Barefoot: žij naBOSo - Mgr. Lucie Pytlová autorka knihy - naBOSo mluVÍ

Chůze, pohyb a zdravíBarefoot: žij naBOSo - Mgr. Lucie Pytlová autorka knihy - naBOSo mluVÍ

Mgr. Lucie Pytlová je fyzioterapeutka na mateřské dovolené. Po ukončení studií bylo oslavena, jestli napíše knihu o barefoot obuvi. O tři roky později držela svou knihu v náručí a její prodej se rozpoutal naplno.

Barefoot: žij naBOSo - Mgr. Lucie Pytlová autorka knihy

Rozhovor s Mgr. Lucí Pytlovou

Podcast naBOSo mluVÍ. s Mgr. Lucí Pytlovou

Správný dopad nohy na zem

Jak se má správně došlapovat na nohy? Na patu nebo na špičku? Odpověď jako vždy není úplně jasná.

Obutí a povrch země mění dopad nohy na zem. Na patu dopadáme, když se pohybujeme po měkkém povrchu. Na přední část nohy, když jdeme po něčem tvrdém. Pod měkkým povrchem si představte, buď určitý přírodní terén, nebo vyměkčenou botu! Ano, moderní obuv změkčuje dopad nohy na zem. Odpověď na otázku, proč v nynější době tak dupeme na paty, zní: „Protože moderní obuv zajišťuje měkký náraz nohy na zem, ať už jdeme po čemkoliv“. Ale proč by ne, z jakého důvodu by nám měl vadit příjemný dopad na zem?

Vyměkčení boty vede ke třem problémům:

  • velký náraz, který jde do těla
  • nezpevněné tělo
  • nefunkční klenba nohy

NÁRAZ

I přesto, že bota zajistí měkký dopad nohy na zem, přesněji příjemný dopad paty a tamního patního polštářku na zem. Celá bota naráží tvrdě a vznikající síly se vrací zpět do těla, které je musí zpracovat. V patním polštářku jsou nervová zakončení, která regulují velikost nárazu nohy na zem. Když se polštářek stlačí moc, cítíme bolest. To je dobře, protože se tak chrání naše tělo před nadměrnými otřesy. Vyměkčená moderní bota naše tělo trochu oblbne. Noha samotná je jako v bavlnce, ale do zbytku těla může jít velký náraz, který bolest paty nezbrzdí. Vzniklé síly se tlumí v kotníku, lýtkových svalech, kolenních kloubech, kyčelních kloubech, páteři a hlavě. Tyto otřesy opotřebovávají klouby a svaly těla, mohou podporovat vznik artróz nebo jiných bolestí pohybového aparátu.

NEZPEVNĚNÉ TĚLO

Tvrdší terén nutí tělo pracovat s dopadem na zem. Před nárazem se střed těla zpevní, zpomalí tak nohu a vznikající dopadové síly se na tvrdém povrchu sníží. V dnešních botách dopadáme stále do měkkého. Svaly, které zpevňují centrum těla, jsou v nich méně aktivní.

KLENBA NOHY

Když dopadáme při chůzi nebo běhu rovnou na paty, naše klenby nefungují, tak jak by měly. Netlumí náraz těla na zem. Klenby nohy se aktivují při dopadu na přední část nohy.

Co by vás k tématu ještě mohlo zajímat?

Komentáře (0)

Zatím žádné názory


Jméno
Recenze

Související produkty

Barefoot: žij naBOSo!

229 Kč
SKLADEM
Registrace do newsletteru

Nenechte si ujít naše speciální nabídky a slevy!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.