Jak vybrat správné bosoboty radí Vlaďka Botlíková

Výběr a údržba botJak vybrat správné bosoboty radí Vlaďka Botlíková

Jak vybrat správné bosoboty a trénovat naboso - 1 Díl

Vlaďka Botlíková

zdroj: https://vladanabotlikova.cz/prezouvame-se-do-bosobot-1-dil/

Co tě ve škole o nohách nenaučí, doučí tě sám život

Už v mateřské školce jsme nosili bačkůrky a z botníku s obrázky jsme si brali botičky na ven. Jen v létě jsme se někdy mohli zout a proběhnout po trávě naboso. A pak to šlo už celý život ve vyjetých kolejích… s botami na nohou.

Při koupi těch nových se řešila vždy jen barva a módnost, tedy tvar různě zkosené špičky. Při zkoušení pak, to, aby tlačily jen v rozumné míře a aby se na podpatku ještě dalo „jakž-takž“ chodit. Hlavně ať to dobře vypadá. Jak se v tom cítíme, bylo vedlejší.

Vše podporovaly hlášky typu: „Vklouzla do toho jako do nových bot!“ „Ten se do práce ale umí obout!“ Nebo ty negativní: „No, pěkně se z problému vyzul!“ Boty byly civilizační standard a nezbytnost.  Jediná svoboda pro dětské nožky byla o prázdninách u babičky na venkově nebo s rodiči na dovolené.

V dospělosti pak možná na pláži u moře… A právě tam jsem si začala už před lety, ještě dávno před módou naboso, všímat bosých nohou. Někteří lidé i na pláž nosili balerínky a do vody zavřené boty, ti odvážnější až tady odkryli své křivé prsty a zahnuté palce. A když jsem se jich ptala, proč chodí po písku tak opatrně, vyslechla jsem mnoho příběhů o dlouhodobé, roky trvající bolesti nohou.

A pak přišel zlomový moment – v roce 2009 vydání bible všech běžců od Chrise McDougalla: Zrozeni k běhu. Chris odhodil běžecké boty a s nimi i četná zranění a problémy s nohama. Odstartoval tak novou vlnu, „nakažení“ lidé se začali vyzouvat z pevných bot s podpatky a vracet k přirozenému pohybu, k chůzi i k běhu v tenkých sandálech nebo zcela naboso.

Odstraněním tlusté podrážky padla bariéra mezi zemí a obrovským množstvím receptorů pro polohu i pohyb v plosce každé nohy. Nohy se osvobodily z útlaku botami a začaly zase „vidět a slyšet“.

První výrobci vytvářeli své „bosoboty“ neboli „barefoot“ modely už před více jak dvaceti lety. V novém tisíciletí se však tomuto trendu trh s botami ve světě rychle přizpůsobil a vznikaly další nové značky a prodejny pro tyto nadšence.

Zhruba okolo roku 2014 dorazila vlna i k nám. Otvíraly se obchody s botami na sport i běžné nošení a všechny měly velmi tenkou podrážku. (Tu už léta předtím, ovšem včetně podpatku, využívali v tanečních botách profi-tanečníci, kteří potřebují při tanci maximálně vnímat svá chodidla.)

Lidé si chtějí opatřit tyto novinky, ale protože nejsou úplně levné, shánějí o nich více informací. Ti zdraví se přezují zcela bez problémů, ti s bolavýma nohama chtějí vědět o jejich účinku na různé problémy nohou.

Obracejí se pak na mne nejen mí klienti, ale i neznámí lidé z internetu a ptají se: „Mám plochou nohu, vbočený palec… atd.  Mám si pořídit barefooty? Pomohou mi?“ A ti, co si botky už koupili, nevědí, zda si v nich mohou troufnout chodit denně. Jsou i tací, kdo to zpočátku přehnali a teď se cítí hůř.

Jak člověku bosoboty pomohou, je velmi individuální. Někdy (ale velmi zřídka) i zdravým nohám nemusí sednout, a naopak: i lidem s velmi problematickýma nohama mohou výrazně zlepšit jejich současný stav. Ve dvou dílech článku k bosobotám vám dávám náměty a doporučení, co se osvědčilo mně a mým klientům a co by mohlo fungovat i vám. Máte-li chuť se „přezout“ nebo úplně vyzout, prostě to zkuste!

Než cokoli doporučím, vždycky nejdřív vyzkouším vše sama

A tak již několik let chodím v bosobotách a občas naboso. V roce 2016 jsem žila půl roku striktně, všude a pořád zcela bez bot, poté v různých kombinacích: podle počasí, terénu i nálady buď naboso nebo povětšinou v sandálech či lehkých bosobotkách. Podotýkám, že v zásadě nemám s nohama zdravotní problémy.

