuvi. Ačkoliv to zní logicky, pravda je trochu jinde. Ještě předtím, než se vydáte na nákupy, nějaký čas vyčkejte. Zpevňování dětské nohy pomocí kotníčkové obuvi s pevně zavázanými tkaničkami může nadělat více škody než užitku

Nožička se bude nejlépe vyvíjet a naučí správně pracovat, když bude úplně bosá, tedy i bez ponožek.

Dalším nešvarem, kterého se spousta rodičů stále dopouští je to, že drží dítko pod ramínky, všelijak mu pomáhá s chůzí nebo, nedej bůh, používá různé vodicí kšíry. Tomu všemu je vhodné se vyhnout z jednoho prostého důvodu. Dítě si potřebuje posílit nejen svaly na nohou, ale i zádové vzpřimovače, stejně jako ostatní svaly na těle. Právě díky tomu se postupně naučí správě chodit.

Kdy dítěti pořídit první boty

Pokud se nemůžete dočkat a přeci jen chcete dítěti (zejména v zimě) pořídit jeho první botičky, zvolte takzvané capáčky. Jejich předností je nejen měkká podrážka, ale i to, že nijak nezpevňují kotníky, takže se v nich noha může volně pohybovat. První krůčky v capáčcích je vhodné nechat dítko nacvičovat doma, na rovné podlaze. Až uvidíte, že získává v chůzi jistotu (chodí bez podpory a nevyvažuje se rukama), je čas zamířit na nákupy a vybrat vašemu potomkovi první opravdové botky.

Proč se vyhnout běžným botám

 • Boty z klasické obuvi mají tu nevýhodu, že mají tvrdou, neohebnou podrážku, a navíc v nich většinou není dostatek místa pro prsty
 • Nohu tedy nepřirozeně stahují a nedovolí jí při chůzi správně pracovat. 
 • Dost často pak dochází i k tomu, že dítě při jednotlivých krůčcích uvolňuje svaly na bříšku, vystrkuje zadeček nebo povoluje kotníky, případně i může začít zakopávat, protože chodidly nevnímá konkrétní terén. 
 • Stejně tak se obloukem vyhněte, byť i jen nepatrně, zvýšenému podpatku, který vede ke zkracování achillových šlach, čímž navíc dochází k omezenému vývoji nejen u celé dolní končetiny, ale i u celkové tělesné konstituce.

Správná velikost je základ

Barefootová botička nesmí nožku nijak omezovat a být dostatečně, ale zase ne příliš, velká. Určitě by neměla dítko tlačit přes nárt a měla by dobře sedět v oblasti paty. Co se týče velikosti, může to být u každé značky jiné, protože výrobci se v konkrétních rozměrech většinou trochu liší. K jejímu správnému zvolení je nutné znát co nejpřesnější délku a šířku nožky, ideálně i výšku nártu a pamatovat také na nadměrek. Ten by u prvních botiček měl čítat maximálně 10 milimetrů do délky a 2 mm na každou stranu. Pokud si nejste jisti, jak správně změřit nohu a proč potřebují barefoot boty nadměrek, čtětě článek na blogu. 

P.S.: Na co určitě nezapomeňte – dětská nožka roste poměrně rychle, takže ji pravidelně přeměřujte, aby ji botičky nezačaly škrtit.

Co vše by BF bota měla splňovat

Barefooty nesmějí při chůzi nohu nijak omezovat ani narušovat její přirozený vývoj. Zvýšený podpatek či úzká špička, o nichž jsme se zmínili výše, by tedy měly být naprostým tabu. Podle kterých vlastností ale naopak poznat správné barefooty?

 • Lehká, měkká konstrukce – čím lehčí bota bude, tím lépe. Nožičky malých dětí, které se učí chodit, jsou zatím poměrně slabé, a zbytečně těžká obuv by je tedy při prvních krůčcích omezovala.
 • Podrážka ohebná všemi směry – tvrdá podrážka snadno vede k zakopávání. Bude-li naopak dostatečně flexibilní, díky bude dobře vnímat terén a chodidlo bude přirozeně pracovat.
 • Dostatek místa pro prstíky – boty se musí v přední části anatomicky rozšiřovat, aby prsty nemačkala, a naopak jim umožňovala se volně rozprostřít.
 • Prodyšný materiál – u malých dětí není výjimkou, že se jim dost potí chodidla, takže se vyhněte umělým materiálům. Vhodné jsou naopak přírodní materiály (ideálně kůže), které nechávají pokožku na nohou volně dýchat.

