Barefoot boty, nerovné povrchy a kořenové koberce

Příběhy a značkyBarefoot boty, nerovné povrchy a kořenové koberce

Jste fanda bosých bot neboli barefoot? Víte, že pro své nohy můžete udělat ještě víc?

Bosé boty, barefoot boty, barefootky. Trend, který začal před pár lety měnit náhled na to, jak se obouváme. Propadli jste mu také? Nebo je alespoň nosí vaše děti? Jednou vám vaše nohy poděkují, že jste do nich investovali.

Zdravá chodidla jsou především o přístupu k nim. Aby byla chodidla zdravá, vyžadují hlavně preventivní péči. Podobně jako třeba chrup, který si pravidelně čistíme ráno a večer. I u nohou je systematická péče klíčová a spočívá právě v pravidelném chození po nerovném povrchu. Je to pro nohy nejen normální, ale také žádoucí. Věděli to naše babičky, a to samé radí dnes i mnozí fyzioterapeuti. Zkrátka lidská noha se na nerovném povrchu vyvinula do dnešní podoby.  

Právě povrchem a nedokonalými podmínkami jsou ovšem omezené přínosy chození v barefoot obuvi. Není nad to se projít lesem nebo po louce. Spousta z nás se ale přes den pohybuje spíše po chodnících nebo budovách – tedy po rovných a tvrdých površích. Navíc většinu dne sedíme nebo stojíme. Po nerovném povrchu tak ve výsledku uděláme sotva pár kroků. Pokud zrovna naboso nebo v barefoot botách nevyrazíme na výlet do přírody, máme zdravého pohybu, po nerovném povrchu, zoufale málo.

Na co si dát pozor při výběru a nošení barefoot obuvi (BF):

 • Postupný přechod
  • Na BF je vhodnější přecházet postupně. Noha, která byla dosud zavřená v konvenčních botách potřebuje čas si zvyknout a začít znovu používat ochablé svaly.
 • Výběr správné velikosti
  • BF bota musí perfektně sednout na délku i na šířku. Šířka BF obuvi však často svádí ke kupování malých bot. K naměřené délce nohy počítejte s nadměrkem 1,0 až 1,5 cm (menší nadměrek stačí u letní obuvi, větší naopak u zimní, do které nosíte ponožku).
  • U dětí často kontrolujte, jestli už z obuvi nevyrostly. Nadměrek by měl u dětské boty začínat na 1,2cm a to proto, aby alespoň částečně (na nějakou dobu) pokrýval rychlý růst dětské nohy. Z praktických důvodů je větší nadměrek lepší (pokud bota dobře sedí).
 • Správná technika chůze
  • Velmi důležitá je správná technika bosé chůze, poraďte se o ní s BF nakloněným fyzioterapeutem. Procvičovat bosou chůzi můžete i doma na kořenovém koberci.
 • Tvrdý a rovný povrch
  • Pro dlouhodobé chození po rovném a tvrdém povrchu není BF ideální. Pokud těmto podmínkám navíc nedokážete vhodně přizpůsobit styl chůze hrozí bolesti a zdravotní problémy.
 • BF boty pro první krůčky?
  • Ani BF obutí není vhodné pro nejmenší děti, které začínají chodit. Hmotnost dítěte je příliš nízká, aby se podrážka BF boty a tím i chodilo přirozeně ohýbalo. Cca do 2 let (i déle) je proto vhodnější nechat chodit dítě převážně bosky a botu použít jen v nutných případech (v zimě, ve městě).
 • BF bosá chůze
  • BF není rovnocennou náhradou bosé chůze po přirozeném nerovném povrchu. I BF bota má svoji hmotnost a podrážku (i když jen 3 mm) a ta nedovolí cítit všechny drobné nerovnosti.
 • BF není pro každého
  • Při některých zdravotních problémech a omezeních není BF obuv vhodná a je třeba využít protetické nebo ortopedické pomůcky. Při bosém chození či chození v BF obuvi je nutné přihlédnout ke zdravotnímu stavu a svým možnostem.

Nerovný povrch do vašeho domova

Přesně pro tento účel byl navržen kořenový koberec – přináší nerovný povrch do vašeho domova a každodenního života. Kořenový koberec v sobě skrývá nerovnosti, po kterých noha chodí jako kdyby chodila po nerovnostech v přírodním terénu. A právě ty nerovnosti kladou noze překážky, které když noha zdolá, procvičuje se tím.

Kořenový koberec vyrábí malá rodinná firma na jihu Čech pod značkou RootyRUG. Koberec původně vyrobili sami pro sebe, na sobě ho testovali a postupně inovovali. Díky tomu koberec splňuje veškeré nároky na funkčnost i praktičnost. Je vyroben z certifikovaných a nezávadných materiálů, je odolný vůči poškození, snadno se čistí a díky protiskluzové úpravě je i bezpečný.

A co je na tom nejskvělejší, že takovýto koberec máte doma k dispozici po celý den. I když zrovna prší, sněží, nebo máte do lesa daleko.

Podívejte se, jak to funguje:

 

 

Auto: RootyRUG

Registrace do newsletteru

Nenechte si ujít naše speciální nabídky a slevy!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.