Jak správně chodit v barefoot botách: Zažijte chůzi jako na obláčku

Chůze, pohyb a zdravíJak správně chodit v barefoot botách: Zažijte chůzi jako na obláčku

Správná chůze, to je kumšt. O tom by vám mohl vyprávět každý fyzioterapeut, ortoped, trenér – a vlastně každý, kdo řeší zdravotní potíže spojené s chůzí nebo stavbou těla. Ono totiž správně chodit není jen tak. Zkuste popřemýšlet, kdy naposledy jste opravdu vnímali pohyby svého těla, soustředili se na zapojení správných svalů, hlídali vzpřímená záda, ramena mírně dozadu, otevřený hrudník, svůj dech a postavení nohou…

Bylo to dnes? Pak gratulujeme, buďte na sebe pyšní.

Už si nevzpomenete? Nevadí. Pojďte si s námi připomenout základní pravidla správného postavení těla při chůzi, ať to můžete napravit. A máme na mysli při chůzi v barefootech, protože to je ta správná zdravá volba pro vaše nohy i tělo.

Poprvé v barefootech

Pokud jste se rozhodli zkusit barefoot, jste na správné cestě k uvědomění si svých (dobrých i špatných) pohybových vzorců a k probuzení svalů, které doposud spaly, a to nejen na nohou a chodidlech, ale v celém těle. Brzy to pocítíte sami – už při prvních krůčcích. Zjistíte, kolik svalů vám doposud při chůzi v běžné obuvi chátralo, chůze naboso je totiž probere a donutí zase se vzchopit a pracovat.

Proto vás mohou z prvních kilometrů bolet nohy, to je v pořádku. Ony si brzy zvyknou, nebojte. A vám se otevře zcela nový pohled na vnímání světa s ohledem na terén, po kterém chodíte. Změnu nejlépe pocítíte v lese. Také na kamenité cestě, s tím ale nespěchejte.

Přechod z běžné obuvi na barefoot není potřeba brát příliš striktně. Nespěchejte. Osahejte si nové boty a s nimi i nový typ chůze. Zkoušejte je zpočátku na menších úsecích, ideálně v přírodě. Dopřejte svým nohám čas na získání síly do dlouho nevyužívaných svalů. Tělo vám poděkuje a budete mít z chůze o to větší radost.

Pokud s myšlenkou na barefoot teprve koketujete nebo vybíráte své první boty, může vám pomoct článek Průvodce výběrem barefoot obuvi.

Náš tip: Masírujte svá chodidla. Stimulace chodidel vám pomůže nejen při přechodu na barefoot boty, ale zlepší vám (klidně každý) den. Chodidla jsou vstupní branou k našemu nervovému systému, který neustále vysílá signály mozku. Ten díky nim vyhodnocuje a dává rozkazy pohybovému aparátu, a tím určuje naše pohyby. Čím víc vjemů od nervových zakončení v chodidlech mozek dostává, tím přesněji koordinuje naše tělo. Stimulaci chodidel se pečlivě věnuje značka NABOSO Technology.

Krok za krokem. Jak na chůzi v bosých botách?

Tohle jste už tisíckrát slyšeli, možná i zkoušeli – „chodit v barefootech je jiné než v běžné obuvi“. Přemýšleli jste ale nad tím, v čem a jak? Náš pohybový vzorec s sebou nese mnohaleté návyky z chůze v běžné obuvi, která noze nedopřává tolik prostoru a nenabízí flexibilitu podrážky jako v barefoot botách. Naučit se správně chodit v barefootech je něco jako naučit se jinak dýchat. Zpočátku to chce zkoušet, pilovat, přemýšlet a naslouchat svému tělu, ono už vás navede na správnou cestu.

Pojďme si říct pár základních pravidel, na která je dobré myslet:

1. Správný postoj

Aneb všechno začíná u hlavy a končí u paty. Při hodinách jógy často slyšíte „vytahujte se za temenem hlavy do stropu“. Zkuste to. Je to, jako byste měli vzadu na hlavě přivázaný balónek a ten vás vytahoval nahoru. Srovnáte tím i bradu směrem dolů. Soustředit se na tuhle pozici hlavy vás samo nenápadně navede na vzpřímení celého těla.

Takže: srovnat hlavu, narovnat páteř, srovnat ramena dozadu, lehce vypnout hrudník, aktivovat střed těla (vtáhnout pupík), podsadit pánev, srovnat nohy a vnímat ony čtyři kouzelné aktivační body opory na chodidle:

  • kloub pod palcem
  • kloub pod malíčkem
  • dva body pod patou (na každé straně jeden)

Zafungovalo to? Že jste se automaticky napřímili, ať zrovna děláte cokoliv? Ono stačí párkrát za den si to připomenout. Mimochodem – tenhle čtyřbodový systém opory vás podrží jak při zvedání stokilových závaží v posilovně, tak při čekání na autobus nebo v řadě u pokladny.

Proč jsou lepší čtyři body opory na chodidle, než tři, o kterých slyšíte častěji? Protože pata si zaslouží víc. S větší oporou v patě, kdy se váha rozloží nikoli na jeden bod uprostřed, ale na dva krajní, umí noha lépe pracovat a je stabilnější. Zkuste si to.

