Hallux valgus, vbočený palec

ZdravíHallux valgus, vbočený palec

Vbočený palec. Jedna z nejčastějších vad, která postihuje přední část chodidla. Dříve se objevovala v pozdějším věku pacientů. V poslední době nejsou výjimkou postižení mezi 20. - 30. rokem věku.

Příčinou vzniku tohoto jevu je ochablost vazů a svalového aparátu, díky kterému dochází i k poklesu nožní klenby. Vměstnání přední, od přírody širší části chodidla, do nepřiměřeně úzké obuvi, vychyluje palec z osy a tím pádem ochabují i příslušné svaly. Palec se dostává do rotace a šlachy, které ho ovládají, se napínají nesprávným směrem a pomalu stáčejí prst do boku. Vbočený palec se projevuje bolestí při chůzi, kdy těsná bota tlačí na vybočené místo. Vznikají otlaky, zduření a na kosti kostní výrůstky. Při zanedbání léčby dochází k trvalým degenerativním změnám a deformaci chodidla.

Mezi laickou veřejností panuje názor, že v případě vbočeného palce se jedná o dědičnou záležitost. Když to měla maminka, budu to mít taky. Je pravda, že dědičnost určitou roli hraje. Nikoliv v případě výskytu vbočeného palce, ale rozhodující slovo má dědičný typ chodidla. Některé typy chodidel jsou totiž k vytvoření vbočeného palce náchylnější. Jak již bylo zmiňováno, nejčastější příčinou vzniku vbočeného palce je snaha vtěsnat široké chodidlo do módní, úzké boty. A to rozhodně dědičné není.

Podle srovnávacích výzkumů, které proběhly na ostrově Svatá Helena, se hallux vyskytuje u 2% bosých lidí oproti zhruba 50% lidí, kteří nosí po dobu 60 let obuv. Větší procento je pak u žen (48%) než u mužů (16%).

Co se týče léčby, na prvním místě je změna obuvi. Dostatečně široká bota, která nebude chodidlo utlačovat a dovolí mu přirozeně vnímat terén. Svalový a šlachový systém chodidla se bude rozvíjet správným směrem a návrat palce do optimální polohy bude snazší. Postupnou nápravou vbočeného palce dojde i ke zlepšení držení těla a řešení mnohých problémů pohybového a opěrného systému, jako jsou například bolesti zad, kyčlí nebo problémy s páteří.

Obchod naboso nabízí pomocnou ruku všem, kteří se s touto nepříjemnou vadou setkali a rádi by se jí zbavili. Důležitým krokem ke zdravému chodidlu je pořízení pomůcek, které zafixují prsty do správné polohy. Jedná se o korektory prstů Correct Toes, které pomáhají jak při již vzniklých problémech, tak fungují i jako prevence. Nasazení korektorů na prsty znamená sice pomalejší, ale velmi šetrnou a přirozenou léčbu bez chirurgického zásahu a konzumace léků. Prsty jsou díky korektorům nasměrovány do správné polohy a deformita tak pomalu mizí. Dají se nosit do každého typu obuvi, takže je mohou využívat pacienti všech věkových kategorií a různých typů nohou.    

Jednodušší verzí  Correct Toes jsou malé nebo velké korektory, které jsou rovněž vhodné jak pro akutní stavy, tak i pro prevenci.  S výběrem správných zdravotních pomůcek a správnou metodou jejich užívání pomůže pacientům Klinika zdravého chodidla, kterou naleznete rovněž na stránkách naboso.cz/klinika

Komentáře (0)

Zatím žádné názory


Jméno
Recenze
Registrace do newsletteru

Nenechte si ujít naše speciální nabídky a slevy!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.