Co je barefoot obuv, bosé boty a vše kolem toho

Chůze, pohyb a zdravíCo je barefoot obuv, bosé boty a vše kolem toho

6 benefitů, které bys měl znát předtím, než obuješ barefoot boty a začneš chodit naBOSo

Museli bychom se podívat pěknou řadu let zpět dozadu, abychom zjistili, kdy se v našich končinách začalo hojně používat slovo barefoot a jeho nejrůznější tvary. V dnešní době je původní slovo barefoot natolik užívané, že se nejrůzněji komolí a skloňuje.

Pojďme se podívat, co se vlastně pod tímto slovem ukrývá:

Barefoot = naboso či bosý

Barefoot obuv = obuv simulující chůzi naboso

Chůze barefoot = chůze naboso neboli bez bot

Z tohoto překladu se tedy dá chápat, že se jedná o boty, které mají něco společného s bosou chůzí, chůzí bez ponožek nebo úplně bez bot i ponožek. Nabízí se otázka, proč tedy nechodit úplně naboso? Určitě každý z nás již někdy viděl po ulici jít někoho úplně naboso. A jak to na vás působilo? Připadalo vám to příliš? Nedivíme se. Chůze úplně naboso bez bot není pro každého. Zároveň ale o barefoot botech koluje spoustu mýtů a nepravd. Neznalému člověku se tak může zdát, že se jedná jen o módní výstřelek. Mnoho lidí má také obavy, jestli je chození v barefoot botech příjmené nebo dokonce, zda si nezničí nohy. Proto jsem se rozhodli definici barefoot bot rozdělit do šesti bodů a představit vám je.

1. Flexibilita

Když se podíváme na své chodidlo a pokusíme se s ním trochu zahýbat, zjistíme, jak dokonale ohebné je. Klasická obuv nám nedovoluje, aby se mohla noha v botě takto krásně hýbat. Navíc postupem času chodidlo ztrácí tuto vlastnost a přestane být stejně flexibilní. Barefoot boty jsou maximálně ohebné a pružné do všech stran. Proto se v nich noha může volně pohybovat stejně, jako by byla úplně naboso. Co se tedy děje s chodidlem, které je v tvrdé tuhé botě? Možná můžeme použít i slovo v sádře? Nefunguje a postupem času se z něj může stát jen ,,pahýl", který slouží jako nosný prvek pro celé tělo. 

Zdroj: Matyáš Kozma, 2020, (http://www.matyaskozma.com/cs/chodidla-3-dil/)

 

2. Šířka 

Stejně jako lidé mezi sebou se mají respektovat, tak bychom měli respektovat své tělo. Každé tělo má své tvary a násilím ho formovat jinak, patří snad už jen do historické Číny. Proto všechny barefoot boty kopírují přirozený tvar zdravého chodidla. Když si stoupneme na botu, naše chodidlo by nemělo přesahovat přes okraj. Pokud ano, znamená to, že naše boty jsou pro chodidla příliš úzké.

Zdroj: naBOSo, 2020, (https://naboso.cz)

 

3. Drop - (rozdíl mezi patou a špičkou)

S pojmem drop jsme se začali seznamovat v kategorii běžeckých bot. Do té doby se používalo spíše slovo podpatek. Proč by rozdíl mezi patou a špičkou měl vůbec být? Názorů je hodně ovšem vycházíme z hlediska, že naše tělo je přirozeně dokonalé a kdyby podpatek potřebovalo, tak si ho vytvoří. Co podpatek nebo drop s tělem dělá, můžeme vidět z obrázku níže. 

Zdroj: Nohatka, 2019 (https://nohatka.cz/co-je-barefoot/)

 

4. Tloušťka podrážky

V tomto bodě by se dalo místo tloušťka podrážky použít slovo propriocepce. Zní to o dost odborněji, ale co si pod tím vlastně představit? Jednoduše jen - hmat. Je to jeden z našich smyslů a přesto ho na chodidle nepoužíváme. Nechali jsme ho jen pro ruce a to je velká škoda.

Když máme tenčí podrážku a cítíme po čem jdeme, dáváme našemu mozku jasné informace, na co se má připravit. Když jdeme po tvrdém povrchu, tělo se na tvrdý povrch dokáže připravit. Když jdeme po studeném povrchu, tělo na to může reagovat. Když je povrch nestabilní, mozek vyšle signál.

K čemu to vlastně potřebujeme? Už jste šli někdy v pohorkách a šlápli jste na kámen takovým způsobem, že vám luplo v kotníku? Pokud ne, tak máte štěstí, ale kdyby chodidlo odeslalo informaci, že je podloží nestabilní, tak dokáže chodidlo nastavit tak, že se to nestane.

