
Milujete bosou chůzi natolik, že vám v botách překážejí ponožky? Nezáleží přitom, jestli je zrovna léto, nebo zima. Chodidla se vám mohou potit tak jako tak. Právě proto vám přinášíme tipy, jak se o své nohy, potažmo barefooty starat, aby byly voňavé a jako ze škatulky.
Kdy jsou ponožky nutnost
Do práce, na přijímací pohovor nebo na slavnostní události, mezi které patří nejen svatba, ale i oficiální hostiny. Tam všude se rozhodně nehodí vyrážet bez ponožek – ženy pak do bot s uzavřenou špičkou volí zpravidla silonky v decentním, nejlépe tělovém odstínu. Nejste-li si jistí, jestli ponožky můžete nechat ve skříni, nebo ne, řiďte se tímto jednoduchým pravidlem: čím formálnější událost vás čeká, tím nutnější ponožky jsou.
Boty se dají nosit i bez ponožek
Neformální pracovní schůzky, prázdninové výlety či odpolední káva s kamarádkou. To jsou jen příklady situací, kdy se bez ponožek zcela dobře obejdete. Odkrýt nohy se vedle sandálů neostýchejte ani v mokasínech, espadrilkách či balerínách, ale i plátěných teniskách. Trend nošení bot bez ponožek přitom není žádný rozmar současnosti. Má své kořeny v Itálii, kde si muži již před mnoha a mnoha lety začali vyhrnovat nohavice a obouvali k nim boty typu mokasín, čímž světu odhalovali své kotníky.
Nošení bot bez ponožek je sice povětšinou příjemné, má ale i svá úskalí. Vedle pohodlí je potřeba myslet především na hygienu, tedy ochranu chodidel nejen před možnými odřeninami, ale i bakteriemi či plísněmi. Je totiž zcela přirozené, že se nohy do jisté míry potí, a to hlavně během letních měsíců nebo v uzavřených botách. A právě v tuto chvíli přicházejí na řadu nejrůznější vychytávky, které by vám doma neměly chybět.
Jak se zbavit zápachu nohou
Nepříjemný odér vás může potrápit, ať už ponožky nosíte, nebo ne, a může mít řadu příčin. Od nezdravé životosprávy přes stres až po prostý fakt, že bota není dostatečně prodyšná. Chodidla se pak více potí, což v kombinaci s bakteriemi vytváří onen nelibý pach. Tady kromě dostatečné hygieny pomohou i koupele s epsomskou solí, octem či jedlou sodou, domácí osvěžovač z vodky a několika kapek éterického oleje (např. z tea tree či máty), nebo ANTIBAKTERIÁLNÍ DEODORANT PEDAG, který se aplikuje do bot a pohltí v nich veškerý zápach, navíc je na několik dnů provoní. Zpozornět byste určitě měli v případě, že pokožka chodidel (zejména mezi prsty) je zarudlá, svědící a s drobnými puchýřky – často jde o plíseň, se kterou vám pomůže kožní lékař.
Když se nohy potí až moc
Pot je zcela přirozený – slouží k regulaci tělesné teploty a jen chodidla jsou během dne schopná ho vyprodukovat až 500 ml. Při zvýšené tělesné námaze či ve stresových situacích to samozřejmě může být i víc. Máte-li ale pocit, že se vám nohy i v klidovém stavu potí až moc a omezuje vás to v každodenním životě, je vhodné spolu s lékařem zapátrat po příčině.
Přílišné pocení totiž netrápí jen ženy v těhotenství či menopauze. Souviset může také se zvýšenou činností štítné žlázy, cukrovkou či neurologickými onemocněními a nezřídka i s pouhým nedostatkem vitaminu D v organismu. A jak si můžete pomoct sami? Vedle koloidního stříbra můžete vsadit také na speciální pudry, adstringentní bylinky jako šalvěj, ořešák či vrbu, nebo antibakteriální deodorant PEDAG SILKY TOUCH nebo COLLONIL BREEZE.
Co s otlaky a puchýři
Skvělou prevencí puchýřů a oděrek je například výše zmíněný antibakteriální deodorant s pravým hedvábím PEDAG SILKY TOUCH. Na pokožce totiž vytváří neviditelnou, sametově hebkou vrstvu předcházející pálení a následnému vzniku oděrek a puchýřků. Funguje i jako tvz. neviditelná náplast – má schopnost pokožku chránit/znecitlivět i po jejím poranění.
Skvělé jsou ale i různé samolepicí gelové polštářky, které zabraňují popojíždění a vyklouznutí nohou ze sandálů nebo odírání pokožky a vzniku otlaků nad patou. Po dlouhé túře pak jistě oceníte náplasti na puchýře, a to hlavně v situaci, kdy si nedočkavě nazujete nové pohorky a vyrazíte v nich na celodenní výšlap.
Aby to z bot „netáhlo“
Před vznikem nepříjemného zápachu ochrání vaše nohy antibakteriální deodoranty, o kterých už tu byla řeč. Jak ale pečovat o barefooty? Těm můžete preventivně dopřát nejrůznější spreje, a pokud už se z nich přece jen bude linout nějaké to nežádoucí aroma, přijde čas na důkladnější očistu. Vedle pohlcovače pachu SmellWell, který se prostě vkládá do bot, můžete některé barefooty i jednoduše vyprat, a to za pomoci kapslí na praní SellWell. Hodí se na textilní boty, jakou jsou třeba leguano, a nejenže boty zbavuje nečistot, ale taky eliminuje nepříjemný zápach.
Péče se vám vrátí
I po celém dni stráveném v botách mohou být vaše nohy voňavé a bez otlaků. Stačí se o ně po celý rok poctivě starat. Stejně jako o boty, které díky vaší pravidelné pozornosti nejen zůstanou voňavé, ale také budou po dlouhá léta vypadat jako nové. A že vás pocení netrápí? I tak o chodidla nezapomínejte pečovat – přece jen vás nosí po celý den.
Kam dál povedou vaše kroky?
- Jak správně pečovat o kožené barefoot boty
- Materiály na výrobu barefoot bot: od klasiky po inovativní novinky
- Proč se rozhodnout pro barefoot obuv, jak ji vybrat a nosit
- PODCAST: Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po porodu