Správná obuv je klíčem ke zdravému vývoji dětských nohou. Jak ale vybrat tu pravou velikost? Nejprve musíte přesně změřit nožky svého dítěte.
V komplexním průvodci naBOSo vás provedeme celým procesem měření dětských nožiček. Odhalíme nejčastější chyby, kterých se rodiče dopouštějí, vysvětlíme, proč jsou nadměrky důležité, a poskytneme vám praktické tipy pro přesné měření.
Ať už jste zkušený rodič, nebo boty pro své dítě vybíráte poprvé, tento článek vám pomůže zajistit, že vaše ratolest bude chodit vždy pohodlně a zdravě.
Víte, že nesprávná obuv může negativně ovlivnit vývoj dětských nohou i způsob chůze?
Příliš malé boty tlačí, deformují prsty a brání správnému růstu. Naopak moc velké boty vedou k puchýřům, otlakům a zakopávání.
Řešení je jednoduché: dětské nožky měřte pravidelně, u menších dětí ideálně každé 2–3 měsíce. Při výběru bot byste se měli řídit aktuálními rozměry chodidla a ne jen věkem dítěte nebo velikostí ostatních bot, protože číslování různých výrobců se může lišit. Je také důležité nekupovat boty „do zásoby“, protože dětská chodidla rostou velmi rychle a jejich velikost se může během krátké chvíle skokově změnit.
S těmito čtyřmi zásadami budete mít vždy přehled o aktuální velikosti nožiček svého dítěte:
NaBOSo tip: Měření obkresem nebo u stěny může být u dětí hodně nepřesné, proto se nedoporučuje.
Přesné změření délky a šířky chodidla je základem pro výběr ideálně padnoucích bot, které nebudou omezovat zdravý vývoj dětských nohou. V naBOSo všem rodičům doporučujeme pořídit měřidlo PLUS12, se kterým dětské nožky změříte přesně, snadno – a rovnou si i zkontrolujete vnitřní rozměry bot. Vzhledem k tomu, jak často ho v následujících letech budete používat a kolik nervů vám ušetří, je to investice, která se vyplatí.
NaBOSo tip: Pokud chcete vědět čistou míru nožičky dítěte, je třeba od hodnoty naměřené měřidlem PLUS12 odečíst 12 mm.
Tento způsob měření je přesnější alternativa k měření obkresem, kde může šikmo postavená tužka přidat nebo ubrat rozměru nožičky i několik milimetrů. Takže jak na to?
Správná šířka boty je stejně důležitá jako délka. Příliš úzká bota deformuje prsty, příliš široká vede k otlakům.
Pozor! Měření šířky v oblasti prstů je namístě, pokud chcete konvenční boty – aby děti měly šanci se do těchto úzkých bot vejít. U barefoot obuvi je široká špička standardem, proto vždy měříme šířku v oblasti kloubů – jak u chodidel, tak u bot.
Připadá vám měření příliš složité? Nebojte, to zvládnete. Vyberte chvíli, kdy je dítě klidné, vyhraďte si dostatek času a vyhněte se těmto nejčastějším chybám:
Změřili jste délku a šířku chodidla, co nyní s čísly dál? Jak podle nich vybrat správnou velikost boty?
Klíčem je koncept nadměrku – extra prostoru v botě, který dítě potřebuje pro pohodlí a zdravý růst. Velikost nadměrku je u každého dítěte individuální. Jsou děti, které bez problémů chodí i s 20mm nadměrkem, a naopak takové, kterým při chůzi činí potíže i pouhých (obecně doporučovaných) 12 mm. Rozdíl je také u různých typů obuvi. Obecně se můžete řídit doporučeními zde níže:
Správný nadměrek zajistí, že bota nebude dítě nikde tlačit ani škrtit a zároveň mu poskytne potřebný prostor pro přirozený pohyb prstů při chůzi.
Příklad: Naměřená délka chodidla tříletého dítěte je 138 mm. Ideální délka boty je tedy 138 + 12 = 150 mm.
Nadměrek není zbytečný luxus, ale nezbytnost pro zdravý vývoj dětské nohy.
Důležité jsou i hodnoty jako výška nártu, šířka kotníku nebo paty; jejich měření je ale zbytečné. Stačí vědět, jestli má dítko spíš baculaté, nebo hubené chodidlo, vysoký klenutý, nebo nízký nárt. Nejste si jistí? Přijďte na jednu z našich prodejen a naši barefoot poradci vám nožky odborně změří a pomohou i s určením jejich typu. Pokud ale nemáte štěstí na profesionálního prodejce, jak poznáte, že boty „sedí“?
Ačkoli jsou parametry jako nadměrek, šířka a přiléhavost důležité, při výběru dětských bot je nejdůležitější pozorovat, jak dítě chodí. Správná bota by neměla měnit přirozený styl chůze dítěte. Zaměřte se na to, jak vaše dítko chodí, když je zcela naboso – jakmile mu nasadíte boty, styl chůze i celkový pohyb těla by měly vypadat podobně. Některé děti zvládnou i větší nadměrek, jiným činí potíže i menší.
Pokud je to možné, nechte dítě vyzkoušet boty přímo ve specializovaném obchodě, kde vám personál s výběrem bot zasvěceně poradí. Chodidlo nejen profesionálně změří, ale poradí vám i s výběrem vhodného typu botiček.
Barefooty nesmějí při chůzi nohu nijak omezovat ani narušovat její přirozený vývoj. Boty by měly být především lehké a flexibilní, s širokou špičkou a rovnou netvarovanou podrážkou. A přesně takové u nás najdete. Pro nejmenší prťata vezměte capáčky nebo prewalkery, které jsou velmi měkké a nezpevňují kotníky. U starších dětí budete potřebovat pořádné tenisky, na chladnější dny pak odolné celoročky. A když přijde mráz, vytáhnete zimní zateplené boty. Do slejváku nebo kaluží obujte dětem barefoot holínky. Máte doma dítko školou povinné? Nezapomeňte pořídit pohodlné bačkůrky.
Pokud si s výběrem nevíte rady, stavte se na jedné z našich pěti prodejen v Praze, Brně nebo Zlíně a my vám rádi poradíme. Další tipy najdete v článcích:
Správné měření dětských nohou je zásadním krokem k zajištění zdravého vývoje chodidel. S pomocí našeho podrobného návodu nyní máte všechny potřebné informace k tomu, abyste mohli přesně změřit nožky svého dítěte a vybrat mu ideální boty. Pamatujte, že pravidelné přeměřování je klíčové, protože dětské nohy rostou rychle.