Běh a barefoot: Návrat k přirozenému pohybu

Chůze, pohyb a zdraví Výběr a údržba bot

Běh a barefoot: Návrat k přirozenému pohybu

Běh v barefootových botách znamená návrat k přirozenému pohybu. Víte, že vám tento pohyb může pomoci třeba od bolesti kolen? Pomůžeme vám správně vybrat.

Běhání je velké téma. V dnešní době patří mezi oblíbené sportovní koníčky napříč všemi generacemi. Každý z běžců vám přitom jistě potvrdí, že není běh jako běh. Jinak se běhá na ovále, jinak se běží závod na 100 metrů. A maraton? To je oříšek sám pro sebe. Totéž se dá říct i o povrchu: jinak se běhá na asfaltu, jinak na louce a úplně jinak na lesních trailech. Všichni a všechno má ale společného jmenovatele boty. Poradíme vám, jak zvolit ty správné pro vaše radostiplné sportovní zážitky.

Pár běžeckých pojmů, než vyběhnete

Ať už jste začátečník, nebo ostřílený maratonec, vždycky se hodí vyznat v odborné hantýrce pojmů, které se při výběru běžecké obuvi často skloňují. Abyste byli v obraze, vypíchli jsme pár nejčastějších a nejdůležitějších pojmů, na které určitě při hledání svých budoucích běžeckých parťáků narazíte.

Drop

Rozdíl výšky podrážky mezi špičkou boty a patou. U běžeckých bot je dokonce některými prodejci doporučovaný. Obecně ale platí čím menší je drop, tím přirozenější je běh. U bosých bot ho tedy nenajdete. Drop – stejně jako podpatek, byť sebemenší – přímo odporuje všem přirozeným návykům chodidla. Veškeré barefoot boty mají tedy nulový drop, tzv. zero drop.

Grip

Značí přilnavost na mokrém a kluzkém povrchu. Jde o ty špunty, které vás zachraňují v bahně a terénu. U barefootových bot nemůže být výrazný grip – uznejte sami, že tohle by nebylo příjemné pochozeníčko. U některých zimních a sportovních barefoot variant však je drobný grip žádoucí. Najdete ho třeba u LEGUANO AKTIV nebo XERO SHOES MESA TRAIL.

Pronace a supinace

Méně známé, ale při výběru obuvi často používané pojmy jsou pronace a supinace. Obojí je označení pro došlap. Pronace znamená, že chodec/běžec dává při došlapu kotníky dovnitř, jsou to tzv. nohy do X. Boty pak mívá sešlapané na vnitřních stranách. Supinace jsou ony legendární „fotbalové nohy do O, které došlapují přesně naopak, tedy kotníky ven, a uvidíme sešlapané vnější okraje bot. Oba typy došlapu mohou být razantní a viditelné už z dálky, ale i mírnějšího charakteru, což odhalí většinou až odborná diagnostika došlapu (nebo ochozené starší boty).

Propriocepce 

Ryze lékařský pojem (někdy propriorecepce), který označuje tzv. polohocit. Laicky je to ten pocit, když si mozek uvědomuje pohyby těla, které svaly se zapojují a jak fungují.

Správná velikost, správný došlap

Jak vybrat správnou velikost? Záludná otázka při výběru každého typu obuvi, nemine nás ani u běžeckých bot. Základem je změřit si dobře chodidlo. Nejlépe obkreslit nohu na papír a změřit nejdelší vzdálenost. K té se pak přičítá ideálně 10 mm jako nadměrek, aby noha měla dostatečný prostor pro dokonale svobodný pohyb. O správném postupu při měření nožky se víc dočtete v článku Jak si správně změřit nohu.

Jak už napovídají výše zmíněné pojmy pronace a supinace, správný došlap je při běhu obzvlášť důležitý. Nejen kvůli sešlapání bot. Došlap ovlivňuje budoucí možné bolístky a zdravotní komplikace od bolesti lýtek, kolen, kyčle až k páteři. Běhání je fyzicky namáhavá aktivita, naše tělo dostává zabrat a my jsme ti, kteří mohou ovlivnit jak.

A to tím, že se naučíme vnímat své tělo, vnímat svaly, vnímat, jak a kam došlapujeme. K tomu jsou ideální právě barefootové boty. Díky nim si zvyknete přirozeně a dokonale ovládat nejen nohy, ale celé tělo. Nebojte, jde to, chce to jen pravidelný cvik ideálně pravidelný běh a myslet na to.

Součástí prodejny naBOSo v Praze-Poděbradská 30 je i běžecký pás. Využijte možnost vyzkoušet boty v zápřahu a zjistit, zda vám sednou.

