Otestovali jsme chelsea botky značky Groundies, model Camden Dark Brown. Plujte při každém kroku na vlně stylu, elegance a maximálního pohodlí.
Testovaný model |
GROUNDIES CAMDEN WOMEN Dark Brown |
Určení | do města, pro barefoot začátečníky |
Svrchní materiál | hladká kozí kůže matného vzhledu |
Podešev | podešev TrueSense® GO1 se základní 3mm podrážkou a profilem 3,3 mm |
Podšívka | směs hřejivého fleecu a prodyšného mikrovlákna OnSteam® |
Střih | vhodný pro střední až užší chodidla |
Barevné varianty | tmavě hnědá, černá, koňaková |
Dostupné velikosti | 36–42 |
Cena | 2 529 Kč (se slevou 35 %, která platí do 20. 10. 2024 nebo vyprodání zásob) |
Podmínky testování | město, venkov, celodenní nošení |
Výrobce | německá značka Groundies |
Barefootovou obuv jsem poprvé obula v loňském roce – leguano amalfi – a od té doby svůj botník stále rozšiřuji o nové kousky. Protože jsem však velkou milovnicí léta, je většina z nich jen sandálového nebo botaskového typu.
Podzimní garderobu pořizuji obecně velmi nerada, ať se jedná o boty, či oblečení, a tak byste u mě i podzimní variantu barefootu hledali až do dnešních dnů těžko. Když se tedy na scéně objevily kotníkové zateplené botky Groundies, neodolala jsem.
Rozhodla jsem se vyzkoušet, jestli mi alespoň „bosá“ chůze pošmourný chladný podzim malinko zpříjemní. A stalo se.
GROUNDIES CAMDEN je klasická bota typu chelsea, která v sobě spojuje pohodu stejnojmenné části Londýna s typickou anglickou městskou elegancí.
Obouvání i zouvání je až neuvěřitelně snadné. Vzhledem k mým silnějším lýtkům se kotníkové obuvi spíše vyhýbám. Právě nazouvání bývá nejčastějším kamenem úrazu, zvláště u užších bot.
V případně bot Groundies však můžete na tento problém okamžitě zapomenout. Do bot se nasoukáte během vteřinky – jednoduše, pohodlně a bez použití lžíce na boty. Zouvání je ještě snazší.
Guma po stranách každé boty zajistí přilnutí k lýtkům právě v takové míře, aby bota pohodlně seděla a zároveň vypadala i na širší noze elegantně.
Barvu jsem z nabízených možností zvolila tmavě hnědou. Hnědý odstín mi tak nějak nejlépe koresponduje s tímto ročním obdobím a zároveň je barvou, která ladí téměř ke každému outfitu.
Také jsem se chtěla vyhnout klasické černé, která je sice nadčasová, ale které máme doma v botníku všichni plno a veselejší díky ní podzim rozhodně nebude.
Dark brown model je vyrobený ze semiše, který vyžaduje specifickou péči. Stejně jako nubuk má jedno velké minus: náchylnost na vodu a vlhkost. Pokud se tyhle materiály dostanou do styku s vodou, velmi pravděpodobně ztmavnou. Na obuvi se tak mohou tvořit fleky, které jí v pozitivním smyslu dodávají na originalitě a v negativním naruší dokonalý vzhled. Vše se to ale dá vyřešit: na nubuk i semiš seženete speciální gumy a kartáče, které jsou šetrné a dokážou podobné fleky odstranit.
Pokud chcete proniknout do tajů materiálů na výrobu barefoot bot: od klasiky po inovativní novinky, přečtěte si článek, kde najdete tipy k péči.
Boty jsem si vyzvedla začátkem září, kdy venkovní teploty ještě stále přesahovaly 30 °C a rozhodně to nevypadalo, že bych měla v brzké době sáhnout po zateplené obuvi. Počasí nás ale umí dokonale překvapit a tento rok si pro nás připravilo přechod do podzimu doslova skokový.
Během druhého zářijového týdne se teploty propadly ze dne na den z letních třicítek na pouhou polovinu a spolu s prudkým ochlazením se dostavil i stejně prudký déšť. Nastal tak ideální čas k přezutí a testování nového modelu.
Vzhledem k deštivé předpovědi jsem brzy doplnila zásoby impregnace a boty jí ihned ošetřila. A vyplatilo se. Proto si přečtěte, jak správně pečovat o kožené barefoot boty. Deštivých dnů přibývalo a ještě donedávna rozpálené chodníky najednou studily do chodidel a valily se přes ně potoky vody.
Přestože patřím k lidem, kterým je zima skoro deset měsíců v roce, jsem ani přes velmi nízkou podrážku překvapivě necítila žádný chlad. Zateplení bot je velmi příjemné a ve chvíli, kdy teploty klesnou ještě o něco níž (cca k 10 °C), stačí jen obléct silnější ponožku.