Shrnu-li své bosé začátky, tak je to především v hlavě. Totiž že navzdory od dětství vtloukaným představám a nařízením prostě je možné i vyjít úplně kamkoli bez bot – a když se zujete, otevře se vám pod nohama nový svět, plný netušených zážitků.

Krásně to vyjádřil bosochodec Petr Válek:

 „Chození bosky v přírodě je pro mě čirou euforií. Nejde o to, že od té doby, co jsem vyzul boty, nevím co je nachlazení, přestala mě bolet záda a na puchýře jsem dávno zapomněl. To fascinující je, že jsem se ocitl úplně v jiném světě, ve světě zázraků. Vždycky jsem trajdal po lesích, ale bez bot to dostalo novou dimenzi.

Jsem součástí místa, kudy procházím, cítím to propojení, vnímám a skrz chodidla zažívám úchvatná dobrodružství. Nohy samy mě vedou a ochutnávají různé povrchy. Každá bosá procházka je prožívání čistého štěstí. Nechápu, jak jsem mohl tolik let vydržet uvězněný v botách.“

Mám to stejně jako Petr, ale chození úplně naboso si teď užívám především v přírodě. Pro každodenní chození po městě mám už celkem slušnou sbírku bosobot.

Od ručně háčkovaných pseudobotiček přes sandály „huarache“ vlastní výroby, barefootové boty na jaro i na zimu různých tvarů a od různých výrobců, dvoje pětiprsťáky až po pár zbylých klasických bot s vhodným tvarem, které mi ještě nejsou malé.

Ostatní boty už nenosím, jsou velice nepohodlné, všude mě tlačí a tak jsem je vyhodila, zatím do sklepa. Přechod na bosoboty byl vesměs příjemný, protože jsem vlastně šla opačnou cestou: po půlroce života bez bot byly barefooty vlastně jedinou pohodlnou volbou.

A jak to bude u vás? Chcete teď v létě ochutnat chození bez bot? Zkusit to může téměř každý, ať má zdravé nohy, nebo ne, jen to rozhodně nedoporučuji těm, kdo trpí neuropatií, „diabetickou nohou“ (více si přečtěte v e-booku Nejčastější problémy nohou).

Chůze naboso také skvěle probudí nohy a připraví je na nové bosoboty. Až si je poté obujete, nastartovaná chodidla budou i přes toto obutí schopná využít všech výhod bosobot, tedy skrze tenkou podrážku ucítí povrch, díky její ohebnosti jej obejmou a projdou se mnohem vnímavěji než bez této přípravy.

Jak na trénink chůze naboso

Chcete-li,   načtěte si zkušenosti s chůzí naboso, třeba i v článcích na mém blogu. Naboso chodí už pátým rokem například  bosoběžec Lukáš. Tak, a jde se zouvat!

Pro začátek bosochození najděte namísto městského terénu rozmanitý a přitom bezpečný přírodní povrch. Máte-li měkoučká a přecitlivělá chodidla, nejprve toho moc nezvládnou, tak si na bosý trénink vezměte s sebou i boty: buď své obvyklé polokecky nebo už ty nové, barefootové. Nezvládnete zpočátku naboso ani malé kamínky?

Pak vyjděte na písek: na dovolené na pláž, do písečných dun, a u nás třeba na pískoviště (nebo doskočiště na stadionu, hřiště na beach-volejbal, určitě sami najdete vhodné místo): zabořte do písku nohy až po nárty; prohmatejte prsty celou vrstvu do hloubky, nabírejte písek prsty nohou, užívejte si nové vjemy.

Dál určitě zkuste naboso travnatý povrch, a raději posekaný, bez včel. Najděte si i bosý chodníček ve vašem okolí, stále vznikají nové.

Nechcete snad ven? Trénovat můžete i v bytě: nasypte do misky s plochým dnem dvě kila čočky nebo hrachu a šlapejte…

Je však třeba také pozměnit způsob chůze. Zdravé nohy to umějí úplně intuitivně, protože po uvolnění prstů a plosek ze sevření začnou konečně naplno hlásit všechny receptory a v mozku naskočí automaticky jiný, vhodnější „pohybový program“.

Nejde-li to samo, pomožte jej zapnout: zpomalte kroky, nedupejte po trávě přes paty, ale choďte jemněji, našlapujte celou ploskou a více přes prsty. Úplně stejně to totiž budete potřebovat i pro chození v barefoot botách!