Podceňovaná síla ponožek

Kdo by to byl řekl, že věc jako ponožka může mít tak velký význam, při sportovní zátěži obzvlášť. Je to tak. Ponožka totiž funguje jako ochránce nohy, a to zvenku i zevnitř. Chrání nohy před odřeninami, škrábanci, klíšťaty, ale taky před potem a ne příliš oblíbenými puchýři. Správná funkční ponožka udržuje nohu v suchu, v zimě zahřeje – a existují i takové, které v létě umí příjemně chladit. To je věda s takovýma ponožkama, že? Vybírejte proto onu ponožkovou mezivrstvu pečlivě.

Téma samo o sobě jsou kompresní ponožky a podkolenky. Jestli jste se někdy divili, proč ti blázni v létě běhají v podkolenkách, tak teď se dozvíte proč. Tenhle módní doplněk nejen že doladí běžecký outfit k dokonalosti, ale především pomáhá k lepším výkonům. Zvyšuje prokrvení a snižuje otřesy svalů při dopadu, tím pomáhá i k rychlejší regeneraci po výkonu.

Běžecké barefoot útočí: na silnici nebo v terénu?

Terén. U klasických běžeckých bot je to jedna z nejdůležitějších specifikací při výběru. A u barefoot? Tenhle problém odpadá. Svobodné nohy s dostatečným prostorem – to je základ všech barefoot bot a spolu s vaší důvěrou zvládnou vaše nohy cokoliv, ať jde o rychlozávody, dlouhé trasy nebo toulání v lese. Je jen na vás, zda budete chtít běhat v jednom páru vše, anebo si na traily nazujete XERO SHOES MESA TRAIL a na silnici třeba LEGUANO AKTIV.

Absolutní špičkou mezi sportovními barefoot botami je značka XERO, která vlastně vznikla omylem, jak poznamenal v rozhovoru s Andreou Součkovou její zakladatel, Steven Sashen.

„Značka Xero Shoes je s naBOSo spojená hned od samého začátku – od roku 2015. Hledali jsme barefoot sportovní sandály a našli Xero. Postupně začali přidávat sportovní modely a nyní i casual; věřím, že za pár let budou lídr v barefoot kategorii,“ říká Andy Součková.

Xero je nejprodávanější určitě díky technologii a tomu, že dobře sedí, jdou dobře utáhnout. V kategorii performance nemají konkurenci. Vyzkoušela jsem všechny sportovní barefooty na běh – a Xero jsou top. Jsem si jistá, že to je tím, že je Steven dělá tak, jako kdyby je dělal sám pro sebe,“ dodává Andy.

Řady XERO SHOES FORZA RUNNER a XERO SHOES HFS jsou ideální na tvrdé povrchy, jsou ultralehké, tenké a dokonale široké v prostoru pro prsty. Novinkou roku 2022 je lehká běžecká teniska XERO SHOES ZELEN z recyklovaného a biologicky odbouratelného materiálu. Pro milovníky vůně lesa a trailů je tu řada XERO SHOES MESA TRAIL.

Naprostou klasikou, která vás nezklame v žádné situaci, jsou oblíbené značky leguano nebo Merrell

Celý rozhovor se Stevenem Sashenem nebo článek Běh a barefoot: Zažijte přirozený pohyb s tipy na běžeckou obuv od Andy a Jirky Součkových si můžete přečíst v elektronické podobě BAREFOOT magazínu. V tištěné podobě se na vás těší na naBOSo prodejnách nebo ve vaší nové objednávce.

Dřív nebo později vás při vybírání běžeckých bot pravděpodobně napadne záludná otázka: co tlumení došlapu? U barefoot přece žádné není, o to víc trpí kolena? A odpověď: ne. Pokud zachováte doporučený postup v začátcích běhání v barefoot a budete poslouchat své tělo, tak ne. Jak na to se dočtete v našem článku plném inspirace i tipů zkušených běžců Jak běhat v barefoot botách?

V čem je běhání v barefoot jiné než v klasické obuvi

Především a hlavně – je přirozené. Ano, je to jiné: cítíte, po jakém povrchu běžíte – každý kamínek, každou nerovnost. O to víc vás boty propojí s terénem a o to víc se soustředíte na vnímání svého těla. Je to tedy jiné, lepší. Barefoot vám dovolí naplno využít sílu celého chodidla až ke konečkům prstů a naučí vás běhat a dopadat přirozeně, tedy na špičku nebo celé chodidlo.

Ještě váháte? Mrkněte n naši nabídku běžecké obuvi, ta už vás přesvědčí sama.

TIP: Pro ještě intenzivnější zážitek z pohybu a lepší prokrvení a funkci chodidel, použijte Senzomotorické vložky do bot. Po tréninku nohám dopřejte pár minut relaxace s masážním míčkem Neuro Ball

Kam dál poběží vaše kroky?

 

Související produkty