Dětské barefoot sandály: Srovnávací test modelů pro rok 2023

Děti naBOSo

Dětské barefoot sandály: Srovnávací test modelů pro rok 2023

Víte, který typ dětských barefootových sandálů perfektně sedne na jaký typ nožičky a vašemu dítěti? Otestovali jsme všechny modely a detailně popsali.

Léto je konečně tady! Přichází doba, kdy s dětmi většinu volného času trávíme venku na čerstvém vzduchu. S tím se neoddělitelně pojí třídění botníku, protože sandálky, které dítko nosilo loni, už mu letos sedět nemusí.

Vybrat dobře padnoucí botu však může být trochu oříšek. U barefoot sandálů tohle platí jakbysmet. Řídit se pouhou velikostí totiž ani zdaleka nestačí. Je potřeba zohlednit nožičku dítěte – její tvar, šířku paty i výšku nártu, protože jedině dobře vybraná bota bude na nožce správně sedět a poskytne jí prostor pro zdravý vývoj.

V našem průvodci najdete srovnání různých modelů, jejichž parametry jsme hodnotili stejně jako při reálném nákupu. 

Jaký typ nohy jsme obouvali

Modelovi s rozměry nohou 195 x 75 mm jsme obouvali botky ve velikosti 30–32 podle toho, které nejlépe odpovídaly rozměrům nožky.

Nohy má středně širší, se středně vyšším nártem a užší patou. Prsty jsou do mírného vějířku.

Jak jsme boty testovali

Botičku i nohu jsme změřili, vyzkoušeli a pohmatem a pohledem jsme hodnotili, zda sedí. Velkou výhodou bylo, že modelovi je šest let a dokáže říct, zda a kde ho bota tlačí, zahýbat palcem, projít se a sdělit svoje pocity. U menších dětí vám musí stačit vaše vyhodnocení. Pokud si však nejste s měřením či určením typu nožičky jistí, neváhejte zavítat do některé z našich prodejen, kde vám s výběrem (nejen) dětských sandálů rádi poradíme.

U každé obuvi jsme porovnávali vnitřní délku a šířku boty, šířku v patě, výšku nártu a tvar boty i špičky, ohebnost podrážky i opatku a hloubku vzorku. V neposlední řadě i dotažení kolem kotníku.

Testované modely

CRAVE SHELLWOOD (vel. 30)

Na letošní novinku CRAVE SHELLWOOD jsme se hodně těšili. Boty jsou na první pohled krásně a kvalitně zpracované. Plná špička chrání prsty a dostatek otvorů zajistí jejich prodyšnost. Díky dvěma suchým zipům pojmou široké spektrum chodidel. Pata je střední a boty dokonale odpovídají vějířovitému tvaru.

Našemu modelovi seděly moc pěkně, měl v nich o trochu více místa v nártu než u Froddo, stále to ale bylo málo. Sandálky se krásně dotahují kolem kotníku. Zaručují dostatek prostoru pro práci prstů a jsou flexibilní.

šířka

tvar

špička

pata

nárt

podrážka

vzorek

opatek

střední až širší

vějíř

dominantní palec, zkosená

střední

střední

flexibilní

střední

mírně zpevněný

BABY BARE FEBO SUMMER (vel. 31)

Sandálky slovenské značky Baby Bare, které jsou vhodné na dominantní palec, krásně sedí i na užší patu a pojmou od nižšího až po střední nárt. Sandálky velmi dobře seděly v oblasti paty, na nártu se díky gumičce daly pěkně dotáhnout. V oblasti prstů poskytovaly dostatek prostoru. Jsou pěkně vzdušné a měkké.

Díky suchému zipu se dobře dotahují kolem kotníku. Jejich sportovní vzhled a odolnost je řadí mezi sandálky pro aktivní děti. Chodidlo velmi dobře ochrání, a přitom splňují všechny parametry barefoot obuvi. Při reálném nákupu by byly tyto sandálky favoritem.

Náš model je hodnotil jako velmi pohodlné a líbil se mu design.

šířka

tvar

špička

pata

nárt

podrážka

vzorek

opatek

střední

vějíř

dominantní palec, rovná

úzká

nízký až střední

středně flexibilní

minimální

zpevněný

PEGRES SANDÁLKY BF50 (vel. 31)

Sandálky Pegres mají tvar do vějíře s krásně širokou špičkou a úzkou patou. Jsou vhodné na dominantní palec a sestupné prsty. V nabídce máme jak z hladké kůže, tak i nubukové. Botičky jsou krásně široké a poskytují dostatečný prostor pro prsty, nepojmou ale vyšší nárt.

