
Diastáza je označení pro rozestup přímých břišních svalů. Co tento zdravotní problém obnáší, koho se nejčastěji týká, jak si provést samovyšetření, kdy ji začít řešit či zda se jedná o zdravotní nebo spíše estetický problém, jste si přečetli již v článku Diastáza – rozestup břišních svalů se může týkat každého, nejen žen po porodu. Teď se zaměříme na kroky, které vám pomohou se diastázou zatočit. Provždy.
Tři základní schůdky k úspěchu:
- informovanost – vím, jak pracovat se svým tělem,
- přístup k problému – miluji/respektuji své tělo, protože mi dalo děti,
- motivace – rehabilitaci/cvičení beru jako součást zdravého životního stylu a zakomponuji ho nenásilně do denního režimu.
Je třeba si uvědomit: 6 fakt o diastáze, které vás potěší:
- práce s diastázou je dlouhodobá činnost, svaly musí obnovit svou primární činnost, vazivo zregenerovat, ale při správném životním stylu a pohybu můžeme výsledky vidět již za dva měsíce,
- vážná diastáza se pravděpodobně nestáhne na 100 %, ale rekonvalescencí můžeme předejít zdravotním komplikacím,
- z estetického hlediska, pokud si vytvoříme kolem trupu přirozený korzet z našich svalů, bříško bude krásně oploštěné,
- i majitelé tukové zásoby v oblasti břicha jsou schopni ztonizovat svaly a zacelit diastázu,
- pokud se naučíme aktivovat hluboké svaly břicha, pak pro nás pracují nonstop ve dne i v noci. A skvělým benefitem může být, že ke své vytrvalé práci potřebují energii z našeho tuku,
- z dlouhodobého hlediska vede práce s CORE ke spalování tuků.
Naprostým základem je náš celodenní tělesný postoj (ve stoji, sedu, chůzi, lehu…). Optimální je tzv. „napřímení těla“. U většiny z nás již vznikly patologické pohybové stereotypy a vadné držení těla. Na napřímení není ale nikdy pozdě – stačí se jen naučit zapojit ty správné svaly trupu, abychom dokázali správný postoj udržet. Při takovém postoji jsou pak svaly neustále v aktivitě a o to nám jde.
Proč napřímení trénovat:
- jedině pak mohou naše svaly (i další tělní struktury) fungovat správně a bezbolestně,
- pokud jsou správně nastavené segmenty, tělo se samo regeneruje,
- bez napřímení nemůžeme nikdy diastázu zacelit.
V jaké pozici čtete tyto řádky? Uvědomte si, v jaké pozici jsou právě teď vaše záda a pánev, zapamatujte si toto nastavení, postavte se a zkuste se projít. Jde to? Pokud sedíte s podsazenou pánví, kulatými zády a sklopenou hlavou, půjde to ztěžka. Chůze je totiž přirozený pohyb, kdy svaly nastavují (nejenom) páteř do nejoptimálnějšího postavení a napřímení. Pokud si tedy někdy nejste jisti svým nastavením těla, projděte se.
Vše se naučíte s knihou Diastáza.
Funkční chodidlo = ploché bříško
Věděli jste, že za svůj život člověk na zdravých nohách ujde tolik, jako by obešel celou zeměkouli? Ale nohu na srdce, většina z nás nezná funkce chodidel a neumí je správně používat. Na fyzio či rovnou k podiatrovi (speciální pracoviště pro diagnostiku a léčbu nemocí nohou) nás dovede až problém, většinou bolest. Plochonoží, vysoký nárt, patní ostruha, vbočená noha, hallux, kladívkové prsty & spol...to je jen malý výčet nejčastějších patologií (je vám to povědomé?).
Ale jakou mají souvislost nohy s oploštěním bříška? Postavení chodidel je jádrem správného držení těla. Přes kotníky se energie přenáší ke kolenům a kyčlím. Jejich poloha ovlivňuje správné zakřivení páteře a pozici lopatek. Naše tělo prostě funguje jako celek. A teď čtěte pozorně... Bez stabilní nohy nemůže dojít ke správné aktivaci břišních svalů, nezbavíte se diastázy a neoploštíte bříško tak, jak si přejete! Špatné postavení chodidel také bývá důvodem velkých bolestí zad a hlavy, která vás třeba denně trápí.
