RECENZE XERO SHOES XCURSION FUSION: Boty do pohody i nepohody

Výběr a údržba botRECENZE XERO SHOES XCURSION FUSION: Boty do pohody i nepohody

Testovaný model

XERO SHOES XCURSION FUSION Spruce

Určení

lehký trekking, volnočasové aktivity, do přírody, od jara do podzimu

Svrchní materiál

síťovina

Podšívka

síťovina a textil s vodoodpudivou membránou

Podešev

5,5mm gumová podrážka FeelTrue®

Střih

prostorné v oblasti špičky, vhodné pro střední až širší chodidla

Výška bot

mid (střední)

Barevné varianty

černá, šedá, hnědá

Dostupné velikosti 

36–48

Cena

4 190 Kč

Podmínky testování

cca 250 km (hory, kopce, louky, bažiny), květen–srpen 2022

Výrobce

XERO Shoes

Velkou část svého volného času trávím v přírodě. Česko mám prochozené a stejně tak například Slovensko nebo Estonsko, občas mě cesty zavedou i do Norska, Švédska, Turecka, Íránu nebo Iráku. Na jaře roku 2022 se mi do rukou dostaly minimalistické turistické boty XERO SHOES XCURSION FUSION.

Během léta se mnou navštívily zemi za polárním kruhem, estonské bažiny, polské pláže i české hory a louky. Něco jsme společně pochodili, nastopovali i nastáli, bylo to hodně intenzivní léto.

Hlavní plusy:

  • jsou pohodlné a sedí na noze
  • dobře kopírují podklad a chrání chodidlo
  • rychle schnou
  • jen pomalu se opotřebovávají
  • jsou lehké a v batohu dobře skladné
  • nedělají puchýře, a to ani při prvním použití
  • díky dobré prodyšnosti se v nich nohy příliš nepotí
  • nepípají na letišti na detektoru kovu

Hlavní minus:

  • bohužel nejsou tak voděodolné, jak jsem si představoval, přesto ale zvládly delší cestu v podmáčeném terénu

Základní charakteristika a technické hodnocení

Turistické botky XERO SHOES XCURSION FUSION jsou kotníkové barefootové „pohorky“, které je možné vzít i do náročnějších podmínek v ČR (jaro, léto a podzim) i za polární kruh (léto). Jde o minimalistickou robustní obuv stavěnou pro náročný terén.

S kvalitní 5,5mm podrážkou FeelTrue®, promyšleným vyztužením s dvojitým chevronem, 3,5mm výstupky a integrovanou vrstvou TrailFoam™ zajišťuje pohodlí, přilnavost a kvalitní oporu.

Vnitřní polstrování boty má zapuštěné švy a noha se uvnitř cítí jako v bavlnce. Odolná špička chrání prsty, kvalitní povrch zase boty proti oděru a přílišnému propouštění vody. Podrážka je dostatečně hrubá a členitá, neklouže tolik a noze poskytuje tu správnou podporu. Celkově jsou materiály vkusně designově poskládané, boty tak vypadají dobře v přírodě i při neformálních příležitostech.

Velkým plusem pro mě je váha bot. Na své cesty jsem zatím vždy vozil těžší pohorky, které ale v batohu zabíraly spousty místa – a hlavně byly velice těžké. To se nyní mění. Turistické boty XERO SHOES XCURSION FUSION se dají sbalit jen do malého balíčku, i proto se nyní stávají nedílnou součástí mých cest.

Testování v terénu

Česko – na vrcholky hor

V rámci testování trekovek jsem podnikl výstup na dva české vrcholy. Jedním z nich byla Kleť (1084 m) a druhým Poledník (1315 m).

Cesta na Kleť byla specifická hlavně tím, že jsem si XERO SHOES XCURSION FUSION vzal na nohy úplně poprvé. Měl jsem z toho trochu strach, ale bylo to zbytečné. Ten den nás čekalo jen 15 kilometrů z Holubova do Českého Krumlova a pohory se osvědčily. Teplota se šplhala k 35 stupňům, naštěstí většina naší trasy procházela ve stínu stromů. Nakonec z toho byla příjemná procházka, která i přes značné horko a pocení neskončila ani puchýři, ani odřenýma nohama.

Další kopec, tedy Poledník, už byl trochu náročnější. Boty jsem měl na nohou celý víkend, bylo potřeba fotit na Šumavě a okolí, kde mezi mé cíle zapadl i tamní hrad Kašperk. Většina stezky na vrchol vede po cestě, což není pro nohy úplně příjemné, zvlášť když je asfaltová.