Myslet na správné postavení celého těla během obyčejných činností by byl velký krok pro lidstvo – předešlo by se spoustě návštěv ortopedů, fyzioterapeutů a podiatrů. Je to ale příliš velký cíl. Začněme pomalu, třeba tím, že si správné postavení celého těla zkusíte každé ráno a párkrát se v něm zhluboka nadechnete, vydechnete a usmějete. Ranní rituál jak vyšitý. Příjemné ráno vám nastartuje celý příjemný den.

2. Kratší krok

„Úprava délky kroku je velmi důležitá pro správný nášlap. Čím je krok delší, tím horší je poloha nohy při nášlapu a k prvnímu kontaktu dochází na místech mimo tukový polštář. Tento tukový polštářek je pod patní kostí a je určený k tlumení nárazů a vibrací při chůzi. U běžné obuvi je drop nebo vyšší podrážka, které sice tlumí, ale také noze odebírají její přirozené vlastnosti. Navíc dochází k odlišnému přenosu vibrací. Po vyzutí se noha musí zpět adaptovat na svou přirozenou funkci tlumiče, a to je ne vždy snadné,“ říká Bc. Edita Prošková.

Nejlíp se rozdíl mezi krátkým a dlouhým krokem pozná při běhu. Delší kroky přímo vybízejí k dopadu na patu. Naopak kratší kroky vedené pod tělo nechávají prostor na správný dopad přes tlumicí patový polštářek (někdy přímo přes střed chodidla) a prošlápnutí až ke konečkům prstů.

Bosé boty vás dupat nenechají. Brzy vám totiž dojde, že to bolí. Anebo vás o něco později začnou zlobit kolena. Proto se raději zkuste naučit správně našlapovat přes kratší kroky.

„Malou pomůckou do barefoot začátků je klást chodidla při chůzi pod sebe. Tím se automaticky zkrátí krok a tělo bude mít tendenci našlapovat na polštářek pod patou a celé chodidlo, říká Bc. Edita Prošková.

3. Nášlap a odraz

Tvrzení „v barefootech našlapujte na špičku“ je mýtus. Při kličkování mezi větvemi v lese možná, ale v normálním terénu ne, není tomu tak, nebudou z vás baletky. Při chůzi v barefootech našlapujete na patu, ale pozor – rovnoměrně na celý patový polštářek. Postupně pak přenášejte váhu přes střed chodidla směrem dopředu až k prstům, které zatlačíte do země a odrazíte se od nich do dalšího ladného kroku. Špičky směřují rovně do směru chůze. Odraz je vedený přes prsty.

Bosky i v barefootech se ke třem opěrným bodům na chodidle přidávají i prsty nohou. Když mají dostatek prostoru, stávají se z nich skvělí pomocníci jak ve stoji, tak při chůzi. Vzpomenete si, kdy jste se naposled soustředili na použití prstů u nohou? Ono to totiž dost dobře v běžné obuvi kvůli nedostatku prostoru nejde.

Dá se v barefoot botách chodit špatně?

Bohužel dá. Ačkoliv jsou to boty dokonale uzpůsobené přirozené chůzi, může se stát, že je člověk natolik zvyklý chodit špatně, že tyhle chyby přenese i do svých barefoot začátků. Nestačí změnit typ obuvi, je potřeba změnit i své pohybové vzorce a dávat si na svých pohybech alespoň ze začátku záležet, chodit vědomě. Tělo si nové návyky brzy vezme za své.

Na co při chůzi v barefootech dávat pozor?

  • Držení těla, shrbená páteř
  • Dupání, nášlap na hranu paty
  • Nášlap na špičky
  • Při odrazu se špička stáčí směrem dovnitř, nebo ven

Velké téma jsou valgózní kotníky a kolena do X. Tomuto tématu jsme se pečlivě věnovali v našem podcastu naBOSo mluVÍ.

Naslouchejte svému tělu, dejte na pocity

Teď už o základech chůze v barefoot obuvi víte všechno podstatné. Snad vás smršť informací neodradila. Berte to naopak jako návod a doporučení, vaše tělo vás samo navede, jak na to. Při prvních bosých krůčcích, prvních kilometrech, prvních kopcích a lesních stezkách nebo na betonu – vždy vnímejte vaše tělo, nohy, chodidla. Přemýšlejte, jak se tělo učí spolupracovat s dávno zapomenutým typem chůze a s různorodým terénem.

Objevujte. Zkoumejte. Užívejte si to.

Pokud vás něco začne bolet, určitě hledejte příčinu. Možná jde o špatný stereotyp chůze. Změnit zaběhlé vzorce není jen tak. Tělo si potřebuje zvyknout a naučit se. Pokud ovšem jde o nepříjemnou nebo dlouhotrvající bolest, obraťte se raději na odborníka. Třeba poblíž máte některého, se kterým naBOSo dlouhodobě spolupracuje, a již jste se s ním setkali v našich podcastech naBOSo mluVÍ.

Přejeme spoustu šťastných bosých kilometrů!

Kam dál povedou vaše kroky:

 


Související produkty

Registrace do newsletteru

Nenechte si ujít naše speciální nabídky a slevy!