Ani déšť ve městě chůzi nijak nelimitoval. Ačkoliv povrch boty vypadal promáčeně, vracela jsem se každý den domů suchou nohou. Radovala jsem se, že botky jsou i vhodnou variantou do deště… i to však má své hranice, jak se později ukázalo.
Ulice měst, kde voda stéká do kanálů a její větší vrstva se tak na dlažbě dlouho nezdrží, nabízí pro běhání v chladném podzimním dešti přece jen trochu jiné podmínky než třeba venkov.
I když je obuv označovaná jako městská, chtěla jsem ji trochu vyzkoušet i v mimoměstském terénu a vyrazila takto obutá na jedno rodinné focení do vesničky kousek za Prahou. Procházka po okolí v přírodním terénu připomínala spíše příjemnou masáž a chůze byla pohodlná a zvládnutelná – až do té doby, než se spustil prudký liják.
Zastihl nás zrovna ve chvíli, kdy jsme fotili rodinné portréty uprostřed otevřeného pole. Stačilo pouhých deset minut v mokré trávě a v botách jsem navzdory použité impregnaci rázem měla rybník. Cesta domů v promáčených botách pak nebyla v chladném počasí vůbec příjemná.
Když se na oficiálních stránkách výrobce píše, že jde o městskou obuv, poslechněte a berte ji opravdu jen do města.
Sedět v nových botách v kanceláři, kde za celý den doběhnete maximálně párkrát ke kopírce, nebo v nich vyrazit na tříhodinové focení – to je jedna věc. Strávit v nich ale celý den na nohou… je už skutečnost hodná testování.
Zkusila jsem tedy botky hned v prvním týdnu na svém jednodenním fotografickém workshopu. Počasí nebylo zrovna přívětivé a celodenní postávání a číhání na dobrý záběr bylo skutečnou zkouškou ohněm.
Dokud se pohybujete, prochladnutí od nohou až tak často nehrozí. Avšak několikahodinové přešlapování na místě v chladném počasí a za nepříjemného mrholení – to už si o nastydnutí skutečně koleduje.
Jak se ale ukázalo, zateplení bot zafungovalo na jedničku s hvězdičkou a zvládla jsem to i bez ponožek z ovčí vlny, kterými mě kamarádka pro výuku v tyto měsíce zásobuje každoročně ve velkém.
Vedle tepla jsem ocenila i fakt, že ani po celém dni na nohou mě nebolela chodidla, nenašla jsem jediný puchýř ani otlačeninu a celý den jsem měla nohy jak v bavlnce.
Podzimní přezutí pro mě vždycky bylo noční můrou. Přejít z pohodlné a otevřené letní obuvi do uzavřených bot se nikdy neobešlo bez puchýřů a nepohodlí.
Šněrování a nazouvání kotníkové obuvi v teplém oblečení před odchodem z bytu připomínalo výkon hodný akrobata, po kterém by se hodila spíš sprcha než odchod do chladného dne.
A protože patřím mezi zimomřivé typy, kterým bývá od nohou stále zima, najít obuv, která by byla pohodlná a hřála zároveň, nebylo nikdy snadné.
GROUNDIES CAMDEN WOMEN Dark Brown jsou tak pro mě ideální podzimní obuví do města, která všechny mé problémy řeší v jednom. Jde o extrémně pohodlné boty, které se rychle a snadno nazouvají (což oceňuji zvláště ve spěchu).
Hodí se k sukni i kalhotám, do práce i za zábavou a moji nohu udrží v teple i v chladnějším počasí. Když navíc použijete impregnaci, můžete v nich vyběhnout i za slabého deště. A puchýře či otlačená chodidla? Tak ty jsou pro mě konečně minulostí.
Jana Kupčáková, původem z Českých Budějovic, je absolventkou a od roku 2013 také lektorkou Školy kreativní fotografie v Praze. Fotografii se aktivněji věnuje od roku 2008. Za tu dobu absolvovala několik skupinových i samostatných výstav doma i v zahraničí a její fotografie byly otištěny v několika fotografických publikacích. V roce 2012 získala ocenění Fotografka roku časopisu FotoVideo, její fotografie se objevily na stránkách prestižního Nikon kalendáře a je aktivní členkou světové fotografické komunity WOMEN STREET PHOTOGRAPHERS.
K fotografování ji přivedla její druhá vášeň – cestování. A právě tyhle své dva největší koníčky se snaží aktivně propojovat. I když je okolím vnímaná spíše jako všestranná fotografka, ve své tvorbě se zaměřuje především na humanistickou fotografii a s ní spojené výjevy z běžného života.