Jak dlouho bez bot? Stačí, když zpočátku ujdete naboso pár minut, další den o chvíli déle… Prostě „nepřepalte“ začátek. A až budete mít chuť vyjít i na procházku v lese, možná je čas vybavit se na ni pro střídání s chůzí zcela naboso taky „bosými“ botami s tenkou podrážkou, abyste i přes ni mohli začít vnímat svými chodidly. Jaké tedy vybrat?

Možnosti výběru z bosých bot – pro začátečníky „fivefingers“ 

Pětiprsty (fivefingers) vypadají jako prstové rukavice, mají oddělené prostory pro každý prst nohy. I obvykle sevřená noha se v nich přirozeně roztáhne, začnou pracovat jednotlivé prsty i celé přednoží a hodně se zvýší stabilita a rovnováha – nejen nohou, ale i celého těla.

Kvalitní „vibramová“ podrážka není úplně papírově tenká, takže pro nohu, zatím nezvyklou na mnoho vjemů, je tak akorát. Navíc tahle podrážka vydrží věky – i po pěti letech celkem častého používání jsou moje botky skoro jako nové. A jsou skladné, skoro do kapsy.

Pro první kroky jsou vhodné takové, které se vám budou dobře nazouvat, tedy raději balerínového střihu než uzavřený střih se šněrováním, vypadající jako polokecky. Budete se totiž muset naučit rovnat si prsty do jednotlivých oddělení.  A to jde mnohem líp, když si díky vykrojení svršku boty rukama dosáhnete až na prsty nohou.

Fivefingers mají proti běžným barefootům ještě  jednu výhodu: pokud vám sednou, pak chůze v nich slouží i jako léčebně-terapeutická lekce. Ovšem ne když jsou první tréninky po chodníku ve městě! Jak tedy působí, když v nich jdete dostatečně pestrým terénem?

Kromě toho, že stimulujete a tím posilujete svaly tvořící klenbu nohy, tak zcela mimoděk „léčíte“ vbočené palce a pokřivené prsty. Boty tak vlastně užíváte místo prstových korektorů. Jenže zatímco s korektory se obvykle nedá chodit a celá „léčba“ tak probíhá jen pasivně, během spánku nebo vsedě u televize, v těchto botách se prsty nohou při pohybu nohy roztahují aktivně a naprosto přirozeně.

Před koupí je dobře vyzkoušejte, doporučuji napoprvé zajít raději do kamenného obchodu, je v Praze i v každém větším městě. Ale co když někomu fivefingers nepadnou a s oddělenými prsty se necítí dobře?

Možnosti výběru z bosých bot – „barefoot“ boty

„Barefoot“ bot (nepřesně „bosobot“), tedy takových, ve kterých se nohy cítí jako naboso, existuje velké množství. Všechny mají velmi tenkou a ohebnou podrážku, která se dá ohnout nejen směrem nahoru, ale oproti běžným botám dovolí ohyb i směrem dolů, k zemi. Tloušťka podrážky je minimální – zhruba od 1,2 do 5 až 6 milimetrů. Barefoot boty také nemají nikde podrážku vyzdviženou od země, jsou úplně rovné. Tedy jim zcela chybí tvarované vyvýšeniny pro umělou podporu klenby, nemají žádný podpatek ani zdviženou špičku boty.

A další podstatný rozdíl proti klasickým botám – v přednoží je velký prostor pro všech pět prstů. Jednotlivé modely bosobot se mírně liší tvarem boty, ale ve všech budou chodidla díky těmto výhodám velmi dobře vnímat, na jakém povrchu se pohybují.

Různý může být materiál svršku boty (síťovina, polyesterové mikrovlákno, lněné či bavlněné plátno, kůže atd.), stejně tak jako materiál podrážky (různě tvarovaná a profilovaná guma, kůže, i třeba recyklovaná motocyklová pneumatika…). Zvolte vhodnou kombinaci podle toho, kam v botách budete vyrážet a co v nich zamýšlíte dělat.

Věnujte pozornost i správné velikosti bot. V kamenném obchodě to je hračka, zajít můžete třeba do obchodu s největším výběrem bosobot v ČR naBOSo, do obchodů značek leguano nebo vivobarefoot… a mnoho dalších.

Pokud nezkoušíte přímo v obchodě, pak pro nákup na internetu je třeba dobře chodidla změřit, a to raději obě. Někdy bývá totiž jedna noha větší než druhá, může se lišit až o číslo! Obkreslete si zatíženou bosou nohu (tedy stojíte na ní), tužku mějte téměř kolmo, jedete těsně okolo prstů. Přeměřte nejdelší a nejširší místo na obrysu (některý prodejce přímo navádí, které míry máte do objednávky uvést i jak je změřit).

