Recenze Angles

Recenze bosých (barefoot) bot Angles Socrates

Mgr. Igor Slouka, www.TuristikaNaboso.cz, leden 2017 

Dnes jsem poprvé vyzkoušel české boty Angles Socrates. Jde o žhavou novinku na poli kožených univerzálních a společenských bot, v kategorii jako Vivobarefoot sériově Gobi / ruční výroba Porto.

Myslím, že se ohledně obuvi mohu považovat za velmi náročného, neboť se již od roku 2013 velice intenzivně věnuji chůzi naboso (www.TuristikaNaboso.cz) a od roku 2015 i bosým botám (vedoucí pracovník www.naboso.cz, vč. řešení reklamací). Z bot Angles jsem, upřímně řečeno, opravdu nadšen jako dosud z žádných jiných. Zde je mé hodnocení:

Cena férová: 3990 Kč; tj. o něco méně než Gobi a o polovinu méně než Porto. Cena je za takto kvalitní obuv velice přijatelná.

Vzhled geniální: velmi povedený a solidní vzhled si mne okamžitě získal, včetně kresby či patiny na povrchu kůže. Tato obuv má podle mne velmi pozitivně výrazné „genius calcei“ – osobnost, image bot. Tím spíše, že boty si – na rozdíl od mainstreamových zahraničních a převážně asijských výrobců - můžete s velmi krátkou desetidenní čekací dobou nechat vyrobit na zakázku s různými barevnými kombinacemi kožených dílů, tkaniček, šití i podešví.

Výrobce zlatý český: Tyto boty jsou na první pohled špičkové kvality, z kvalitní kůže, vyrobené ve Zlíně, a to z cca 60 % ručně, materiály pocházejí z EU. Tedy žádná Asie. S tím souvisí i špičkový pozáruční servis – boty jsou snadno kdykoli opravitelné přímo u výrobce. Boty jsou navíc vyráběny přímo na české nohy, ve spolupráci s univerzitou T. Bati ve Zlíně.

Vložky horké: K botám se na zimu dodávají již na první pocit velice teplé a příjemné vložky, s chlupem z pravé ovce, s voděodolnou folií, které používá i Hasičský záchranný sbor ČR do bot svých hasičů.

Bez vložek také „huj“: S potěšením konstatuji, že vnitřek boty je celokožený, žádná syntetika. Dokonce ani nejsou vidět jakékoli nitě či šití, které u jiných bot praskají či povolují v důsledku kontaktu s nohou a tření. Takže boty lze naprosto bez problémů nosit i bez vložek, tj. prakticky celoročně. Ještě jednu záležitost zmíním – zdvihnete-li u mnohých bot vložku a posvítíte-li si i do špičky, často vidíte tzv. „Nahoře huj, dole fuj.“ Jinými slovy – bota na první pohled vypadá hezky, kvalitně, ale „pod pokličkou“ tedy pod vložkou pak můžete vidět nedokonalé švy, lícování i lepení. Ne tak u Angles – i „dole“ jsou „huj“, prostě kvalita i na druhý pohled.

Voděodolnost chvalitebně: Boty nemají zvýšenou voděodolnost – mají však (na rozdíl od řady jiných bot) kvalitní lepení a šití, takže obzvláště po naimpregnování ev. navoskování bych se vlhka rozhodně nebál.

Další klíčové vlastnosti: Boty Angles samozřejmě splňují barefoot kritéria pro zdravou obuv. Chybí tedy zvýšená pata, podpora klenby či přizvedlá tuhá špička. Naopak mají nízkou hmotnost, dostatečný prostor pro prsty a tenkou ohebnou podrážku. Komentář zaslouží níže uvedené položky:
  • Prostor pro prsty jako tělocvična – boty Angles jsou nesmírně prostorné, podstatně prostornější, než Vivobarefoot. Prsty mohou bez problémů pracovat. Mé běžné velikosti bot byly v rozmezí 44 – 47 EU. Boty Angles jsem zvolil č. 44.
  • Podešev tichá voda – při pohledu zboku se může zdát, že podešev je poměrně silná, tuhá a se sklony ke klouzání, jako např. u bot Porto. Opak je pravdou – podešev bot Angles je relativně velmi tenká a pružná, navíc např. na dlažbě neklouže, citlivost vnímání povrchu je překvapivě velmi dobrá.
  • Hmotnost nezatíží – hmotnost je obdobná, jako u bot Porto, tj. cca 350g. Pro srovnání – obdobná klasická bota váží ca 700g, dvojnásobek.
Závěr: Skutečně jako jedny z mála, ne-li jediné, tyto boty naplňují mou představu o ideální vyšší společenské barefoot botě, a to nejen vlastnostmi, ale i kvalitou. Ze současné nabídky bych vybral právě tyto a ne jiné. Láska na první i druhý pohled. Tvůrcům bot Angles patří můj obdiv.