Zažili jste někdy, když se vyndá ruka nebo noha ze sádry? Svaly na noze nebo ruce, ze které se sundala sádra jsou poloviční a téměř je neumíme používat. Často se chodí na rehabilitace. To znamená, že mozek postupně přestane propriocepce používat. 

Podívejte se na obrázek níže, jaké body jsou na našem chodidle. Opravdu stále chceme naše chodidlo zavírat do tvrdé sádry?

Zdroj: RootyRUG, 2020, (https://www.rootyrug.cz/category/blog)

 

5. Váha

Kolik má ujít průměrný člověk kroků za den? Říká se, že alespoooň 10 000 kroků. Průměrná váhá jedné klasické boty je okolo 0,7 kg. Tím se dostáváme na 7 000 Kg. To je téměř 7 tun, které taháme každý den. Dovede si představit, že nosíme na zádech 3 tuny každý den?

6. Nulová podpora chodidla uvnitř boty

Znáte takzvané srdíčko nebo jiné podpory nožní klenby? Ano, mohou být užitečné, ale říká se, že maximálně pro 0,01 % chodidel. Drtivá většina nohou je zdravá a nepotřebuje žádnou podporu. Vyvracíme tím, co jste si mysleli do dnešní doby? Podívejte se na obrázek níže, kde můžete vidět, jak prochází nejdůležitější žíly z horní části těla prostorem klenby. Znamená to, že když v této oblasti nohy máme nějaké polstrování, které podporuje klenbu, tak přehnaně řečeno ucpává volný průchod krve. Asi každý známe jaké to je, když cítíme mravenčení nohou, že? 

 

 

 

 

Zdroj: ronnie.cz, 2020, (https://medicina.ronnie.cz/c-2037-svaly-berce-dorsalni-strana.html)

Už jste slyšeli názor, že musíme mít pod patou oporu, protože jinak bychom měli ploché nohy? Řekněme si pár faktů, které toto tvrzení vyvrací. Klenba jsou kosti společně se svaly a šlachami. Samotné kosti nedrží žádný tvar, proto máme společenství svalů a šlach, které když jsou dostatečně silné, tak drží tvar takový, jaký má noha držet. Ovšem když klenbu podepřeme, tak v podstatě upneme funkci svalů, které tu klenbu mají držet. Ano, klenba bude mít v botě správný tvar, ale co když se vyzujeme? Chodidlo zavřené v botě (sádře) nebude fungovat jak má, a tak nám svaly na chodidle začnou ochabovat, až nám klenba spadne úplně. Posilujte svou klenbu samotnou chůzí naboso.

Zdroj: Clomed.eu, 2020, (https://celomed.eu/pocitacove-vysetreni-chodidel/)

Závěrem je dobré říct, že barefoot bota je taková, která nedělá nic. Zní to možná divně, ale když se největší světové značky předbíhají v tom, která bota bude dělat více věcí - více tlumit, více pružit, více držet kotník atd. Není to divné? Naše tělo je přeci dokonalé ze své podstaty. Jedině co chceme od našich bot je, aby:

  1. chránili nohu před nečistotami a nežádoucím nebezpečím,
  2. hezky vypadaly a byly pro nás módním doplnkem, 
  3. nám dali maximální svobodu pro naše chodidla, byla ohebná tak, jak je pro naše chodila přirozené. 

 

Další články, na které se můžete těšit:

  • 3 tipy jak si změřit nohy a proč máme mít nadměrek?
  • Ploché nohy aneb stavíme klenbu.
  • Barefoot boty pro děti. Co a jak?
  • Jak vybrat své první barefoot boty?
  • Běh v barefoot botách.

 

Videa a Podcasty na téma barefoot:

Rozhovor s MUDr. Filipem Burgetem

Rozhovor s Lukášem Klimperou - fyzioterapeutem a majitelem značky Ahinsa Shoes

Rozhovor s dodavatelem značky Leguano - PhDr. Petrem Exnarem

Rozhovor s Romanou Karasovou - Šéfkou Saltic barefoot

 

Chcete začít cvičit svá chodidla už dnes? Mrkněte na odkazy níže:

Cviky pro nohy – VIP kurz on-line

Cviky pro nohy – Základní kurz on-line

CVIKY PRO DĚTSKÉ NOHY 1. Díl

CVIKY PRO DĚTSKÉ NOHY 1. + 2. Díl

 

Autor: Jiří Souček, naBOSo

Registrace do newsletteru

Nenechte si ujít naše speciální nabídky a slevy!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.