CrossFit & barefoot: propojení přirozených pohybů

Chůze, pohyb a zdraví

CrossFit & barefoot: propojení přirozených pohybů

Slyšeli jste o CrossFitu, ale nevíte, jestli je to sport pro vás? Pokud se chcete ponořit do nácviku přirozených pohybů, je nejlepší čas vyrazit a začít.

První kroky vedou na úvodní lekce, kde jsem se nejprve učil všechny pohyby a pak přišlo wow. Po letech v posilovně najednou někomu záleželo, jak cviky dělám, jestli má technika je dobrá a cvičil jsem komplexně celé tělo. Zažíval jsem cviky od kardio, kde jsme běhali, veslovali nebo jezdili na airbiku, až po silové části, kdy jsem zvedal činky nad hlavu a nikomu nevadilo, když jsem je pustil na zem. Dokonalé skloubení zrychleného tepu a prokrvení svalů dodalo extrémní příliv dopaminu a já věděl, že to není poslední trénink. Vše začalo 3 roky zpět a proměnilo se v pravidelné tréninky a přátelství mezi Jirkou z naBOSo a Jakubem Hanzlíkem, trenérem a majitelem CrossFit Home Town.

Málo kdo ví, že jsem se na reprezentační úrovni do 18 let věnoval rychlostní kanoistice, se kterou jsem kvůli zranění musel skončit a přešel jsem k triatlonu, který se pro mě stal koníčkem.

Když před 3 lety přišla od Andy (zakladatelka naBOSo a Jirkova žena) iniciativa, abych s ní šel na CrossFit, říkal jsem si, že jako doplněk to bude fajn. Bouchat se železem a trochu se zapotit ještě nikomu neuškodilo. Myslel jsem si, že jdu do naleštěného fitka, kde se pojede kruháč a po hodině makání půjdu zase domů. Narazil jsem. Najednou nade mnou stál neúprosný trenér, který sledoval každý můj pohyb, abych ho prováděl správně. Po sérii 12 lekcí, kde jsem se naučil základy techniky, a pochopil jsem, co vlastně CrossFit je. 

Jedná se o nácvik přirozených pohybů, které v běžném životě děláme. Zvedáte těžké věci ze země, nosíte je v rukou, dáváte je nahoru? CrossFit vás naučí, jak to dělat správně. Jde vlastně o komplexní příprava na běžný přirozený život. No a to je přece i barefoot. Bota pro lidi, kteří nad svým životem přemýšlí a chtějí se na něj hezky připravit obout se do něj. Barefoot a CrossFit se propojily.

Vyzpovídal jsem Jakuba Hanzlíka, který zmíněný CrossFit HomeTown vlastní. Pokud  oceníte rady od profíka, které můžete využít každý den, sjednejte si určitě úvodní schůzku. Chcete správně nést nákup, zvednout dítě z hracího koutku a posadit si ho na koně, nebo si říkáte, že lock-down pupek není to, co chcete nosit. Pak jste tu správně. A taky jsem ho otestoval, jak bude vypadat, když si sundá své boty a obuje pořádné od nás.

CrossFit HomeTown najdete na Podbabě, asi 5 minut od obchodu v Dejvicích.

Rozhovor s Jakubem Hanzlíkem majitelem CrossFit HomeTown

Kubo, první otázka na tebe, co je vlastně CrossFit?

Ahoj a díky za možnost tu napsat pár svých mouder a otestovat vaše boty. CrossFit je tréninkový systém, který propojuje prvky silového a kondičního cvičení. Cílem je univerzální fyzická připravenost. V CrossFitové tělocvičně se tak setkáte se zvedáním činek, gymnastikou, vzpíráním, prací s vlastní vahou, ale i atletikou. 

Jaká je tvoje definice CrossFitu a jak si můžeme představit CrossFitový trénink?

Na CrossFitu je krásná variabilita a komplexnost, každý si najde své. Někdo chce být fit pro život, jiný si chce zlepšit kondici, nebo sílu pro svůj primární sport. Pro někoho je cílem dobře vypadat, nebo si prostě kompenzovat sedavé zaměstnání. Když jsem před 12 lety s tímhle sportem začínal, zamiloval jsem si neuvěřitelný přesah do běžného života. 

Běžný trénink si můžete představit jako 60 minut zábavy a dřiny v jednom. Cvičíme v menších skupinkách a vždy pod vedením a dozorem zkušeného trenéra. Tréninkový plán je pečlivě sestavován pro docílení optimálních výsledků a zahrnutí všech aspektů fitness. Ať už je to síla, rychlost, výbušnost, vytrvalost, kondice. 

