Příběhy a značky Výběr a údržba bot
Otestovali jsme zateplené boty leguano husky. Splňují náročné požadavky na outdoorové boty, kombinují pohodlí a flexibilitu i v extrémních podmínkách.
Trávit zimu za polárním kruhem v barefootové obuvi se na první dojem nejeví zrovna jako nejrozumnější nápad. Avšak předsudky stranou, leguano husky si dokážou s přehledem poradit i se zdánlivě nepříjemným mrazem.
Testovaný model |
|
Určení |
lehký trekking, zimní, volnočasové, do města |
Svrchní materiál |
polyuretan |
Podšívka |
umělý kožíšek z polyesteru |
Podešev |
LIFOLIT® |
Střih |
vhodné i pro střední až užší nohy |
Výška bot |
mid (střední) |
Barevné varianty |
černá |
Dostupné velikosti |
36–47 |
Cena |
5 290 Kč |
Podmínky testování |
Norsko a Pyreneje zima/jaro 2022, až –20 °C, sníh, voda, hory |
Výrobce |
vyrobeno ručně v Německu firmou leguano |
Norské město Tromsø je světově třetím největším osídlením za polárním kruhem. Průměrná teplota v zimních měsících se zde díky golfskému proudu pohybuje pouze okolo –4,5 °C, přitom rekordně naměřené minimum nedosáhlo ani –19 °C. I přes stabilní sněhovou pokrývku je zde počasí velmi proměnlivé a teploty občas vyskočí i nad nulu. V Tromsø se přes zimu živím jako fotograf a průvodce za polárními zářemi. V těchto nekompromisních podmínkách jsem pořádně otestoval zimní boty LEGUANO HUSKY. A že jsem jim dal co proto.
Bosoboty leguano husky jsou primárně určené pro podzimní, zimní a jarní období. Na první dojem se boty jeví velmi tence, což přirozeně svádí k dojmu, že přece nemůžou být dostatečně teplé. Díky zateplené podšívce je však opak pravdou. Boty také příjemně sedí již od prvního nasazení na nohy a zajišťují komfort od prstů až k patám. Díky vysokému provedení až nad kotníky se případná voda dostane dovnitř jen stěží a s dobře aplikovanou impregnací se vlhka nemusíte vůbec obávat. Sázkou na jistotu jsou nepromokavé ponožky DexShell.
Nazouvání je díky šířce bot snadné a šněrování tkaniček není žádná věda. I přes napevno utažené boty stále na nohách působí jako pohodlné papuče.
Podrážka s bublinkovým vzorem je velice tenká a zároveň poskytuje maximální smyslovou zpětnou vazbu. V botách jsem často nachodil i desítky kilometrů a neměl ani jednou nejmenší problém s puchýři nebo jakýmikoli jinými otlačeninami. Musím však podotknout, že jsem na dlouhé chůze zvyklý a barefoot nováčci se k tomu budou muset dostat průběžně.
Na kluzkém povrchu boty díky netradičnímu vzorku podrážky drží poměrně spolehlivě. Pochopitelně to však na hladkém ledu nebo mokrém bahně klouže stejně jako ve všech jiných botách, obecně jsem se ale cítil v leguano husky bezpečně.
Díky svému tmavému a univerzálnímu zpracování se boty hodí téměř ke všem outfitům. Ve městech jsem se v nich cítil elegantně, kdežto na horách jsem zapadl mezi sporťáky. Univerzálnost je zde z vizuálního hlediska rozhodně namístě.
V těchto odlehlých koutech naší planety pracuji jako fotograf a průvodce za polárními zářemi. V praxi to znamená, že trávím dlouhé noci venku – tedy rozhodně nejchladnější období z celého dne. Podle počasí jezdíme pozorovat záře buď v okolí pobřeží, nebo do vnitrozemí. U moře jsou teploty přívětivější a největším nepřítelem je v tomto případě hlavně slaná voda. Občas se stalo, že jsem svou nepozorností nechal boty spláchnout menší vlnou. S dobře impregnovaným povrchem tohle však není problém, i když je obecně lepší se slané vodě raději vyhýbat.
Ve vnitrozemí podél finských a švédských hranic mohou teploty dosahovat extrémně nízkých hodnot a při teplotách okolo minus dvaceti stupňů a dlouhém stání venku už nejde o žádnou příjemnou zkušenost. Chlad by se rozhodně dal potlačit nějakou hrubší vložkou, ale nejsem si jistý, zda by to bylo dostačující k udržení chodidel v teple. Postupem času jsem si na chlad od chodidel vybudoval jistou toleranci.
Když se náhodou dostavila obleva, tak se ulice Tromsø rázem proměnily v brouzdaliště. Po celou dobu jsem byl vskutku příjemně překvapený, jak spolehlivě dokážou tyhle boty izolovat vodu zvenčí.
Nejvíc ze všeho jsem si však užíval nenahraditelný komfort, který jsem snad u žádných jiných bot tolik nevnímal.
V dubnu 2022 jsem vyrazil na krátkou návštěvu do španělských Pyrenejí. V nadmořské výšce 2000 m a výš stále bylo více než metr sněhu, s čímž jsem – upřímně řečeno – nepočítal. Turistické trasy v těchto výšinách byly uzpůsobené převážně skialpinistům a turistům se sněžnicemi. Já se pochopitelně neřadil ani do jedné z těchto skupin a nezbývalo nic jiného, než to prostě nějak zvládnout v barefootkách.
Tehdy bych mohl mít na nohou cokoliv a v suchu bych z toho stejně nevyvázl. Zhruba 25 km, místy až po kolena ve sněhu – a stejně jsem ve finále nedal dopustit na komfort svých LEGUANO HUSKY.
Tahle zkušenost mě přesvědčila, že i zdánlivě ležérní botky si dokážou s přehledem poradit i v extrémnějších podmínkách.
Minimalismus je má osobní obsese už po dlouhá léta. Čím méně věcí vlastním, tím si připadám svobodnější, a když už se rozhodnu obohatit svůj život něčím materialistickým, tak si potrpím na kvalitě. Barefootové boty LEGUANO HUSKY mě rozhodně nezklamaly. Baví mě svým elegantním a propracovaným stylem a jako věčný cestovatel cením také nízkou váhu a úžasnou sbalitelnost.
Do extrémně mrazivých podmínek bych raději zvážil teplejší obuv, jinak ale na běžné zimní používání splňují veškeré požadavky naprosto skvěle. Také jsem ocenil, že jsem ve vyhřívaných prostorech neměl žádné problémy se zapařenými chodidly. Na kluzkém povrchu drží díky atypickému provedení podrážky vskutku přilnavě a jak ve městě, tak na horách vypadají prostě skvěle.
Od prvního nasazení na nohy jsem věděl, že nám to bude společně klapat.
Barefootové leguano husky otestoval Marek Rybář. Zapálený cestovatel, profesionální fotograf a průvodce, extrémní minimalista a věčný batůžkář. S vášní pro přírodu vyhledává nejčastěji severské a hornaté země, kde si užívá dechberoucí krajinu a všudypřítomné ticho. Volnočasově také píše blog ze svých dobrodružných cest. Přes zimu provádí turisty za polární září na severu Norska a po zbytek roku se věnuje focení a workshopům.