Pamatujete si z lekcí jógy pokyn „Postavte se na tři body vašeho chodidla – patu, palec a malík."? Pravděpodobně jste to bezmyšlenkovitě provedli, ale proč? Těch skromných cca 120 cm čtverečních lze plně využít. Osvojení principu spirály a principu klínu není otázkou jednoho příspěvku, ale na základní rozpohybování chodidel se společně koukneme. Bosá chůze a její proměny (s flexibilnější, prostornější obuví) jsou základ pro obnovení vnímání nejzásadnější lidské opory. Pro pevný dům jsou potřeba dobré základy a pakliže již máte s nohami problém (viz výše), musíte ho nejdříve začít řešit a chůzi naboso dávkovat (a to s ohledem na různý terén). Pojďte se inspirovat.
Video
Aktivní chůze
Chůze je základ pro posílení středu těla a redukci diastázy – neexistuje lepší pohyb. Avšak musí se jednat o chůzi vědomou. Chůze s naší úplnou pozorností, se soustředěním na tělo, svaly, klouby a dýchání.
Zde jsou základní doporučení, jak na ni:
- zpomalte a zkraťte krok,
- koncentrujte se, vnímejte kontakt mezi svými chodidly a zemí – našlapujete na celé chodidlo, nebo více na patu či špičku? Využíváte prsty? Vnímáte reliéf a terén?). Vnímejte, jaké svaly při chůzi zapojujete, jaké je postavení vašeho těla (Jste v předklonu, shrbená, přitahujete ramena k uším?), co dělají kyčle? Dívejte se někam na obzor, nikoli pod nohy. A vnímáte ještě své okolí? Na začátek doporučuji trénovat v klidném prostředí,
- odbourejte pohybové nešvary, stěžejní je využívání opor – lehce krčte kolena, opírejte se do země, odvalujte celé chodidlo, neklaďte nohy pasivně před sebe, odtlačujte se, odlehčujte se, vynášejte se za hlavou výše. Neviste na kočárku nebo ověšeni taškami/dětmi. A uvolněte se,
- dýchejte – využijte základních principů dechu i v chůzi. Dýchejte plynule, nedýchejte povrchově, nezvedejte ramena, nezadýchávejte se (zpomalte).
Zvuk je výborný ukazatel správného došlapu – neměli bychom slyšet své kroky.
Cvik – chůze na sedacích hrbolech
Probuďte kyčelní klouby, protože mají-li omezenu hybnost, prvním varovným signálem bude vystouplé břicho a prohnutí v kříži. Ke cviku využijte židli s rovným tvrdým povrchem.
- Posaďte se na první třetinu židle a nastavte tělo do napřímení,
- obejměte dlaněmi hřebeny svojí pánve a zapojte představu, že zároveň drží vesla,
- nadzdvihněte jeden sedací hrbol a pošoupněte tuto stranu pánve vzad, nadzdvihněte druhý sedací hrbol a překonejte dosaženou vzdálenost,
- veslujte velice pomalu a plynně, jedná se o propojení vertikálního a horizontálního pohybu do „osmičky“,
- pozor, eliminujte kývavý pohyb trupu do stran a nadzdvihávání ramen (představte si, že jste loutka a máte v ramenou šňůrky, za které vás někdo u stropu drží),
- až se dostanete k zádové opěrce, opatrně posuňte pánev opět na přední okraj,
- pouze couvejte (nechcete zvyšovat bederní lordózu).
Chci se dozvědět víc
Zcela unikátní a komplexní publikace na českém trhu vás naučí pracovat s tělem i myslí, aby se diastáza začala stahovat a nikdy se již nerozšířila. Co vás v knize Diastáza čeká?
- nejnovější vědecké výzkumy a poznatky ze světa fyzioterapie, sportu a psychologie,
- hledání příčiny problému – efektivní řešení následků,
- spousta AHA! momentů, tipů, triků a vychytávek,
- zábavná forma čtení, podrobné ilustrace,
- deník na 6 týdnů – uzpůsobeno i pro vytížené maminky s dětmi,
- místa pro vpisky hodnocení, vjemů a pocitů,
- inspirace osobními příběhy, týdenní úkoly a zamyšlení,
- hlavně PRAKTICKÉ UKÁZKY!
Více informací o knize naleznete na stránkách COREyoga.cz.
Ač si teď možná zoufáte, že vaše tělo není v pořádku, že nevypadá hezky, vždy je úžasné něco nového začít, něco nového zkusit a mít naději na zdravé, plně funkční tělo. Diastáza není výsledek nevyhnutelného genetického osudu, je vytvořena naším životním stylem. Není úžasné, že nám tělo touto formou naznačuje, že něco
není v pořádku? Můžete najít podstatu problému hned teď, můžeme začít pracovat na nápravě právě dnes a po zbytek života žít plnohodnotně bez zdravotních problémů.
Článek vznikl ve spolupráci s Annou Novákovou, zakladatelkou COREYOGA.CZ.
Mohlo by vás k tématu ještě zajímat: