Objevte příčiny, příznaky a možnosti léčby hallux valgus (vbočený palec). Naučte se účinné strategie ke zmírnění bolesti a zlepšení zdraví nohou.
„Mám halluxy.“ Ano, ty máme my všichni. Ale v jakém stavu? Snad každý dospělý zná diagnózu hallux valgus. Diagnózu skloňovanou nejen mezi laiky, v časopisech, ale i mezi odborníky. Palce jsou nejdůležitějším prstem nohy. Slouží nejen ke stabilizaci nohy a k rovnováze celého těla, ale především při odrazu nohy. V článku se dozvíte vše, co o této vadě potřebujete vědět.
Obsah článku:
Diagnóza hallux valgus je jednou z nejčastějších ortopedických deformit, která se objevuje nejen v ordinacích ortopedů, ale i fyzioterapeutů, podiatrů… a setkává se s ní i personál v prodejnách naBOSo.
Vbočený palec se netýká pouze samotného palce, jak se může někdo mylně domnívat. Jedná se o komplexní postupující statickou deformitu přednoží, kdy dochází k vnitřní rotaci první nártní kůstky, jejímu odklonění směrem ven od ostatních kostí, proximální (blíže k tělu / blíže ke kotníku) článek palce se vybočí směrem dovnitř a celý prstec může i rotovat na vnější hranu.
Dochází také ke změnám na svalové úrovni. Flexory (ohýbače) a extenzory (natahovače) palce se posunují laterálně (více k ostatním prstcům) a po čase dochází k jejich zkrácení.
V oblasti hlavičky prvního metatarzu (první nártní kost) se tvoří tzv. bunion, kostěná exostóza (výrůstek). V tomto místě probíhají také zánětlivé procesy, které bývají bolestivé, kůže u kloubu je zarudlá, často i teplá.
Zpravidla se zde objevují také artrotické změny a u některých případů i osteofyty (kostěné výrůstky přímo v kloubu). Oba tyto problémy do budoucna mohou způsobovat další komplikace, jako je hallux limitus či rigidus (omezená hybnost palce, úplná nehybnost palce).
Základní kloub palce je místem, kde se setkávají dvě nožní klenby – podélná a příčná. Bez jeho kvalitní opory o podložku nemáme ani kvalitní pilíře pro klenby nohou. Málokdy se objevuje diagnóza hallux valgus samostatně. Ve většině případů nalezneme další přidružené problémy, jako je propad příčné klenby, deformity ostatních prstců nebo patologické postavení zánoží.
Celkový stav přednoží nám udává i distribuci tlaku. V drtivé většině případů je u diagnózy hallux valgus odlehčen základní kloub palce, někdy ztrácí oporu úplně. Tlak je tedy přesunut směrem pod hlavičky ostatních metatarzálních kostí, kde velmi často na kůži vzniká otlak až keratóza, objevují se i kuří oka a místo bývá bolestivé.
Fyziologické postavení palce se dle literatury ukotvuje mezi devíti stupni valgozity a varozity (vbočení dovnitř a vybočení ven). Kloubní plošky nejsou dokonale rovné, ale mírně zaoblené, a tedy jejich pohyb do valgozity a varozity je poměrně snadný, dokonce fyziologický. Jsou pohyby, kdy jsou tyto odchylky naprosto přirozené a bez nich bychom nemohli fungovat.
Kromě postavení struktur vůči sobě nás zajímá svalová funkce a rozsah pohybů. Svaly by měly být dostatečně silné a rozsahy tak akorát. Ani hypermobilitu, ani omezený pohyb nechceme vidět. Pro chůzi je fyziologická alespoň 30stupňová dorziflexe palce (zvednutí palce). Pokud tento aspekt chybí, noha si hledá náhradní pohybové vzory, které mohou k deformitám přispívat.
Patologické postavení a nedostatečná funkce palce mají vliv na celé tělo a naopak postavení segmentů těla má vliv na postavení nohy a palce.
„Měla je moje babička, mamka a má je i sestra. Já je zatím nemám, ale bojím se, abych je nezdědila.“ Ano, toto je věta, kterou slyším v ordinaci často v různých interpretacích. Genetika má velmi významnou roli nejen u této diagnózy.
Není to tak, že byste zdědili přímo hallux valgus, ale dědí se predispozice k vadě. Geneticky podmíněný je tvar a velikost kostí, tedy i kloubních plošek. Ovlivněná může být i kvalita vaziva a měkkých tkání.
K těmto zmíněným faktorům, které jsme schopni ovlivnit jen minimálně, patří také nález tzv. Mortonovy nohy, kdy je první nártní kost kratší než druhá. Je tedy ovlivněná i biomechanika nohy, chybí kvalitní opora o palcový kloub a odraz je často vedený nikoli přes palec, ale přes druhý prst.
Kompenzačně se objevuje vytočení špičky ven a otlaky či keratózy v oblasti hlavičky palce na vnější straně.
Dále jsou tu přímé vlivy – nevhodně zvolená obuv, ale i ponožky. Tyto dva aspekty nejsou primárním důvodem vzniku deformity, nesmí však být opomíjené.