Podívejte se i na střih bot v oblasti nártu, zvlášť pokud máte nárty „nestandardní“. Odhadněte, zda jsou v této oblasti boty pružné anebo zde mají možnost rozšíření či zmenšení, např. šněrovadlem, aby vás tam boty ani netlačily, ani vám naopak nepadaly.

Na první výlety do přírody pro trénink vnímání terénu ploskou nohy, budou jako dělané různé ty vycházkové botky a balerínky a mokasíny s tenčí podrážkou, co ochrání měkkou kůži chodidla před štěrkem, hrubými kameny, tvrdými rozevřenými šiškami či ostrými větvemi. A přitom umožní je dobře rozeznat. Do města pak volte podle zdatnosti chodidel a síly klenby nejdříve spíše trochu tlustší podrážku a teprve později tu tenčí.

Začátečníci si mohou rovnou v obchodě obvykle pošlapat i po různě tvarovaném povrchu, aby zjistili, jak moc tenkou podrážku jejich chodidla pro tuto chvíli snesou. Bude to to ovšem měnit, tak jak se postupně nohy otuží a opět vycvičí ke správnému fungování. Posílením svalů lýtka, plosky, nártu i jednotlivých prstů nohou se celá chodidla nejen opticky, ale i opravdu zvětší a také proto se nebudete moci vejít do původních bot.

Je to ovšem skvělá zpráva! Tak by totiž zdravé nohy měly vypadat – být a silné, pružné a odolné, a ne slaboučké, skoro až „rachitické“ nožičky, co člověka skoro neunesou! Nejspíš tedy později s jedněmi botami pro všechny situace nevystačíte, přesně jako u běžných bot, ale zatím nepředbíhejme.

Vybrali jste si tedy své možná první bosoboty. Ve druhém dílu: „Doporučení a tipy pro chodce v bosobotách“ budeme pokračovat podněty a zkušenostmi pro bezproblémový přechod  z „klasických“ bot do bosobot, upozorněním na možné problémy a radami od fyzioterapeutky.

 

Doporučení a tipy pro chodce v bosobotách - 2 Díl

Jak si na bosoboty zvyknout?

Tak. možná už máte nové boty, sednou vám jako ulité, třeba jste už stihli probudit nohy bez bot a trochu potrénovat naboso (viz 1. díl)Své první kroky v bosobotkách namiřte tam, kde to důvěrně znáte, tedy do okolí svého bydliště, a během prvních krátkých vycházek je prozkoumejte trochu jinak než dosud. Možná si poprvé všimnete, že „známý“ terén je vlastně dost hrbolatý, místy s dírami, a že třeba denně používaný chodník není vůbec jednotvárný a nyní na něm skrze podrážku rozeznáte i několik různých povrchů.

Ale pak rozhodně do přírody!

 

Je to mnohem podnětnější, vhodnější a zajímavější terén než městský tvrdý a obvykle rovný podklad. Ať už vyrazíte do parku, do lesa, nebo na louky, vždycky tam bude terén měkčí, s vyrovnanější teplotou (vzpomeňte na letní rozpálené městské chodníky či silnice) a pestřejším sklonem ve srovnání s tím ve městě.

Tato větší náročnost se hodí právě třeba pro trénink kotníků, kdy se nohy musí přizpůsobit různým nerovnostem či šikmým svahům tím, že se v kotnících všemožně naklápšjí a stále mají co dělat. Na vhodném místě, třeba na lesní pěšině protkané mechem a sypaná měkkým jehličím, se vyzujte a zkuste jít chvíli třeba i naboso. A když to nepůjde nebo až toho budou mít nohy dost, pokračujte v barefootech nebo pětiprstech.

Jak dlouho v bosobotách?

To je zásadní informace, protože právě v dávkování se často dělají velké chyby! Berte chůzi (nebo časem i běh) v barefootech stejně jako trénink ve fitku nebo cvičební lekci: taky neposilujete na strojích celý den, ale třeba třikrát týdně na hodinku!

Tedy opravdu platí, že méně je více, tak si přidávejte barefootovou zátěž zvolna, nejdřív jen pár stovek metrů denně – zvlášť vy, kdo jste slabší chodci a nesportujete. Ne každý totiž zvládne hned od prvního dne nosit barefooty ve městě celý den!

A pokud vaše nožky nejsou zcela fit, určitě si neplánujte na první víkend v barefootech mnohakilometrový výlet! Přesně tohle netrpělivci totiž dělají. Námaha pro nohy, chodící v nových botách ještě „postaru“, přes paty, pro ně může (a to nejen na tvrdém městském povrchu) být často tak velká, že se objeví nepříjemné pocity až bolesti. A vlastně zbytečně.