Model si stěžoval, že ho kolem kotníku dřou. To, že sandály nesedí, bylo evidentní už při obouvání, kdy se noha dovnitř vlezla jen stěží. Suchý zip jsme pak dopli na posledních pár milimetrů.

Nevadí; proto tedy sandálky doporučujeme na nižší nárt. Jejich velkou předností je skvělá flexibilita.

šířka

tvar

špička

pata

nárt

podrážka

vzorek

opatek

střední až široké

vějíř

dominantní palec, sestupné prsty

úzká

nízký až střední

středně flexibilní

střední

lehce zpevněný


FRODDO SANDAL D-VELCRO (vel. 31)

Sandálky od značky Froddo patří k jedněm z nejoblíbenějších i pro jejich univerzálnost. Sedí na široké spektrum nohou. Mají ideální tvar pro dominantní paleček. Díky dvěma páskům se velmi pěkně přizpůsobí. Středně flexibilní podrážka je prošitá a lepená s praktickým okopem chránícím špičku boty. V botě je navíc vyjímatelná pěnová stélka.

Našemu modelovi na první pohled seděly dobře, ovšem po bližším pohledu a komunikaci s ním byly celkově příliš úzké a nízké v oblasti nártu. Botičky jsou tak spíše pro střední nožky.

šířka

tvar

špička

pata

nárt

podrážka

vzorek

opatek

střední

fajfka

dominantní palec, sestupné prsty

střední

střední

méně flexibilní

minimální

zpevněný

BEDA SANDÁLY (vel. 31)

Sandálky Beda jsou na širší nohy s průměrným nártem, patou i kotníkem. Špička je spíše do roviny, nejsou tedy příliš vhodné pro dominantní palec a sestupné prsty. Botičky jsou krásně měkké a flexibilní se zpevněným opatkem, noha v nich velmi pěkně sedí a dají se dotáhnout dvěma suchými zipy.

Náš model byl mezi velikostmi, kdy ve velikosti 31 měl nadměrek minimální, ale ve velikosti 32 by byl zase příliš velký. Zkusili jsme menší velikost 31. Botička byla celkově menší než objem chodidla. Být o něco větší, seděla by lépe. Někdy tomu tak je, že z výběru botu, která by jinak seděla dobře, vyřadí fakt, že dítě je „mezi velikostí“.

Botičky doporučujeme na střední nárt a prsty do roviny. Díky děrování ve špičce jsou krásně prodyšné.

šířka

tvar

špička

pata

nárt

podrážka

vzorek

opatek

široké

rovný

rovná

střední

střední

velmi flexibilní

minimální

lehce zpevněný

3F BAR3FOOT SANDÁLY (vel. 31)

Velmi pohodlné sandálky polské značky 3F. Pyšní se velkorysým prostorem v oblasti prstů, vhodným pro dominantní palec. Skvěle sedí i na vyšší nárt a velmi pěkně se díky suchému zipu dotahují kolem kotníku. Našemu modelovi byly velmi příjemné. Bota je maximálně ohebná, kůže krásně jemná. Perfektně mu seděly na vyšší nárt a měl dostatek místa v oblasti prstů.

Protože na trhu zatím není velký výběr ve vzdušných teniskách pro tento typ širší nohy s vyšším nártem a sestupnými prsty, mohou je tyto sandálky nahradit. S nízkou bambusovou ponožkou, která odvádí pot, budou skvělou botou na prázdniny.

šířka

tvar

špička

pata

nárt

podrážka

vzorek

opatek

široké

vějíř

dominantní palec

střední

středně vysoký

velmi flexibilní

minimální

lehce zpevněný

AFFENZAHN SANDAL VEGAN (vel. 32)

Sandálky od německé značky Affenzahn jsou ideální botou, co se týká vzdušnosti. Mají velmi pěkný tvar a díky suchým zipům pojmou i vyšší nárt.

Na nohu našeho modela nebyly úplně ideální – nekopírovaly tvar vějířku a neposkytovaly dostatečný prostor pro pohyb prstů. V oblasti paty bylo prostoru zase příliš. Boty doporučujeme spíše na středně širší patu a rovné chodidlo. Sandálky jsou krásně měkké a dětem příjemné na noze.

šířka

tvar

špička

pata

nárt

podrážka

vzorek

opatek

středně úzké

rovný

dominantní palec, sestupné prsty

středně širší

střední až vyšší

flexibilní

minimální

bez opatkuSOLE RUNNER ERSA KIDS (vel. 31)

Kožené sandálky německé značky Sole Runner jsou už na první pohled velmi kvalitně ušité. Bota je středně flexibilní, pěkně široká ve špičce, vhodná na ploutvičku s dominantním palcem.