V neposlední řadě nesmíme zapomenout na nepřímé vlivy, mezi které patří například snížení podélné klenby, postavení přednoží, metabolická a revmatická onemocnění. Řadí se sem také traumatické změny.
Konzervativní terapie se ne vždy zaměřuje komplexně. Mnohdy terapeut zůstává u řešení pouze nohy (od kotníku dolů), v horších případech řeší jen oblast palce. Terapie se odvíjí od celkového stavu a stupně deformity, na základě charakteru obtíží konkrétního klienta. Jak jste se již dozvěděli, jde o rozsáhlý problém, který nemá instantní řešení.
Cvičení by mělo být zaměřené na celou dolní končetinu. Využívají se měkké a mobilizační techniky na oblast přednoží, ale i na zbytek nohy.
Lze využít pasivní korektory, které jsou vyrobené z měkkého silikonu. Někteří podologové dělají korektory přímo na míru. Tyto korektory lze využít i při chůzi.
Existují také noční redresory, které však mohou být bolestivé a nepohodlné a jsou určené pouze na čas v odlehčení. Podobným principem pracují také adjustační ponožky, které se nosí na relax a mohou pomoci s uvolněním přednoží, ale i celé nožky.
Kinesiotapy pomáhají k udržení centrovanějšího postavení palce, a to i při chůzi. Nyní se na trhu objevily také ponožky ze speciálního materiálu, které mají podobnou funkci jako tejpy. Jsou k dostání u vybraných podologů.
V neposlední řadě mohou pomoci ortopedické stélky, které jsou upravené přímo na míru konkrétní noze. O stélkách si můžete pustit PODCAST: Bc. Edita Prošková: Vložky a další kompenzační pomůcky.
Individuálně vyhotovenou stélkou je myšlena vložka do boty, která je vybraná podle proporcí vaší nohy a následně doupravená pod vaší nohou. Korekce mají své zásady a jen zcela výjimečně se stává, že by byly obě stélky korigované stejně.
Operativa zde má také své místo, ale před každým zákrokem je dobré absolvovat dobře a cíleně vedenou rehabilitaci. Celkem je popsaných více než 100 různých operativních přístupů. Nejčastější čtyři postupy jsou: výkony na měkkých tkáních, osteotomie, resekční plastiky kloubu a artrodézy.
Cílem operací je, aby palec byl v co nejlepším postavení pro oporu i dynamiku. Jedním z cílů je také eliminace bolesti a možnost „vejít se“ do obuvi. Po operaci by v každém případě měla proběhnout rekonvalescence v rukou fyzioterapeuta.
V mnoha případech však bohužel nastává recidiva, protože operativní přístup neřeší příčinu problémů, často ani nebývá doporučena rehabilitace.
Velmi důležitá je prevence. Tak jako u všeho. Co můžete pro své nohy udělat? V první řadě je dobrá preventivní prohlídka u podiatra. Ten vám nohy vyšetří a upozorní na nedostatky, na kterých spolu následně můžete pracovat.
Skvělým pomocníkem jsou již výše zmiňované adjustační ponožky. To jsou ponožky, které disponují meziprstními válečky. Po nasazení na nohy dochází k uvolnění měkkých tkání v meziprstních prostorách, nártu, ale i ve zbytku nohy.
Pomáhají při nejrůznějších bolestech nohou. Od bolestí pat, klenby až po samotné prstce. Avšak pozor – jsou určené k relaxaci, ne pro chůzi.
Vhodná obuv je nedílnou součástí prevence mnoha deformit. Obuv by měla kopírovat tvar vaší nohy. Měla by být dostatečně dlouhá i široká. Měla by perfektně sedět v nártu a patě. Někomu vyhovuje vyšší podešev, jinému tenčí. Všeobecně by měla být dostatečně ohebná všemi směry, a to i do zkrutu.
U vybraných případů je vhodnější pevnější podešev – to už je na konzultaci s odborníkem u konkrétních případů. Neměly by mít drop nebo podpatek. Nezapomínejte ani na ponožky. Příliš úzké, kompresní nebo tvarově nevhodné ponožky vašim nohám také neprospějí.
Buďte aktivní. Choďte co nejvíce naboso v různorodém terénu. Otužujte svá chodidla – nejen ve smyslu teplot, ale i podnětů. Někomu může z počátku vadit i tráva. Postupně si noha zvykne a trávu můžete vyměnit za oblázky, písek, kamínky. Můžete cvičit toe jógu, provádět automasáž chodidel… nebo si na masáž zajít.
Nezapomínejte ani na pravidelnou pedikérskou péči. Obroušení ztvrdlé kůže, hydratace pokožky, péče o nehty.
Pokud si nejste jistí stavem svých nohou, nebojte se obrátit na odborníky. I prevence je důležitá a mnohdy by včasná návštěva horšící se stavy vyřešila. Pokud totiž necháte patologie zajít příliš daleko, mohou už být strukturální změny nevratné.
Článek vznikl ve spolupráci s Bc. Editou Proškovou, která se zabývá získanými i vrozenými vadami nohou dětí i dospělých. Pomocí cvičení a podiatrických pomůcek pomáhá narovnávat narušenou funkci nohou, která má vliv na stav celého pohybového aparátu.
Edita Prošková – fyzioterapeut, podolog na Facebooku a Instagramu