Chůze naboso

Chůze, pohyb a zdravíChůze naboso

Chůze naboso Barefooting

Barefooting. Moderní trend, který otevírá zcela nové pohledy na svět. Jako by člověk s botami a ponožkami sundal neprůhledné brýle. 2000 receptorů umístěných na chodidle přenáší do posledního detailu všechny vjemy, které lze pocítit při chůzi –ať už v terénu, nebo v obyčejných ulicích.  Dokud člověk chodil bos, byl mu umožněn zdravý vývoj nohou.

V momentě, kdy se lidé začali obouvat, přizpůsobovali si boty svým nohám. Každý obuvník šil botu přesně na míru tomu kterému zákazníkovi. Ale s nástupem tovární výroby obuvi se objevil spíše trend, kdy se nohy přizpůsobují botám. Ne vždy se podaří zakoupit obuv přesně podle nohy. Obvykle se přizpůsobujeme trendům. Jeden rok se nosí boty úzké s ostrou špičkou, druhý rok páskové, které nelze obout, pokud máme například vyšší nárt. A ve snaze přizpůsobit se módě kupujeme boty tak, abychom se do nich vešli. A je nám jedno, že si jejich nošením deformujeme prsty, bortí se nožní klenba nebo trpíme otlaky.

Z těchto problémů nám může pomoci trend bosé chůze. Neobutá noha se dokonale přizpůsobuje terénu. Je volná a při jejím zatěžování dochází k rovnoměrnému rozkladu přenášené váhy. A vzhledem k tomu, že má chodidlo dostatečný prostor, nedeformuje se do nepřirozených tvarů.

Lidé trpící bolestmi zad nebo kloubů by rozhodně měli chůzi naboso vyzkoušet. Díky pružnějšímu způsobu našlapování se výrazně sníží otřesy a nárazy, které ohrožují pohybový aparát a způsobují později bolesti, kterých se lidé obtížně zbavují.

Chůze naboso je sice velmi zdravá, ale mnoho lidí se toho obává. Ať už z bezpečnostních důvodů, kdy hrozí poranění chodidla, tak například z důvodů módních. Pro takové, kteří se bosé chůze obávají, nebo pro jedince, kteří to chtějí teprve zkusit a bojí se rovnou vyrazit bez bot, nabízí ideální řešení kamenný a internetový obchod naboso. Tímto řešením jsou tzv. bosé boty.

Tyto svérázné boty jsou lehké, vyrobené z prodyšných materiálů a poskytují dostatek volnosti pro jakýkoliv pohyb. Jejich velkou výhodou je i lehkost. Mnohé modely neváží více než 200 gramů. Jejich nositel tedy zbytečně nezatěžuje své nohy těžkou nesedící botou.

Při jejich výběru je nutné brát zřetel na to, že při bosé chůzi se chodidlo roztahuje. Proto by měla být bota zhruba o jednu velikost větší, než na jakou jste zvyklí. Podrážka by měla být rovná, bez zvýšené paty a neohebně vyztužené špičky. Dalším znakem je nízká hmotnost, ohebná podrážka a široký prostor pro prsty. Chodidlo je volné, neomezené. Jako by bylo opravdu bosé.

Jako každá nová věc, i bosá chůze potřebuje trénink. Pokud ho úspěšně zvládnete, přijdete na to, že naboso se dá nejen chodit, ale i skákat nebo běhat. Trénovat chůzi naboso můžete v Praze na speciální klinice, kde vás profesionální trenéři seznámí s technikou chůze, běhu i veškerých jiných aktivit, které lze naboso provozovat.

Na stránkách e-shopu Naboso je k dispozici i blog, kde si uživatelé vyměňují své zkušenosti a předávají je ostatním. A v kategorii Akce naleznou zájemci informace o akcích určených pro vyznavače bosého stylu pohybu. Zájemce má na výběr ze sportovních a turistických akcí, nebo seminářů či worshopů týkajících se aktivit naboso.

Mnoho moderních vymožeností a stylů budí despekt a nedůvěru. Styl barefooting je ale rozhodně trendem, jehož následování je ku prospěchu zdraví člověka. A to jak tělesného, tak duševního. Při ničem jiném nedochází k tak těsnému spojení s okolním světem. Spojíte se s ním doslova na vlastní kůži.

Registrace do newsletteru

Nenechte si ujít naše speciální nabídky a slevy!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.