Uberte taky na rychlosti chůze a zvolněte, ať si stíháte všímat a užívat toho, co vám nové bosoboty umožňují – terénu pod chodidly. Zpomalení taky umožní zkrátit krok – i to vám pomůže ke změně chůze. Našlapujte jakoby celou ploskou, pružně, jako číhající kočka. I když se pata dotkne země jako první, neznamená to, že má o zem bouchnout, v bosobotách to dost bolí!

Naučte se tedy poslouchat své tělo. Pozorujte, co s vámi nová situace dělá, jak se nohy cítí, zda vás nebolí. A pokud jsou unavené, lehněte si po návratu v obýváku na zem a šup s nohama nahoru, na židli nebo opřít o stěnu.

Když některý den nebudou nohy „ve své kůži“ a na bosoboty se prostě ten den nebudou cítit, klidně se ještě přezujte do svých původních bot! Nohy si odpočinou a další den třeba zase budou ochotněji zkoumat svět skrze bosoboty. Není totiž žádné pravidlo, že přezutím do bosobot už nelze jinak, protože nyní jste již provždy na nové cestě. I nohy se mohou „špatně vyspat“ nebo přetrénovat. Tak si postupně zvyknete, vše půjde dobře a nenastane žádný problém, a to ani po pár letech.

Vám, kdo jste dosud nosili klasické boty, přeji, aby chození v bosobotách pro vás bylo podobně euforické jako je třeba pro bosochodce pohyb naboso. Anebo stejné, jak to zažívá jeden z mých spokojených klientů Ing. Mirek Vokřínek. 

V nových barefootech si vykračuje už několik let. Start měl „ostrý“: po dvojité zlomenině kotníku si na doporučení terapeutky z lázní Jáchymov koupil ve svých sedmdesáti letech vycházkové bosoboty, a to hned jen s 1,2 mm podrážkou.

A od začátku to byla láska na první dotek! Po mémsemináři Zdravé nohy načerpal inspiraci pro cvičení, z obchodu naboso pak vyšel s dalšími modely a od té doby barefooty nesundal. A cítí se v nich stále velmi dobře.

Sám říká: „Nosím je prakticky po celý rok a pozoruji výrazné zlepšení rovnováhy. Cítím se mnohem stabilnější, boty mi totiž umožní roztáhnout prsty do větší plochy a nesvírají je k sobě. Koho zatím prsty neposlouchají, může si nohy jednoduchými cviky skvěle připravit a vytrénovat. Tak jako já.“ 

Sbírku bosobot už má pozoruhodnou, plánuje ji rozšířit i o pětiprsty, „klasické“ boty už vyřadil. K tomu hodně chodí, pravidelně své nohy procvičuje a cítí se vlastně líp než před operací. Radost poslouchat!

Jak ovlivňují bosoboty funkci nohou

Pojďme si shrnout, jak chůze v barefootech působí na fungování nohou jaksi zevnitř, co se tam děje? A čemu a jak mohou pomoci? U pětiprstů jsme se už zmínili o pozitivním efektu roztažení prstů a s tím spojené lepší stabilitě.

Barefootové boty sice nenutí tak silně k odtažení prstů od sebe a jejich natažení do dálky. Trochu chybějí „donucovací“ prostředky, ty úzké „nohavičky“ na míru pro jednotlivé prsty, nutící je zůstat v rovném protaženém postavení včetně (případně uhýbajícího) palce.

Ovšem díky velkému prostoru ve špičce všechny typy barefootů umožňují efektivní roztažení prstů do vějíře a „uchopení“ terénu. Některé typy bosobot mají dokonce palec oddělený od ostatních prstů. Proto všechny typy barefootů umožní krásnou práci chodidel a posílení svalů přednoží a prstů.

Díky tenké a ohebné podrážce může také téměř naplno proudit velké množství podnětů z plosky a prstů až do centrály, do mozku. Ten pak vše vyhodnotí a zadá příkaz na spuštění vhodného pohybového programu.  Není to sice úplně dokonalé, tak jako kdyby nohy byly bosé, ale proti tlusté, tvrdé a nepoddajné podrážce klasické pevné boty získá mozek díky té tenké, barefootové, nesrovnatelně bohatší informace.

Další výhodou nošení barefoot bot, ať již balerín, vycházkových bot nebo lehkých sandálů je naprosto přirozené posílení kotníků. Toho se cvičením docílí obtížněji – těžko vybrat jen jedno konkrétní, které by bylo stejně efektivní jako chůze v pestrém terénu. Bosoboty totiž obvykle nefixují kotník v pevném zašněrování (kromě snad některých zimních modelů, které jsou vyšší) ani nenabízejí pevné upnutí paty. Nohy tedy musí vyhledávat oporu a stabilitu ne tedy zvenku, s pomocí bot, ale zevnitř. A využívají vlastních sil – vazů okolo kotníku a kolena i svalů chodidla, lýtka i těch ještě výše, které v každém kroku stabilizují plosku, kotník i koleno.