Přestože pralo sluníčko a teplota stoupala do astronomických výšek, tady už bohužel beze stínu, šlo se mi v botách pohodlně a dobře se cítily i mé nohy. Po celém víkendu s XERO SHOES XCURSION FUSION na nohách jsem neměl ani jednu drobnou odřeninu, což považuji za dobrý výsledek.

Estonsko – stezky skrze bažiny

Letošní cesta po Estonsku byla plná překvapení. Nejdříve – hned první hodinu po příjezdu – má přítelkyně viděla medvěda, o kterých jsem tvrdil, že je prakticky nemožné tady je vidět. Hned nato jsme na pár vteřin vjeli do Ruska, byť se to zdá velice nepravděpodobné. To nejpřekvapivější bylo ale letos počasí: za celé dva týdny v této krásné zemi na nás spadlo asi 20 kapek vody a to se mi ještě za 15 let, co tam na sever jezdím, nestalo.

Právě proto jsem si vzal turistické boty XERO SHOES XCURSION FUSION na nohy vlastně jen jednou, a to na cestu přes bažinu Riisa v národním parku Lahemaa. Po zbytek času jsem chodil v XERO SHOES Z-TRAIL. Není to nijak náročný trail, a tak se šlo vcelku dobře. Bylo dusno a ve vzduchu visela voda, ve spojení s okolní bažinou se vzduchem neslo těžké vlhko. Přesto se mi šlo dobře, neměl jsem zapařené nohy, a tedy ani odřené. Byl to krásný výlet.

Norsko – trek za polárním kruhem

Opravdu těžký test přineslo pro botky Norsko, respektive ostrov Senja ležící asi 500 kilometrů severně od polárního kruhu. Letošní červenec byl tím nejdeštivějším, jaký za poslední léta tamní lidé pamatovali. Ostrov jsme prostopovali i prochodili, dlouhé řady hodin jsem pak postával na pobřeží a pokoušel se chytit rybu k večeři, většinou neúspěšně.

Po získání licence, nutné pro zapůjčení mořských kajaků pro naše budoucí plány, jsme s kamarádem Pavlem vyrazili na trek do vnitrozemí ostrova. První, co nás na trailu překvapilo, bylo prakticky nulové značení a mizející stezka mezi bažinami a kameny. Cesta procházela přes potoky i zavodněné louky. Pokud do bot neprotekla voda skrze stěny, dostala se tam prostě vrchem. Všude bylo tolik vody, že bylo úplně jedno, kudy člověk šel. Mokro v botách měl tak či onak.

Po celodenním pochodu nás naštěstí čekala chata, kde se dalo pohodlně přespat a usušit oblečení, boty i vybavení. Docela mile mě překvapila rychlost schnutí XERO SHOES XCURSION FUSION. Ještě večer byly krásně suché. Tedy – ne že by to k něčemu bylo, hned druhý den ráno jsme totiž pokračovali skrze bažinu, pak potok a na závěr i rozvodněné jezero, tedy šance na sucho v botách byla prakticky nulová.

Přes to všechno se šlo dobře, i když všude tekla, padala, nebo stála voda. Boty si dokázaly udržet teplo, a to i když se člověk na chvíli zastavil. Putování tak bylo příjemné i přes neustálé čvachtání.

Závěrečné hodnocení

Minimalistické turistické boty XERO SHOES XCURSION FUSION jsou pro mě velice dobrou variantou trekových bot na cesty, kdy jsou pro mě důležité nejen jejich „outdoorové“ vlastnosti, ale také skladnost a váha. Loňské léto bylo testovací, tak doufám, že se mnou za rok vyrazí na cestu do Grónska i do Afriky. No uvidíme, já už se těším.

Na závěr chci ještě říci, že se v nich cítím dobře na Šumavě v lese, na cestách za polárním kruhem v Norsku i při řízení mého bydlíku v Estonsku.

Minimalistické turistické boty XERO SHOES XCURSION FUSION otestoval Jiří Kalát. Cestující pisálek přednášející pro lidi, kteří rádi naslouchají. Miluje Blízký východ a severní Afriku, ovšem rád se toulá kdekoliv, kde je možné zažít dobrodružství či poznat něco nového. Je autorem knih Všichni tady lžou a Černobyl na kolečkách, spolupracuje s několika časopisy i cestovatelskými portály a přednáší na festivalech i různých místech po celé ČR. Snaží se také pomáhat, proto podporuje projekty jako 1000 statečných, Nadace Leontinka nebo Domov sv. Josefa v Žirči.

 

Kam povedou vaše další kroky?


Související produkty

Registrace do newsletteru

Nenechte si ujít naše speciální nabídky a slevy!