Tipy na konkrétní značky

Jakmile budete mít nožičku svého potomka pečlivě přeměřenou, můžete se pustit do nakupování. Vybrali jsme pro vás pár tipů na konkrétní značky, se kterými dítko nejen udělá parádu, ale především se naučí správně chodit.

 Pro začátek můžete pořídit domácí capáčky:

 • baBice – jsou vyrobené z kůže, mají protiskluzovou podešev a díky gumičce v zadní části nijak nekloužou z nohy. A mimo jiné – jsou doporučovány i pediatry.

 • Liliputi – celokožené capáčky a sandálky z měkké prodyšné přírodní kůže. Díky gumičkám kolem kotníků se botičky snadno obouvají a dobře drží na nožičce.

 • Hopi Hop – veselé modely vhodné nejen pro batolátka, ale i pro větší děti, a to nejen na doma, ale i do kočárku nebo do herny. Mají elastický lem okolo kotníků, takže se nijak nevyzouvají, a navíc jsou vhodné pro všechna roční období.
 • Stonz – tyhle capáčky si zamilují hlavě veganské rodiny. Použitá tkanina se snadno čistí, botičky jdou hladce nazout. Navíc nabízejí i skvělé zimní návleky pro začínající chodce.

Poté můžete dítku koupit první botky od značek:

 • Froddo – měkké kožené botičky, které můžete dítku nazout jak na domácí nošení, tak na první venkovní skotačení. Díky svému střihu se navíc skvěle hodí hlavně pro užší nožičky s nižším nártem.

 • D.D. Step – velmi měkké plátěné nebo kožené celoroční tenisky flexibilní podrážkou pro malé sebevědomé chodce. Sedí na širší nohu a vyšší nárt. Nehodí se na úzkou patu a dominatní paleček.
 • Bobux – precizně zpracované boty z kvalitních materiálů. Doporučujeme úžasně flexibilní prewalkers, které padnou na užší nožky a nižší nárt. Pro sebevědomé chodce až děti školou povinné vyrábějí kožené tenisky, sandálky a celoročky.

Další botky můžete pořídit od značek:

 

 • Beda – prvotřídní české barefooty skvěle padnoucí i na širší nožku. Jsou úžasně flexibilní, a některé z nich jsou navíc vhodné i na úzké kotníky. Zimní a celoroční modely s membránou obstojí i při nepřízni počasí.

 • Pegres – jejich modely udělají radost dominantním palečkům i úzkým patám. Zaujmou vás svou měkkostí i mimořádnou ohebností, a dítku tak dovolí se pohybovat zcela bez omezení. 

 • Baby Bare Shoes – kožené celoročky pro všechny malé nezbedy vynikající prostornou špičkou. Vhodné jsou i pro dominantní palec, vyšší nárt nebo celkově širší nožku.

 • Bundgaard – kožené sandálky, tenisky či celoročky vhodné nejen na užší nohy, ale i pro dominantní palec. Samozřejmostí je u nich tenká flexibilní podrážka a pevnější konstrukce v oblasti paty. A pozor – vyrábí i nádherné holínky, se kterými můžete dítko zcela bez starostí pustit i do kaluží.

 

Barefooty pro zdravé, silné nožky

Barefootů, které imitují chození na boso, se tedy u dětí nemusíte vůbec bát. Klidně jim je s čistou hlavou nazujte už od prvních samostatných krůčků. Uvidíte sami, že se vám tahle investice vyplatí a vrátí v podobě zdravých a silných dětských chodidel, která nepotřebují žádný zásah fyzioterapeuta.

Článek vznikl ve spolupráci s fyzioterapeutkou a podoložkou Editou Proškovou

Co by vás k tématu ještě mohlo zajímat?


Související produkty

Registrace do newsletteru

Nenechte si ujít naše speciální nabídky a slevy!