Proto i naše tréninky jsou hodně pestré. Začínáme vždy rozcvičením a cviky na mobilitu a aktivaci svalů, končíme cool downem. Hlavní náplň je pokaždé trochu jiná. Jednou zvedáme těžké váhy, příště točíme více cviků najednou. Pracujeme na technice a dovednostech, někdy doslova závodíme se stopkami. Nejlepší představu člověk získá, když si to přijde vyzkoušet.

CrossFit je hodně všestranný a komplexní sport, myslíš, že je vhodný pro kohokoliv? 

Všeobecně se dá říct, že je vhodný pro všechny, kteří se alespoň trochu chtějí hýbat. Je ale možné, že má někdo tak závažná zdravotní omezení, že je potřeba pracovat například s trenérem individuálně. V CrossFitu pracujeme se všemi výkonnostními skupinami. Od profi atletů, přes úplné začátečníky. Může k nám dorazit někdo s nadváhou a absolutně bez fyzičky, stejně tak olympijský sportovec. 

Každý trénink a jednotlivé cviky individuálně upravujeme tak, aby daly maximum každému jednotlivci. Nemáme stejný metr na všechny a podle toho vypadá i pestré složení našich členů. Je pro nás extrémně důležité, jak se u nás lidi cítí, jaké jsou jejich cíle a motivace, čeho se bojí a co je naopak baví. To vše zjišťujeme krátkou nezávaznout konzultací před samotným přípravným kurzem, kde zjistíte, zda tohle cvičení je to pravé ořechové pro vás.

Lidi přichází nejčastěji proto, že sami chtějí cvičit a pohyb je baví anebo proto, že potřebují řešit zdravotní problém, jehož prevenci zanedbali. S oběma skupinama umíme pracovat. Hlavní je, aby se lidé posouvali a měli radost z výsledků. Tak u cvičení vydrží. 

Co bys poradil úplnému začátečníkovi, pokud by chtěl s CrossFitem začít?

Hlavně ať to stále neodkládá a začne. A nejlépe rovnou u zkušených trenérů a certifikované CrossFit tělocvičny. Předejde tak špatným návykům, nebo dokonce zraněním. Jestli jste z Prahy a jejího okolí, pro začátečníky děláme měsíční intro kurzy. Napište nám na info@crossfithometown.cz a domluvíme si konzultaci, kde vše probereme. 

Protože v naBOSo se zabýváme především zdravím, tak by mě zajímalo, je vlastně CrossFit zdravý?

CrossFit je specifický svou intenzitou a komplexními vícekloubovými cviky. Proto je důležité naučit se nejprve techniku a začít postupně po malých krůčcích. Nechat tělo adaptovat a až poté přidávat na intenzitě. Pokud bude někdo cvičit podle youtube, může to být samozřejmě nebezpečné. Náš úkol na lekcích ale je vytvořit bezpečné prostředí. Zdraví je naše absolutní priorita a důvod proč to děláme.

Nejsem zastáncem toho, že tělo by se nemělo používat, aby se mu nic nestalo. Pak samozřejmě chřadne. Tělo se musí trénovat a musí být v pohybu, aby zvládlo fungovat dlouhé roky a poradilo si s nástrahami každodenního života. To platí i pro srdce a celý kardiovaskulární systém. Nemalé benefity má cvičení i na náš mozek, náladu a celkové rozpoložení. Přirozený a zdravý pohyb je taky velmi účinný lékař a dokáže vyřešit spoustu již vzniklých neduh. Mnozí naši členové by o tom mohli vyprávět. 

Pojďme na boty, jaké nosíš boty a proč? 

Boty na cvičení jsou velké téma. Pro mě je velmi důležitá svoboda nohy. Nesnáším stísněnost a prakticky jsem už přestal nosit i v běžném životě jakékoliv úzké tenisky, kde noha trpí. Taky potřebuju velkou vzdušnost, aby noha dýchala. Ať už při cvičení, kvůli pocení, tak při běžném nošení. Dříve jsem měl oblíbené žabky, které jsou samozřejmě pro nošení naprosto nevhodné, kvůli přetěžování svalů chodidla, které musí při každém kroku prsty přitlačit k podešvi, aby žabka z nohy neuletěla. 

Po přesedlání na minimalistické sandály Bosky, je to s proužkem přes patu naprostý gamechanger a nemůžu si je vynachválit. Když to povrch alespoň trochu umožňuje, rád chodím i naboso. Některé cviky ke cvičení naboso přímo vybízejí a jejich provedení je pak na jiné úrovni. Někdy zase potřebujeme nohu trochu ochránit. Na cvičení nejčastěji používám Nike Metcon nebo Reebok Nano, což jsou boty dělané přímo na CrossFit. 