K tomu přidám i osobní zkušenost.

Své dvoje fivefingers mám už dlouho a velmi se mi osvědčily místo lehkých pohorek do horského terénu, a to i do Alp. Přestavujete si tamní prudké stráně s kopečky brusinčí či vřesu? V teplých dnech bez deště je chůze v pětiprsťácích i po kamenech či keřících borůvčí celkem bezpečná. Současně je to skvělý trénink pro kotníky, které jinak při chůzi v uzavřených a pevných vysokých pohorkách zcela zlenivějí. Mé kdysi nepevné kotníky, velmi náchylné k častému podvrtnutí, se mi tím zásadně zlepšily a posílily. Co je nosím, už jsem si kotníky ani jednou nezranila. Na výlety do přírody mám s sebou pětiprsťáky vlastně pořád. Buď v kapse batohu, když mám chuť jít bez bot, nebo na nohou, když se terén změní nebo jsou už nohy unavené.

A co běhání?

Mně běh moc neříká, raději se venku projdu. Pokud vy ale rádi běháte, už jste zvládli přizpůsobit novým botám i svůj krok a vše je v pohodě, vyběhněte. Barefooty (a konkrétně pětiprsté boty) na běh doporučuje i maratónský běžec a známý propagátor běhu Miloš Škorpil, který v nich sám také trénuje. Ve své nové knížce „Běž a nepřestávej“ i on tvrdí, že pokud nechcete nebo nemůžete běhat naboso, pak jsou velmi vhodné právě tyto boty.

Názory fyzioterapeutů a ortopedů

Bosoboty tedy zcela přirozeně podpoří dokonalé fungování u zdravých nohou. Těm je dokonce úplně jedno, po jakém povrchu chodí, zda po tvrdé dlažbě či v mechu, vše zvládnou bez problémů. Polemika a diskuze mezi ortopedy, fyzioterapeuty a dalšími odborníky o tom, zda barefooty klientům doporučit nebo ne, se vede především v těch případech, kdy nohy jejich pacientů zdravé nejsou.

Celkem oprávněná námitka se týká právě způsobu chození. Fyzioterapeuti většinou zastávají názor, že barefooty umožňují větší vůli, lepší pohyb, svobodu pro nohy a nejraději by své pacienty nechali, ať mají šanci vše zažít. Barefooty jim obvykle spíše doporučují a pak jim bývají průvodci při změně, pomohou jim pořešit drobné bolístky třeba pomocí kinezio-tejpování, posílit oslabené nohy cvičením a doladit žádoucí změny ve způsobu chůze.

Naproti tomu ortopedi obvykle spíše vidí nevýhody bosobot – všechny ty volné kotníky, padající dovnitř nebo ven, spadlé klenby, dopadající tvrdě na zem, nárazy do pat bez ochrany zvýšených podpatků tlumících nárazy při dopadu chodidla na zem. Nejraději by takové nohy obuli do pevných opatků, zespodu vypodložili a zevnitř vyvložkovali. A někteří by namísto konzervativní léčby a cvičení drobné i větší změny nohou raději operovali.

Jak to vidím já?

Nemluvíme tedy o zdravých nohou, ty si obvykle s novou situací chůze v barefootech hravě poradí – jen přizpůsobí svůj krok a změnu si užívají. Jde opět hlavně o nohy problematické a o to, jakým způsobem, jak dlouho a také po jakém terénu v bosobotách půjdou.

Pokud se vaše nohy se hlásí bolestmi už po krátkém nošení barefootů, není to v pořádku! Zřejmě u vás nestačilo „jen“ přezout se do bosobot a spoléhat na to, že tím jste vyléčeni. Přemýšlejte, co se děje a proč se to děje: zkoumejte dál jako v detektivce, co je příčinou a kde se nejspíše stala chyba.

Možná příčina č. 1 – příliš rychlá chůze a nevhodný terén

Rovný a pevný městský povrch (typu asfalt, beton apod.) nenutí barefootového začátečníka  ke zpomalení a k ostražitosti… a brzy zapomene i na to, že bosoboty mají tenkou podrážku. Jde tedy poměrně rychle, delšími kroky, léty naučeným způsobem přes patu, jako by tam byl ten malý podpatek a celkem silná tlumící vrstva podrážky.

