Návody k použití a údržbě

Co by vás mohlo zajímat?

Produkty péče o boty

Návod na použití a údržbu obuvi

Výběr obuvi

Při výběru obuvi je nutné brát ohled na to, aby zvolený druh obuvi, velikost a šířka přesně odpovídaly vašim potřebám. Velikost boty (délka vnitřního prostoru) musí být vždy delší než délka vašeho chodidla. V botě musí být tzv. nadměrek do délky (což je volný prostor uvnitř obuvi před prsty) a nadměrek do šířky (bota tedy nesmí být užší než chodidlo). Nadměrek slouží k volnému pohybu a přirozenému odvalu chodidla. U dětí zajišťuje nadměrek rovněž prostor pro růst chodidla. Vaše prsty by se při chůzi nikdy neměly dotýkat špičky boty. V botě byste měli být schopní pohodlně roztáhnout prsty do šířky. Dbejte na vhodnost daného materiálu a podrážky pro účel použití, za kterým obuv kupujete. Nevhodně zvolený typ obuvi, velikost nebo tvar vůči vašemu chodidlu nemůže být důvodem k pozdější reklamaci.


Účelovost obuvi

Pro každý účel užití je vhodný jiný druh obuvi. Účelovost ovlivňuje volbu použitého materiálu, konstrukci, provedení a způsob údržby obuvi. Berte tedy, prosím, při výběru v úvahu, k jakému účelu chcete obuv používat.

  • Vycházková obuv – je určená k nošení v exteriéru (město, lehký terén – např. park) a interiéru. Vyznačuje se klasickou konstrukcí bez výraznějších módních prvků. Obvykle jsou u ní životnost a pohodlnost důležitější než módnost. Vycházková obuv je určená do suchého prostředí. Před použitím ve vlhkém prostředí ji dobře naimpregnujte.
  • Rekreační obuv – ta je k nošení ve volném čase při různých rekreačně-vycházkových příležitostech. Její konstrukce je přizpůsobená k použití v exteriéru, i v mírném, upraveném přírodním terénu. Tato obuv není určená k provozování sportovních aktivit.
  • Sportovní – obuv určená k provozování různých sportovních aktivit. Svou konstrukcí odpovídá požadavkům příslušného druhu sportu, proto je nutné používat ji pouze k tomuto sportu.
  • Domácí obuv – je lehká textilní obuv jednoduché konstrukce určená k nošení v interiérech. Domácí obuv s textilní podešví je určená především k udržení nohou v teple – není určená k běžnému nošení venku. Při běžném nošení může dojít k poškození podrážky této obuvi.
  • Zimní obuv – je určená k nošení v exteriérech v zimním období. Vyznačuje se vyšší úrovní tepelně izolačních vlastností, často teplou vlasovou podšívkou. Před použitím ve vlhkém prostředí ji dobře naimpregnujte.


Vlastnosti obuvi

  • Obuv s membránou – některá obuv může být doplněná o tzv. membránu. Jedná se o mezivrstvu mezi svrchem obuvi a podšívkou, která zvyšuje užitné vlastnosti boty. Obuv s membránou zabraňuje průniku venkovní vlhkosti a zároveň odvádí vnitřní vlhkost (pot) z obuvi ven.
  • Vodoodpudivá obuv – jedná se o tovární povrchovou úpravu svršku, která vyžaduje pravidelnou obnovu pomocí impregnačních sprejů.
  • Voděodolná (nepromokavá) obuv – je to schopnost materiálu nepropustit vodu a vlhkost skrz. Nejčastěji jde o materiál svršku ve spojení s membránou, která zajišťuje nepromokavost. I u této varianty je nutná pravidelná údržba pomocí impregnačních sprejů.


