Chcete při běhu dosáhnout maximálního přirozeného pohybu? Vyberte si vhodnou běžeckou barefoot obuv se zero drop. Vysvětlíme vám základní rozdíly.
Pokud jste si někdy kupovali sportovní boty, nejspíš jste zaslechli pojem „drop“ a „zero drop“. Víte ale, co to drop je? Pojďme nakouknout na rozdíly mezi sportovní obuví a barefooty, mrkneme na plusy a minusy a uvidíme, kdo bude vítězem tohoto sportovního utkání.
Drop je výškový rozdíl podrážky mezi patou a špičkou boty, celé chodidlo se tak dostává do určitého sklonu. Krásně si to představíte na klasických dámských lodičkách, kde je pata viditelně mnohem výš než špička nohy. Většina klasických bot nějaký drop má, dříve to byl jakýsi standard.
Postupem času se ale přišlo na to, že drop může způsobit zkrácení Achillovy šlachy – a to nejen ten výrazný, ale i menší drop u sportovních bot. Tlumí totiž nárazy, jenže to je činnost, na kterou máme v těle určenou právě achillovku. A když jí něco pomáhá a sbírá nárazy za ni, ona zleniví a dochází k již zmíněnému zkrácení.
Není to ale jediný neduh, jaký nám mohou klasické boty s dropem přivodit. Často se objevují potíže s propriocepcí aneb polohocitem. Tohle dobře znějící slovíčko vyjadřuje pocit vlastního pohybu a pozice držení těla. Je to takový náš šestý smysl. Lidské tělo má totiž zakořeněnou přirozenost cítit povrch, po kterém se pohybuje.
To proto máme statisíce nervových zakončení právě na chodidle. Když nám ale vysoká podrážka tlumí náraz, tělo pořádně necítí povrch pod sebou a vyšle do mozku signál. Ten způsobí, že ve snaze ucítit povrch nutí nohy víc dupat, což může vyvolat potíže s koleny, kyčli a vůbec celým pohybovým aparátem.
Nulový drop (zero drop) znamená, že bota žádný rozdíl ve výšce paty a špičky nemá. Dalo by se říct, že podrážka je rovná. To ale neznamená, že jde o barefoot, pozor. I rovná podrážka u sportovních bot je poměrně vysoká a má určité tlumení, které ovlivňuje došlap i celkovou chůzi. Stále je to tedy protivník bosé obuvi, která vyznává co nejpřirozenější pohyb chodidla bez jakýchkoliv možných zásahů boty, takže co nejtenčí podešev.
Proto je zero drop pouze jedna z vlastností obuvi a neřeší další parametry, jako je tvar, prostor pro prsty, posazení paty a podobně. Oproti tomu barefoot řeší botu a chůzi komplexně.
Do našeho sportovního boto-utkání se v nemalé míře míchá ještě takzvaná minimalistická obuv, která je s barefooty často zaměňovaná. Ještě jste ten pojem neslyšeli? Řekneme vám o něm víc. Zatímco u barefootek je tloušťka podrážky 3–6 mm, u minimalistické obuvi je to o 4–7 mm víc. I když má menší množství pěnové výplně oproti jiným sportovním botám, stále jsou přirozený pohyb i dopad tlumené.
Minimalistická obuv se více podobá běžné obuvi a neřeší tvar špičky s dostatečným prostorem pro přirozený pohyb prstů. Běžně mívá drop 4–8 mm vysoký. To znamená, že pata je oproti špičce vyvýšená, tím se chodidlo dostává do sklonu. A že sklon podporuje nepřirozený postoj a nárazy na patu jsou více tlumené, čímž dochází k postupnému zkracování achillovky, to už víme.
Vybrat si správné sportovní boty je pořádná věda. Bota musí noze padnout jako ulitá, musí umět podržet na nerovném povrchu a ideálně nohu nijak neomezovat. Bota, která vás tlačí, ať už na palec, patu nebo třeba na nártu, rozhodně je špatně zvolená.
Záleží taky na povrchu, na kterém sportujete nebo se chystáte běhat. Je velký rozdíl v běhání po měkkých lesích a loukách oproti asfaltové cyklostezce. My lobbujeme za co nejpřirozenější pohyb v co nejpřirozenějším prostředí, takže ideálně barefoot a les. Je ale pravda, že v přírodě se noha musí poprat i s poměrně členitým terénem, což je mnohdy náročnější než asfalt. Taky stojíme nohama na zemi – ne každý má za domem CHKO.
Tvrdé povrchy nemusejí vůbec vadit, pro takzvané asfaltové běžce jsou naopak příjemnější. Tady doporučujeme v začátcích zvolit menší, klidně poloviční vzdálenost, než jakou jste byli zvyklí běhat ve sportovních botách. Lýtka a všech ostatních 33 nožních svalů si potřebuje trochu navyknout a vytrénovat se na jiný typ pohybu. Ale to půjde.
Při běhání v barefootech si tělo samo přirozeně nastaví techniku a držení těla (to je znovu propriocepce aneb šestý smysl). Člověk totiž intuitivně ví, co by ho bolelo. Proto tělo upustí od klasické běžecké chyby – dupání – a nechá se instinktivně vést do opatrných nášlapů.
Takže jak s běháním v barefootech? Rozhodně ano! A kdyby vás o běhání zajímalo víc, mrkněte na náš článek Jak běhat v barefoot botách.
Naboso výběr osvědčené běžecké obuvi:
Lidské chodidlo má 200 000 nervových zakončení. Ano, vážně je tam tolik nul. Dopřejme mu přirozený pohyb a co největší možný styk s podkladem, po kterém chodíme. Nohy i tělo se nám odvděčí, sami brzy ucítíte, jak se vaše chůze i běh stávají lehčí. Pro ještě intenzivnější zážitek z pohybu a lepší prokrvení a funkci chodidel, použijte NABOSO Senzomotorické vložky do bot. Po tréninku nohám dopřejte pár minut relaxace s NABOSO Neuro Ball. Chodidla můžete udržovat v kondici i pomocí cviků – o tom jsme se více rozepsali v článku Udržujte svá chodidla v kondici.
Kdo je vítězem dnešního sportovního utkání? V čem vyběhnete příště? Rozhodněte se sami.
Co by vás k tématu ještě mohlo zajímat?