Nepříjemné nárazy do paty se obvykle dlouho potichu sčítají a problémy se mohou vyjevit klidně až po mnoha týdnech používání bot. Tak jako to bylo u mé klientky, která si přišla stěžovat až po půlroce nošení barefootů.

Všechny benefity velkého prostoru v přednoží, měkkosti svršku boty a jejího ohybu do všech směrů a třeba i dolů k zemi, možnosti uchopení terénu pomocí přednoží atd., které by se mohly projevit při pomalejší, vědomé chůzi na zajímavém a opravdu členitém terénu, tedy nejlépe někde v přírodě, tak vlastně nevyužijí.

Zůstanou jen ty nevýhody: obouchané paty, rozpláclé plosky nebo naopak přetížené vysoké nárty a upevnění zlozvyků v kotnících a kolenou (vbočení či vybočení kotníků, nohy do X nebo do O) při kladení nohou. Při rychlé chůzi totiž navíc nohy mají tendenci v měkkých a poddajných, jaksi „neohraničených“ botách vklouznout do obvyklých zlozvyků. Stejných, jako v těch vychozených botách, tedy různé typy „šmajdání“, vtáčení kotníků, krčení prstů a podobně.

Možná příčina č. 2 – příliš dlouhá doba chůze

Několik mých klientů se mě ptalo, co dělají špatně, když je po pár procházkách po městě v nových bosobotách chytají křeče do lýtek, bolí paty… průvodních jevů bylo víc, zkrátka se cítili velmi nepohodlně. Někdo po pár dnech, jiní po pár týdnech. Když jsme to spolu rozebrali, došli jsme pokaždé ke stejnému závěru: asi to zpočátku prostě přehnali. Procházkami totiž bylo celodenní nošení!

Není divu: zatímco celý dosavadní život chodili v klasických botách, které mívají podpatek, najednou jsou paty úplně jinak postavené, lýtka nestíhají přizpůsobit se změně délky… Obvykle stačí jen trénink zvolnit a alespoň na začátku se raději pohybovat po měkčím povrchu. V barefootech se také musí chodit jinak, vlastně stejně jako naboso.

Možná příčina č. 3 – velmi oslabené nohy a velké zdravotní problémy

Projevy mohou být nejrůznější, barefootoví začátečníci uváděli například: oteklé kotníky, úporné bolesti celé plosky, trvale přetažená lýtka, všechny příznaky bolestivé patní ostruhy atd. Mám i klientku, která přišla poté, co bolestí sotva chodila: po přezutí z celoživotně nošených bot na podpatku do barefootů se jí během krátké chvíle propadla klenba nohy.

Po rozhovoru s nimi jsem zjistila, že tito lidé ovšem už před koupí bot měli velké a často také dlouhotrvající zdravotní problémy i bolesti nohou a zad, samotné nohy pak byly ve velmi špatném stavu. Namátkou uvádím velmi vbočené palce, silné plochonoží a kladívkovité prsty téměř u všech. To se jako mávnutím proutku prostou výměnou bot neztratí. Je třeba nejprve začít léčit stávající stav a vycvičit velmi oslabené nohy zpět do funkce. Teprve pak k podpoře nově nastartovaných a již probíhajících změn k normálu je možné uvažovat o barefootech.

A detektivka v hledání dalších příčin může pokračovat…

Jak to vidí fyzioterapeutka?

Potvrzuje to i dlouhodobá osobní zkušenost fyzioterapeutky Kateřiny Hlavové. A pozor, své vyjádření mi poslala až poté, kdy byl celý tento článek dokončen!

„Můj přechod na barefooty byl úplně špatně. Své první bosobotky jsem si ihned tak zamilovala, že jsem nechodila v ničem jiném. A výsledek se brzy dostavil: začaly mne bolet kolena a postupně i kyčle.

Zkrátka jsem byla nedočkavá a nejspíš jsem si i trochu chtěla dokázat, že já to přece zvládnu bez problémů. Co vše jsem v barefootech podnikala: denně chůze po dlažbě a asfaltu do práce a z práce (cca 1,5 km dvakrát denně), v práci celý den převážně vstoje, a ještě aspoň dvakrát týdně běhat…

Už vím, kde se stala chyba: zátěž byla zkrátka nepřiměřená, bylo toho už na moje nohy příliš. Zapomněla jsem taky vnímat tělo jako celek, samotné plosky byly sice spokojené, každý den jsem je uvolňovala a cvičila s nimi, ale to nestačilo, navyklou chůzi jsem v bosobotách nezměnila a dopadala příliš na paty, takže se vše přenášelo ke kolenům a kyčlím. Bolest mne donutila se zamyslet – a upravit si vše přesně na míru.