Pokyny k údržbě obuvi

• Obuv noste vždy řádně zapnutou a zašněrovanou, aby nedocházelo k poškození vnitřních částí obuvi, jako je stélka či pata obuvi.
• Obuv obouvejte a vyzouvejte zásadně řádně rozvázanou nebo rozepnutou. Nikdy způsobem vyzouvání „boty o botu“. Používejte obuvnickou lžíci.
• Obuv střídejte a nenoste každodenně stejnou.
• Obuv před prvním použitím naimpregnujte a ošetřete vhodnými ošetřujícími prostředky, dále provádějte dle potřeby.
• Syté a tmavé odstíny usní mohou zpočátku použití při zvýšeném pocení či provlhnutí barvit (tyto barvy jsou zdravotně nezávadné).
• Nerovnoměrná kresba líce, částečná rozdílnost barevného odstínu a přírodní znaky (jizvy, vrásky) nejsou vadou, ale charakteristickým znakem přírodních usní.
• Na vzhled obuvi má negativní vliv působení posypových materiálů, kterými se v zimních obdobích ošetřují komunikace. Agresivní chemické látky obsažené v posypech narušují strukturu materiálů, způsobují zbobtnání a výskyt charakteristických světlých skvrn – map. Snažte se omezit působení těchto látek na obuv. Po použití otřete obuv od zbytků sněhu či vlhkosti. Obuv pravidelně ošetřujte, správně ošetřená obuv lépe odolává těmto negativním vlivům. Obuv poškozenou tímto způsobem nelze reklamovat.
• Boty neperte v pračce, pokud to výrobce výslovně nedovoluje.
• Boty nesušte v sušičce nebo na horkém topení.
• Boty noste pouze suché. Po použití ve vlhkém prostředí nechte obuv co nejdříve řádně vysušit. V případě, že používáte obuv s vnitřní stélkou, vždy ji při sušení vyjměte.
• Při nákupu se poraďte s prodejcem o nejvhodnějším prostředku k ošetření vámi zvolené obuvi.


Doporučený postup sušení

Vyjměte vnitřní stélku (pokud ji lze vytáhnout) a vycpěte mokré boty novinami. Sušte při pokojové teplotě. Boty nechte řádně vyschnout a nenoste je, dokud nejsou úplně suché.


Použitý materiál, jeho údržba a ošetření

V současné době se používá velké množství materiálů od mnoha druhů usní až po materiály syntetické a textil. Základní znalosti o použitých materiálech spolu se správným ošetřováním a pečlivou údržbou prodlužují životnost vaší obuvi. Useň je nejčastěji používaný přírodní materiál s ideálními vlastnostmi pro výrobu obuvi. Useň je prodyšná, měkká, má velmi dobré absorpční vlastnosti a do jisté míry je schopná se přizpůsobit individuálnímu tvaru nohy. Nerovnoměrná kresba líce a částečná rozdílnost povrchu je charakteristická pro přírodní useň a odlišuje ji tak i vzhledem od syntetických materiálů. Useň není neomezeně odolná proti působení vlhkosti, a to ani z vnější (klimatické vlivy), ani z vnitřní strany (pot). O usňovou obuv je proto třeba neustále pečovat. Rozeznáváme několik základních druhů usní:

  • Hladká useň – je useň s jemně strukturovaným povrchem s malými póry. Obuv zbavte nečistot vhodným kartáčkem nebo měkkým vlhkým hadříčkem a otřete do sucha. Použijte impregnaci a vhodný krém požadovaného odstínu nebo vosk, vyleštěte. Pro občasnou údržbu (např. v práci, během cestování) lze použít i samolešticí houbičky – ty však dodávají usni pouze lesk a nelze jimi nahradit pravidelné ošetřování vhodným krémem nebo voskem. Některé vosky slouží zároveň jako impregnace.
  • Nubuk, velur (semiš) – je useň broušená po líci nebo po rubu. Obuv z tohoto materiálu ošetřujte pryžovým kartáčkem a přípravky, které jsou určené pro vlasové usně. Tyto přípravky oživují barvu a mohou být barevné, nebo bezbarvé. Důležité je ošetření vlasových usní vhodnou impregnací zvyšující odolnost proti vodě. Tyto usně nikdy nekrémujte (nevoskujte).
  • Ostatní usně – existuje celá řada dalších druhů usní, které se vyznačují především barevnými efekty a rozmanitostí zpracování povrchu. Charakteristickou vlastností většiny těchto usní je, že během používání se jejich vzhled „vyvíjí“. U usní se stíranou úpravou je původní barva usně překryta další, často kontrastní barvou. Tato kontrastní barva se při nošení na nejvíce namáhaných místech stírá, pak prosvítá původní barva. Při stírání může docházet k ušpinění oděvů světlejších barev. Další variantou jsou usně s mechanicky narušeným lícem, kde je líc nové obuvi rozpraskaný, patrná je odlišná barva struktury usně. Během nošení líc dále praská, na nejnamáhanějších místech se zcela odlupuje a dochází k obnažení struktury materiálu. Popsané základní změny probíhají velmi rychle a při pokračujícím používání se prohlubují. Obuv záhy získává patinu a charakteristický „použitý“ vzhled. Takové změny jsou žádoucí, nejedná se o projev vady. Tyto usně v žádném případě nekrémujte ani neleštěte. K ošetření používejte bezbarvé impregnační spreje, které nechejte na povrchu obuvi zaschnout. Impregnace částečně chrání obuv proti vlhkosti a zašpinění, přesto se výrazného ušpinění obuvi vyvarujte, z povrchu usně ho lze jen velmi obtížně odstranit.
  • Textil – textilní obuv ošetřujte za sucha kartáčováním a vhodnými prostředky na textil, které ji čistí, impregnují, oživí barvy a částečně zamezí ušpinění. Textilní obuv nepoužívejte ve vlhkém prostředí – není odolná vůči působení vnější vlhkosti.
  • Syntetické materiály – plasty, koženky, portery – výhodou této obuvi je, že i při delším používání si udržuje svůj vzhled. Tyto materiály vzhledem často připomínají useň. Taková obuv je velmi nenáročná na údržbu.
  • Plastové součásti obuvi (svršek i spodek), které jsou barvené po povrchu, jsou velmi náchylné k mechanickému poškození způsobenému např. zakopnutím. Při tomto poškození dochází k sedření barvy na povrchu a k prosvítání původní barvy materiálu. Omývejte ji vlhkým hadříkem s přídavkem saponátu a utřete do sucha. Na čištění a ošetření lze použít také speciální výrobky na syntetické materiály.
  • Pryž – obuv omývejte vlhkým hadříkem s přídavkem saponátu a otřete do sucha.
  • Voděodolná membrána – speciální materiály tohoto druhu zajišťují voděodolnost a prodyšnost obuvi. Obuv nejprve očistěte od hrubé špíny pomocí vlažné vody a hubky nebo kartáčku. Po uschnutí povrchu obuvi naimpregnujte vhodným impregnačním prostředkem
    – použijte pouze přípravky, které doporučují výrobci těchto membrán (např. Collonil). Kvalitní impregnace zajišťuje dlouhodobou funkčnost membrán (odvod tělesných par) tím, že zabraňuje pronikání nečistot spolu s vlhkostí do struktury materiálů a póry membrány se neucpou.


Podmínky Reklamace

Reklamaci zboží je možné uplatnit s dokladem o koupi nebo jiným věrohodným dokladem (např. při platbě kartou nebo převodem – výpis z účtu). Zboží reklamujte neprodleně po zjištění závady, na pozdější reklamace nebude brán zřetel. Reklamace může být zamítnuta z hygienických důvodů v souladu se Zákonem o ochraně zdraví č. 258/2000 Sb., pokud je reklamované zboží špinavé, mokré nebo jinak hygienicky nepřijatelné. Po odstranění těchto závad by byla reklamace opětovně přijata a řešena. Posouzení oprávněnosti reklamace a její vyřízení trvá nejdéle 30 kalendářních dní od přijetí zboží do reklamačního řízení. Za vadu nelze považovat změnu zboží v důsledku jeho běžného používání, nesprávného použití či zásahu. Reklamace se vztahuje pouze na vadu
způsobenou materiálem či výrobou.


§ 2107 OZ: Je-li vadné plnění nepodstatným porušením smlouvy (tedy obecně řečeno, vada je odstranitelná), má kupující právo na odstranění vady, výměnu vadné části, anebo na přiměřenou slevu z kupní ceny.
§ 2106 OZ: Je-li vadné plnění podstatným porušením smlouvy (vada je závažná, neodstranitelná, nebo se vyskytlo najednou několik vad), má kupující právo:

  1. na odstranění vady dodáním nové věci (výměna zboží za nové),
  2. na odstranění vady opravou – nesmí být k povaze vady nepřiměřená (např. velký zásah do obuvi nebo oprava by byla viditelná apod.),
  3. na přiměřenou slevu z kupní ceny,
  4. odstoupit od smlouvy (vrácení peněz).

Jak mohu reklamovat zboží?

Reklamační dobu nelze zaměňovat s životností výrobku, tedy s dobou, po kterou výrobek může vydržet při správném použití, ošetřování vzhledem ke svým vlastnostem, danému účelu a rozdílnosti v intenzitě jeho používání.

 

Potřebujete poradit? 

Zavolejte nám v pracovní dny od 10 do 16 na telefonní číslo +420 228 224 478 nebo napište na objednavky@naboso.cz.

Adresa: naboso s. r. o., Poděbradská 1020/30, Praha 9 - 190 00

Najdete nás také na prodejnách v Praze, Brně, Berouně a Zlíně