Náš model ihned po obutí hlásil, že mu sedí. Mají dostatek prostoru v nártu i v patě. Botičky doporučujeme na širokou nožičku s vyšším nártem.

šířka

tvar

špička

pata

nárt

podrážka

vzorek

opatek

širší

vějíř

dominantní palec, zkosená

střední

střední až vyšší

středně flexibilní

střední

zpevněný

XERO SHOES Z-TRAIL YOUTH (vel. 31)

Konečně jsou na trhu k dostání pravé otevřené sandály na horké letní dny. Xero Shoes se pustilo do výroby tohoto dětského turistického modelu před pár lety a od té doby patří k jedněm z nejoblíbenějších. Podrážka je dostatečně široká a pásky se přizpůsobí jakémukoliv nártu a kotníku. V patě pak noha krásně dosedne do patní vaničky a při pohybu noha nevypadává.

Náš model se dožadoval koupě bot, přestože už jedny sandálky měl – to vypovídá o jejich pohodlnosti na noze. Sandálky doporučujeme na středně širší až širokou nohu.

šířka

tvar

špička

pata

nárt

podrážka

vzorek

opatek

širší

vějíř

dominantní palec, zkosená

střední

střední až vyšší

flexibilní

střední

bez opatku

BOBUX SUMMIT (vel. 30)

Zkusili jsme do výběru zařadit i sandálky Bobux Summit, které podle tabulky ani popisu tvaru neměly sedět. Jsou vhodné na úzkou rovnou nohu s mírně dominantním palcem, úzkou patou i kotníkem.

A potvrdilo se, náš model do boty nedostal chodidlo ani způli. Sandálky jsou předurčené pro úzkou nohu. Jsou velmi flexibilní a mají příjemně vypolstrovanou patu. Svého bosochodce si zajisté najdou.

šířka

tvar

špička

pata

nárt

podrážka

vzorek

opatek

užší

do roviny

kulatá

střední

nižší až střední

velmi flexibilní

střední

zpevněný

Přestože se ze všech sil snažíme, aby popisky jednotlivých bot byly co nejpřesnější, v některých případech není nad osobní návštěvu prodejny. Modely, které vás zaujmou, tu svému dítku můžete jednoduše vyzkoušet a v případě, že si nebudete jistí výběrem, přispěchá vám na pomoc zkušený personál.

Věnujte výběru bot dostatek času. Nohy přece jen ponesou vaše děti po celý život – a právě dobře padnoucí boty, které nejsou ani moc malé, ani zbytečně velké, budou mít vliv nejen na správný vývoj jejich fyzického těla, ale i psychiky.

A že o barefootech uvažujete i vy sami, ač jste dávno dospělí? Nebojte, nic není ztracené – s jejich nošením můžete začít úplně kdykoliv. Pokud však váháte, které boty si do startu vybrat, mrkněte na tenhle článek, ve kterém vás krok za krokem provedeme jak výběrem bot, tak vašimi prvními bosými kroky. Případně nás rovnou navštivte v některé z prodejen v Praze, Berouně, Zlíně a nově také v Brně. Těšíme se na vás.

Co by vás k tématu ještě mohlo zajímat?

 

Související produkty

BABY BARE FEBO SUMMER Grey/Pink | Dětské barefoot sandály

1 629 Kč
Skladem
25 30

CRAVE SHELLWOOD Rose | Dětské barefoot sandály

1 590 Kč
Skladem

CRAVE SHELLWOOD Navy | Dětské barefoot sandály

1 490 Kč
Skladem
SOLE RUNNER ERSA KIDS Blue/Orange SOLE RUNNER ERSA KIDS Blue/Orange
-50%

SOLE RUNNER ERSA KIDS Blue/Orange | Dětské barefoot sandály

1 990 Kč 995 Kč
Skladem
31
PEGRES SANDÁLKY BF50 Růžové PEGRES SANDÁLKY BF50 Růžové
-30%

PEGRES SANDÁLKY BF50 Růžové | Dětské barefoot sandály

1 390 Kč 973 Kč
Skladem
BOBUX SUMMIT Sand Caramel 1 BOBUX SUMMIT Sand Caramel 3
-40%

BOBUX SUMMIT Sand Caramel | Dětské barefoot sandály

1 450 Kč 870 Kč
Skladem
BOBUX SUMMIT Red Navy 1 BOBUX SUMMIT Red Navy 2
-40%

BOBUX SUMMIT Red Navy | Dětské barefoot sandály

1 450 Kč 870 Kč
Skladem