Ideální boty na CrossFit by měly mít slušnou stabilitu pro práci s těžšími váhami (aby se o botu noha mohla zapřít ve všech směrech), velkou životnost a odolnost v kritických místech, protože boty dostávají všemožnými cviky zabrat. Dále minimální výšku a polstrování podrážky, aby byl zachován cit v noze, kontakt se zemí a bezproblémový ohyb v kloubech prstů, zároveň ale určitou míru protekce chodidla při odrazech a dopadech. A taky by se majiteli měly líbit. To je v porovnání s funkčností už jen detail, ale i to určitě hraje roli. 

Dalo by se tedy říct, že ideální bota na CrossFit vlastně neexistuje. Vždy tedy bude potřeba udělat určitý kompromis, respektive vybrat dle toho, co každý individuálně preferuje. Někomu bude sedět větší stabilita a bude chtít mít nohu více uzavřenou, někdo se bude lépe cítit v botě, kterou na noze ani neucítí a stabilitu si bude tvořit chodidlo samo. Věřím, že to bude souviset i s tím, jaké boty člověk používá na běžné nošení. 

Určitě bych osobně doporučil si boty před nákupem zkusit, udělat si v nich pár cviků, poskočit, proběhnout a pak se podle pocitu rozhodnout. Případně si nechat poradit od odborníků. Noha v botě rozhodně nesmí trpět. V budoucnu se to pak strašně projeví na její funkčnosti, hybnosti, citu a celkovém zdraví. 

Jaký byl první zážitek ve cvičení v barefoot botách? A máš s nimi zkušenost z běžného života?

Jedny tréninkové barefoot boty už vlastním a také chodím v barefoot sandálech. Nebyla to pro mě tedy první zkušenost. Na test jsem dostal boty značky XERO SHOES SPEED FORCE a v podstatě splnily mé očekávání. 

Výsledky zážežového testu XERO SHOES SPEED FORCE:

Sečteno podtrženo, pokud jste spíše začátečník, nebo rekreační sportovec, vyzkoušejte více modelů a uvidíte sami, co vám sedne. Myslete na zdraví svých chodidel a pohodlí při cvičení. Pokud jste závodníci a profíci, tak už stejně asi víte, co vy sami potřebujete a podle toho budete boty na cvičení vybírat. 

Za mě jsou minimalistické boty určitě jedna z dobrých variant. A jestli ještě můžu, tak jakožto otec dvouleté dcerky a trenér v jedné osobě bych rád apeloval zejména na rodiče malých dětí. Dopřejte jejich nohám trochu volnosti. Dva nejkritičtější okamžiky ve vývoji dítěte a jeho pohybového aparátu přichází v moment, kdy jim obujeme boty a v moment, kdy je posadíme na půl dne do lavic. 

Kubo děkujeme, zdá se, že jste se s Jirkou CrossFitu dostali až na dřeň. V úvodu jste ale zaznamenali, že iniciátorkou tréninků nebyl Jirka, ale Andy. Poslední závěrečné otázky tedy patří jí.

Andy, je dle tebe CrossFit i pro ženy?

Určitě nevidím rozdíl mezi zdravím ženy a muže. CrossFit je pro všechny. Holky se mohou těšit na pěkné křivky, rozhodně se nemusí bát svalů. Pro mě osobně je super porovnávat se při workoutu s ostatníma holkama. Všichni jsou přátelští. CrossFit je jedna velká komunita/rodina, vzájemně se  podporují a hecují k lepším výkonům. Kluci jsou gentlemani, rádi vám pomůžou s osou, činkami apod. 

Pokud jste single, je velká pravděpodobnost, že se tam s někým seznámíte. Troufnu si říct, že bez CrossFitu bych nebyla vdaná. Neseznámili jsme se přímo na tréninku, ale díky CrossFitu jsme se lépe poznali. Jirka viděl, že jsem soutěživá a dokážu se vyhecovat k lepším výkonům. Jdu si krok za krokem k lepším výsledkům a moje houževnatost se mu líbila.

Jaké barefooty bys doporučila na cvičení do posiloven a na CrossFit?

To nejdůležitější už víte, teď je jenom na vás, kdy začnete. S kým se potkáme v CrossFit HomeTown na Podbabě?

Mohlo by vás k tématu ještě zajímat:

Související produkty