Studí vás v zimě v klasických botách nohy? V barefootech nebudou

Výběr a údržba botStudí vás v zimě v klasických botách nohy? V barefootech nebudou

Bojíte se, co s vašimi chodidly obutými v barefootech udělají lednové teploty? Když se tak podíváte na jejich tenkou podrážku, je vlastně logické, že jste trochu na pochybách. Můžeme vás ale uklidnit. V bosých botách vám ani v třeskutých mrazech nehrozí žádné omrzliny. Stačí se jen na zimu trochu připravit, a ani teploty hluboko pod nulou vaše nožky nevyřadí z provozu.

Tenká podrážka je pro barefooty charakteristická

Ono až tak nezáleží na tom, jestli si kupujete boty na zimu, sandály nebo celoročky. Vždy platí, že barefooty mají být lehoučké. Kromě toho, že kopírují přirozený tvar chodidla, je pro ně charakteristická zejména „speciální“ podrážka, u níž se nyní na chvíli zastavíme.

Bosé boty nejenže nemají žádný podpatek, ale jejich podrážka je zcela rovná a velmi tenká (zpravidla 3–5 mm). Díky tomu je dobře ohebná a dovoluje chodidlu, aby lépe vnímalo terén, po němž zrovna jdete.

Správná chůze nohu zahřeje 

Běžné boty jsou tvrdé a mají vysokou podrážku. V porovnání s barefooty jsou úzké, chodidlo nepřirozeně stahují a mačkají. To nejen že nedokáže vnímat nerovnosti terénu, ale také se při chůzi nemůže přirozeně hýbat ani prokrvovat. A vám logicky začne být mnohem rychleji zima.

Když k tomu ještě přidáme fakt, že kromě zimních bot s kožíškem dost často nosíme i teplé ponožky, dá se říci, že jsou naše nožky docela rozmazlené.

Bez pořádné aktivity se vaše noha zkrátka jen tak sama od sebe nezahřeje. Jakmile si ale pořídíte barefooty a naučíte se v nich správně chodit, vaše chodidla si získají zpět svou přirozenou schopnost termoregulace, a zima vám tak na procházce určitě nebude.

Při chůzi jsou svaly chodidla díky botám, v nichž je dostatek prostoru, mnohem aktivnější a mohou se volně hýbat. Tím se stimuluje krevní oběh, chodilo se krásně prokrvuje, a stává se samo pro sebe zdrojem tepla.

Jak poznat, že už noha trpí zimou

Fakt, že vaše chodidlo dělí od země jen nějaké tři milimetry s sebou samozřejmě nese vyšší riziko toho, že vám začne být zima od nohou. Třeba v situaci, kdy budete během lednové plískanice čekat 30 minut na zastávce autobusu. Při takovém delším postávání na jednom místě jsou svaly na nohou v klidu, nemají se jak zahřát, a rychleji prochladnou. Tehdy určitě není dobré jen tak nehnutě stát.

Chodidla můžete udržovat aktivní třeba pomocí různých cviků – přenášet váhu ze špiček na paty, kroužit nohou v kotníku či postupně zvedat a roztahovat prsty.

Leguano Husky

A jak poznáte, že už vaše chodidla opravdu trpí? Prvním varovným signálem je to, že nožky, a především pak prsty, začnou jakoby otupovat, což je dáno tím, že se v nich vlivem chladu začaly stahovat cévy. Jakmile si pak sundáte boty, povšimnete si, že chodidlo ztratilo svou přirozeně růžovou barvu (to je opět následek nedostatečného prokrvení) a začalo blednout.

Tohle vše je známkami toho, že nohy potřebují zahřát. V opačném případě vám totiž hrozí až omrzliny.

Jak vypadají zimní barefooty

Ani v chladném počasí se barefootových bot nemusíte vzdát. Někdo samozřejmě zvládne i v zimě nosit tenisky, stejně jako někdo jiný i v teplotách kolem nuly klidně oblékne kraťasy. Většina z nás ale teploty pod 0 °C zvládá poněkud hůře, a ne vždy se můžeme spolehnout na to, že nás zahřeje třeba topení v autě.

Zimní barefooty jsou zpravidla nad kotníky, protože právě v oblasti kotníků uniká z těla velké množství tepla, dámy zaujmou jako třeba ANGLES FASHION ARTEMIS EV WINTER Coffee SP.

Mnohé modely se dají navíc sehnat i zateplené – mají vevnitř pravého beránka, umělou kožešinku či hřejivou podšívku s membránou.

I bosé boty se dají zateplit

Pokud se v zimě nechcete vzdát svých oblíbených celoroček, není nic snazšího než sáhnout po tenčích termovložkách s hliníkovým páskem snižujícím ztráty tepla či zateplených vložkách, které vaše nožky udrží v teple i pod bodem mrazu.

Další možnosti je pořízení zimních vložek, třeba od Ahinsa Shoes, které vás zahřejí kombinací pravé vlny a hydroizolační fólie, nebo od Angles Fashion, v nichž nechybí termoizolační kožíšek s membránou TEPOR®.

Lepší termoregulace díky otužování

Přirozenou schopnost termoregulace naše nožky bohužel ztrácí nošením upnutých bot i ponožek. Není to ovšem nic, co by nešlo napravit. Zrovna tady může velmi pomoct postupné otužování, díky kterému si zlepšíte nejen imunitu, ale i vnímání teploty. Kromě pravidelné studené sprchy a polévání nohou studenou vodou můžete vyzkoušet i bosé procházky v trávě plné ranní rosy nebo několikaminutovou chůzi ve sněhu.

Barefooty lze nosit po celý rok

Pokud budete mít na paměti, že chladné teploty pod 5 °C zvládají naše chodidla hůře a uzpůsobíte tomu výběr zimní obuvi, můžete  barefooty nosit bez obav po celý rok. Pokud navíc kromě zimních vložek přidáte i pravidelné cviky na posílení chodidel spolu s otužováním, uvidíte, že ani v zimě nebudou vaše nožky nijak trpět.

Mohlo by vás k tématu ještě zajímat:


Související produkty

Registrace do newsletteru

Nenechte si ujít naše speciální nabídky a slevy!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.