 Bosoboty nyní nosím hlavně do přírody a na procházky se psem – chodíme do parků. V opravdové přírodě chodím co nejvíc bosá a bosoboty mám po ruce. Pokud to počasí dovolí, tak každé léto běhám týden na táboře bosá, prolézám potoky, chodím v jehličí… a pak je skoro utrpení spoutat nohu ponožkou a botou, takže bosoboty jsou záchrana. Ve městě v létě nejraději střídám žabky se sandály, miluju volné prsty a v letních botkách je nic nesvazuje.

 Takže když to shrnu: dávkujte si pohyb v bosobotách přiměřeně, určitě v nich nespěchejte ráno do práce, protože tyhle boty staré návyky neodpouštějí. A vytrvejte!

Má zkušenost po pár letech nošení barefootů: kolena už mě nebolí a plosky také ne, dokonce už se mi nezvrtávají ani kotníky! Těšte se, je opravdu radost mít probuzené plosky a cítit se ve spojení se zemí.“

Pět vyzkoušených tipů na závěr

Pokud vám přezutí do bosobot zatím nedělá dobře, nečekejte, až se „to“ nějak samo zlepší, ale udělejte hned drobné či větší změny a aktivně situaci napravujte. Inspirujte se, co vám může při přechodu k bosobotám ještě pomoci, abyste se na každé vykročení těšili a chodili v nich s radostí.

1. Promasírujte nohy

První pomoc při vzniklém stavu nepohody je postarat se okamžitě o nohy zevnitř, aby si na zcela jiné zatížení mohly lépe zvyknout. Tedy nohy a chodidla promasírovat a tím řádně prokrvit, uvolnit zatuhlá místa ve všech skloubeních a prohřát svaly plosky i úpony lýtkových svalů.

Skvěle může zafungovat například Vitalizační automasáž nohou. Kdy? Nejlíp před dalším obutím, ale i po návratu to bude fajn. I když to odložíte až na víkend, i tak „se to počítá“.

  1. Změňte terén

Nejspíše spadlá klenba nohy potřebuje něco jiného než rychlou bezmyšlenkovitou chůzi po dlažbě chodníku. Zkuste využívat všechny výše popsané výhody barefootů jinde než na rovném tvrdém povrchu – a vědomě si novou svobodu vychutnávejte. Pestřejší přírodní povrch a obtížnější terén chůzi automaticky zpomalí, díky tenké podrážce a tím i většímu množství podnětů zespodu z plosky zareaguje správně i řídící centrum a jako odpověď „naskočí“ vhodnější způsob chůze, na který navíc nebudete muset myslet.

  1. Přidejte cvičení

Když ani to nepomůže, je třeba u oslabených nohou zkvalitnit také vlastní přípravu na zátěž. Tedy přidat jednoduché, ale účinné cvičení nohou, které pomůže napravit konkrétní problémy: třeba získat zpět sílu ke zdvižení klenby, pružnost v kotnících ke zlepšení odrazu, kloubní vůli ke srovnání pokřivených palců či prstů… atd.

Na rozpohybování vašich nohou stačí opravdu malá chvilka. Doporučuji deset minut denně, nejlépe ráno nebo před vycházkou. Inspiraci i podrobný postup najdete v kompletním online kurzu Cviky pro nohyMnožství námětů, jak si pomoci (nejen) cvičením získáte také na semináři Zdravé nohy.

 4. Přidejte další nápady

Do denního života můžete taky občas zařadit ještě „retro-prvky“ naboso.

To jsem dělávala se svými klienty nebo studenty na letních pobytech či turistických kurzech už dobře před dvaceti lety a pořád na tom něco je:

Na pláži jsme se zájemci chodili naboso na dlouhé procházky po kotníky ve vodě podél pobřeží, na horách se studenty pak zase na dobrodružné průchody skrze tatranské potoky bez bot. Dnes se tomu říká „Priessnitz walking“, a je z toho dokonce placená léčebná procedura v lázních.

A vzpomenete si na dětskou zálibu chodit v loužích a v bahýnku? Co kdybyste se vrátili v čase zpět a vyzkoušeli to?

5Užívejte si to

Ať už jdete v jakýchkoli nových bosobotkách, je to krásná změna stereotypu. Rozjeli jste akci, vykročili jste k novému přemýšlení o sobě, k hýčkání svých nohou, jste na cestě ke změně a už to je skvělé!

Pochvalte se a radujte se ze sebe.

I já vám gratuluji, přeju vám hodně nových pěkných zážitků a budu se těšit z vašich drobných i větších změn k lepšímu. Budete-li je chtít se mnou sdílet nebo se poradit, napište mi.

Registrace do newsletteru

Nenechte si ujít naše speciální nabídky a slevy!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.