Patní ostruha dokáže značně znepříjemnit život. Jak poznáte, že máte patní ostruhu? Cestou k prevenci vzniku může být i barefoot obuv.
Patní ostruha, při níž bolesti často vystřelují až do lýtka, nevzniká náhodně. Tento kostní výrůstek na patní kosti je zapříčiněný patologickým přetěžováním měkkých tkání chodidla a lýtka. Přetěžování vzniká na základě špatného pohybového vzoru, hypermobilitou nebo nevhodnou obuví.
Jak si s ostruhou na patě poradit? Pomoci vám může provádění speciálních cviků, nošení barefootové obuvi i užívání homeopatik.
Pokud vás trápí bolesti na ploše paty nebo na jejím vnitřním okraji, které se objevují nejen při chůzi, sportu, ráno po probuzení, ale mnohdy i během spánku, je dost pravděpodobné, že máte takzvanou patní ostruhu. Tento kostní výrůstek vzniká na dolní části paty následkem přetěžování měkkých tkání, které se upínají na patní kost.
Následně se rozvíjí zánět šlach, který vede k ukládání krystalků vápníku a končí vznikem kostěného výrůstku. Příčin přitom může být hned několik – dlouhodobé přetěžování nohy (běh po tvrdém terénu, dlouhé stání), nošení nevhodné obuvi (úzká špička, podpatky), různé deformity na chodidle (např. funkčně plochá noha), ale i vadné držení těla.
Máte-li podezření na patní ostruhu, určitě neodkládejte návštěvu lékaře. Čím dříve se zahájí léčba, tím dříve budete mít po problému. Sportovní lékař či ortoped vám chodidlo nejprve vyšetří, aby vyloučil možnost artrózy či osteoporózy. K tomu použije buď rentgen, nebo dnes už většinou ultrazvuk, který patní ostruhu spolehlivě odhalí.
Nejčastěji vám kromě rehabilitací či rázových vln předepíše masti, tablety nebo obstřiky s obsahem kortikoidů, které sice bolest a zánět tlumí okamžitě, mívají však mnoho vedlejších účinků.
Alternativou kortikoidů mohou být různé krémy a gely z lékárny obsahující nesteroidní antiflogistika spolu s chladivými gelovými polštářky zmírňujícími zánět i bolest. Do bot se doporučuje pořídit pěnové stélky, měkké gelové vložky, které při chůzi mírní tlak vyvíjený na patní kost.
A protože namáhané šlachy v okolí paty potřebují pro svou regeneraci dostatek živin, je dobré zaměřit se i na doplňky stravy bohaté na bílkoviny.
Mezi běžné procedury, které se při patní ostruze využívají, patří kromě laseru také terapeutický ultrazvuk či magnetoterapie. Tyto fyzikální terapeutické metody sice mají výhodu, že jsou snadno dostupné v rámci státních zdravotnických zařízení, jenže na druhou stranu nebývají tak účinné, navíc ani neřeší příčinu.
Soukromý fyzioterapeut jde ale dál. Zaměřuje se především na to, proč patní ostruha vůbec vznikla, a pomůže vám osvojit si správné návyky, které předejdou opětovnému vzniku problému.
Při první návštěvě vám fyzioterapeut nejprve provede komplexní kineziologický rozbor, aby zjistil, proč ke vzniku patní ostruhy vůbec došlo. Poté vám manuálně ošetří měkké tkáně v oblasti chodidla a lýtka a vysvětlí vám, jak doma provádět cviky zaměřené na uvolnění/protažení šlach a svalů nebo k osvojení si správného došlapu a odvinutí chodidla při chůzi.
Součástí terapie dále bývají i rázové vlny, které uvolní všechny svaly v okolí patní kosti, a hojně se v současné době využívají i tejpy, které v ošetřovaném místě pomohou udržet správné svalové napětí.
Ve fázi akutního zánětu raději omezte sport a dejte tělu šanci, aby se mohlo zregenerovat. Přetěžované šlachy a svaly na chodidle i lýtku se doporučuje každý den protahovat a uvolňovat dle instrukcí fyzioterapeuta, a to nejlépe hned po ránu – využít k tomu můžete i různé balanční pomůcky, molitanový míček, míček s bodlinkami nebo adjustační ponožky.
Na večer je pak vhodné chodidla masírovat – ať už ručně, nebo za pomoci perličkové lázně. Později, až akutní fáze zánětu pomine, můžete přidat i teplé zábaly, které příjemně prohřejí svaly a zbaví je napětí.
Bc. Edita Prošková – vystudovala obor fyzioterapie, po dobu svých studií se věnovala podologii. Ve své soukromé ordinaci v Roudnici nad Labem se zabývá získanými i vrozenými vadami nohou u dospělých i dětí.
Pacientům trpícím patní ostruhou velmi dobře zabírá také homeopatie, konkrétně lék s názvem Hekla lava 9 C v dávkování 2x denně 5 granulí 3–4 týdny. Jak už samo jméno napovídá, jde o zředěný lávový popel pocházející z islandské sopky Hekla. Ovcím v jejím okolí, které nechtěně požívaly popel z lávy, se začaly tvořit bolestivé výrůstky na kostech.
Principem homeopatie je, že podobné léčí podobné, proto došlo u ovcí po podání homeopatik k výraznému zlepšení potíží. Pacienti z řad lidí navíc uvádějí, že u nich k vymizení příznaků spojených s patní ostruhou většinou došlo v řádu pouhých dvou týdnů. Pokud potíže přetrvávají, kontaktujte svého homeopata.
Mějte prosím na vědomí, že barefooty určitě nejsou vhodné při akutních bolestech provázejících patní ostruhu. Slouží naopak jako její prevence, je tedy vhodné se do nich přezout až ve chvíli, kdy máte ostruhu vyléčenou.
Právě bosá chůze má totiž výhodu v tom, že chodidlo a celou nohu zatěžuje rovnoměrně, takže nehrozí jednostranné přetěžování. Nemá tlustou podrážku, podpatek či výstelku sloužící jako opora klenby. Podrážka barefootové obuvi je naopak tenká (do 6 mm), má takzvaný nulový drop (tj. rozdíl mezi patou a špičkou) a neposkytuje klenbě chodidla žádnou podporu.
Patní ostruha sice dokáže dost potrápit, rozhodně ale není nereálné se jí zbavit. Rozhodující je samozřejmě včasnost terapie i vaše píle při domácím cvičení, ovšem pokud se obrníte trpělivostí, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.
Kam dál povedou vaše kroky?